Mély megdöbbenéssel és hatalmas szomorúsággal értesültünk a hétvégén, hogy az 1848/49-es szabadságharc dalaiban is megörökített Krasznahorka büszke vára emberi felelőtlenség miatt tűz martaléka lett. A hírek szerint március 10-én délután fél ötig a helyszínre kivonuló tűzoltóknak sikerült me...
Mély megdöbbenéssel és hatalmas szomorúsággal értesültünk a hétvégén, hogy az 1848/49-es szabadságharc dalaiban is megörökített Krasznahorka büszke vára emberi felelőtlenség miatt tűz martaléka lett. A hírek szerint március 10-én délután fél ötig a helyszínre kivonuló tűzoltóknak sikerült megfékezniük a lángokat, a tetőszerkezet azonban teljesen beomlott és leégett. A feltételezés szerint valakik a várdombon gyújtották meg a száraz füvet. Az épületnek a legrégebbi részei egyszer leégtek már, 1817-ben villámcsapás következtében.
Berényi József, a Magyar Koalíció Pártjának elnöke azonnal értesítette Semjén Zsolt magyarországi miniszterelnök-helyettest, s arra kérte, a magyar kormány is segítsen a kárelhárítási és felújítási munkálatok pénzelésében. Semjén Zsolt kapcsolatba lépett a szlovák kormány képviselőivel, s bejelentette, hivatalosan is megteszik a felajánlást, hiszen a tűz egy rendkívüli jelentőségű, szlovák-magyar és európai kulturális emléket tett tönkre. Indokolt tehát, hogy mindkét kormány vállalja a terheket, illetve közösen pályázzanak az európai uniós forrásokért, de minden bizonnyal szélesebb körű összefogásra is szükség lesz - tájékoztat a Felvidék.ma hírportál.
''A Felvidék egyik jelképe, szimbóluma veszett majdnem oda (...), de van, ami megmaradt” - olvasható egy felvidéki református lelkipásztor internetes bejegyzésében, akinek a soraiból elvitathatatlanul buzog fel a fájdalom, biztatóan mellőzve az ilyenkor oly divatos tetemre hívó hangnemet. ''A teljes tetőszerkezet leégett, s a vár gótikus része is a lángok martalékává vált. (...) Hatalmas a kár, de a műkincsek nagy része megmenekült. Képek, bútorok, hangszerek, könyvek, ősi ittlétünket, az 'itthon vagyunk' állapotunkat dokumentáló gyűjtemények sértetlenek. Választási eredménytől függetlenül most bizonyíthat minden ígérgető politikus: újjáépül-e a tetőszerkezet rövid időn belül állami pénzből, vagy újra a választóknak, a civileknek, a kis gyülekezeteknek, kis közösségeknek kell összefogniuk [ahhoz], hogy előremozduljanak a dolgok?” - zárja gondolatait a véleményező, jövőt fürkésző tekintetét és eleiktől örökölt bizodalmát az egyetlen, tornyos sziklaszálra, az Úrra, illetve annak megtartó gondviselésére építve. Örök érvényű kérdésére ugyanis megnyugtató választ közönséges földi halandó belátható időn belül aligha adhat!