
Ezen a napon hunyt el 1941-ben Budapesten dr. Thirring Gusztáv magyar földrajztudós, statisztikus, demográfus, természetjáró, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja.

(Sopron — 2023. december 30.*)
Thirring 1861. december 25-én született Sopronban. „Az evangélikus gimnáziumi érettségi után a fővárosban szerzett földrajz-természetrajz szakos középiskolai tanári diplomát. Munkahelye — a Székesfőváros Statisztikai Hivatalának tisztviselője, majd húsz éven át elnöke volt — Budapesthez köti, de szoros kapcsolata Sopronnal élete végéig megmaradt. Sokágú tudományos munkássága, önzetlen közéleti tevékenysége, magatartása máig példamutató: — Akadémikus, a Magyar Földrajzi Társaság alelnöke; a Pallas Nagylexikonban ő írta Magyarország földrajzának és statisztikájának 7000 címszavát. Szerkesztője a Soproni Civitas Fidelissima c. antológiának. Szerkesztőbizottsági tagja és tevékeny szerzője a Soproni Szemlének. Helytörténeti művei (pl.: Sopron városa a 18. században) alapvető forrásmunkák.; meghatározó szerepet játszott a magyarországi turistamozgalom kiépítésében, fejlesztésében. Alapító titkára, majd elnöke a Magyar Turista Egyesületnek, az útikalauz irodalom kiváló művelője.”*
*forrás: a soproni Károly-magaslati Ökoturisztikai Látogatóközpont emlékszobáiban található írott és korabeli fényképdokumentáció
Thirring Gusztáv emlékét egyebek közt a Dobogókőn „kitaposott” körút is őrzi.
Ezt az útvonalat a Magyar Turista Egyesület (MTE) Hunfalvy Osztályának fiataljai alakították ki, kárpátaljai és erdélyi barátaikkal. 1994-ben nyitották meg a kiránduló közönség előtt. A körút hossza a menedékháztól és vissza 2 km, a szint le és fel 120 m. Az ösvény hatalmas sziklatömböktől szegélyezve vezet az ezüstös törzsű bükkfák lombjának félhomályában. Helyenként meredek, görgeteges, esős időben különösen csúszós, így csak megfelelően erős, zárt cipőben ajánlatos bejárására indulni el rajta.
Nos, mi ez utóbbira 2023. május 1-jén vállalkoztunk. A mellékelt barangolós helyszíni fotók is ezen a dátumon készültek.
Fényképezte: Martinek Imre