home 2025. január 15., Lóránd napja
Online előfizetés
Voltunk, vagyunk, leszünk
Tóth Tibor
2024.09.12.
LXXIX. évf. 37. szám
Voltunk, vagyunk, leszünk

Ötvenöt bográcsban rotyogó, különböző receptek szerint készített birkapörkölt, gyerekfoglalkozások, gazdag művelődési műsor, fülbemászó zene, jókedv és önfeledt szórakozás várta mindazokat, akik szombat délután kilátogattak a Gödör sportpályára, ahol a Népkör MMK szervezésében tizenhetedik alkalommal tartották meg a Kúla községi magyarság legnépesebb rendezvényét, a Hagyományőrző Napokat.

Az eseményt számos közéleti és politikai személyiség — többek között Tóth Zoltán tartományi mezőgazdasági titkárhelyettes, Damjan Miljanić, Kúla község polgármestere, Valka Károly, Kúla község alpolgármestere, Nagy Ottó, a Tartományi Nagyberuházási Igazgatóság igazgatóhelyettese, Hugyik Karolina tartományi képviselő, Kozma Lívia, az MNT tagja, Kalocsa és Szarvas város küldöttsége, Torda, Lipar, Zentagunaras, a kúlai Alsó- és Felsőváros helyi közösségeinek képviselői, a Ruszin Nemzeti Tanács képviselője — tisztelte meg jelenlétével.

Az esemény péntek este kezdődött, amikor a városi galériában képzőművészeti kiállítás nyílt. Szombat délelőtt hat csapat részvételével gyermekfocitorna indult, őket pedig a felnőttek követték, ebben a kategóriában az idén két csapat lépett pályára. A foci után a gyerekek kézműves-foglalkozásokon vehettek részt, a Népkör MMK kézimunkacsoportjának tagjai, valamint a bajsai Szuhankó házaspár vezetésével.

— A gyerekeknek olyan foglalkozást kerestünk, amelyet gyorsan be tudnak fejezni. Végül különböző színű és vastagságú gyapjúból polipot, a régi, nem használt zoknikból pedig kukacszerűséget készítünk. Egy asztallal odébb gyöngyöt fűznek, karkötőt készítenek, két asztallal távolabb pedig csuhéból és gyékényből készítenek különféle tárgyakat. Óvodáskortól az általános iskola ötödik-hatodik osztályáig némi érdeklődést még mutatnak a fiatalok a foglalkozások iránt, a nagyobbak azonban már nem érdeklődnek. A fiataloknak nincs türelmük. Ha negyedóra alatt kész az alkotás, akkor hozzálátnak, ha ennél hosszabb időt vesz igénybe, akkor el sem kezdik — mondta Kanyó Hajnalka, a Népkör MMK keretében működő kézimunkacsoport elnöke.

Amíg a gyerekek kézimunkáztak vagy íjászkodtak, addig ötvenöt bogrács alá gyújtottak tüzet a szakácsok. Kalocsa város küldöttségét Kákonyi István vezette, a két testvértelepülést több mint tízéves barátság köti össze.

— Kalocsa és Kúla között tizennégy éve lett aláírva a testvértelepülési szerződés, azóta rendszeresen részt veszünk a Hagyományőrző Napon. Kalocsáról főleg asszonyok érkeztek ma Kúlára, a férfiakat mindössze ketten képviseljük. Mi a főzést részesítjük előnyben, az asszonyok pedig karikázó táncot fognak bemutatni. A birkapaprikás elkészítésének módja mindenhol hasonló, viszont nekünk van egy nagy titkunk, mégpedig a kalocsai, őrölt, piros fűszerpaprika — árulta el Kákonyi István, az étel elkészítésének módja felől pedig Lengyel Jánostól, a Piros Rózsa Táncegyüttes képviselőjétől, a csapat főszakácsától érdeklődtünk.


A kalocsai Piros Tulipán Táncegyüttes

— A hagymát zsíron vagy olajon dinszteljük, majd rákerül a paprika, utána pedig a birka, melyet átforgatunk, majd hagyjuk magától főni. A bográcsba fűszert, borsot és köménymagot teszünk, a húst pedig addig főzzük, amíg puha nem lesz. A paprika mindig a forró hagymára, a zsírra vagy az olajra kerül. El kell érnie egy bizonyos hőfokot, amikor kiadja a finom ízét. Ezt az ízt veszi át az átfőtt hús, legyen szó birkáról, marháról, csirkéről vagy bármilyen húsról. A paprikának van egy határozott jó íze, melyet megfelelő hőmérsékleten lehet kinyerni belőle, ez a lényeg — tudtuk meg.

A kiskőrösi Kupsza János és társasága a nyaralásból hazafelé menet állt meg Kúlán. A Hagyományőrző Napokon hatodik alkalommal vesznek részt, nagyon jól érzik magukat a közép-bácskai városban, ahol nagyon közvetlen és kedves emberekkel ismerkedtek meg.

— A birkahús mellé fűszerpaprikát, csípős paprikát, sót, borsot, paradicsomot és pirított hagymát teszünk a bográcsba. Kiskőrösön kakast szoktunk főzni a fesztivál keretében. Jólesik, hogy a határon túl is magyar szót hallunk, magyar nótákat éneklünk, és megtaláljuk a közös hangot — vélekedett Kupsza János.


Ötvenöt bográcsban főtt a birka

A Népkör MMK elnöke, Goga Zsolt kiemelte, a rendezvény évről évre egyre nagyobb tömegeket mozgat meg.

— A Gödörben immár tizennégy éve szervezzük meg az eseményt, amióta kinőttük a Népkör udvarát. A rendezvény iránt óriási az érdeklődés, annak pedig külön örülök, hogy a nagy sátor alatt 546 személyt vendégelhetünk meg — mondta az elnök.

Valka Károly, Kúla alpolgármestere kiemelte, hogy az összejövetel nemcsak a kúlai magyarságnak, hanem Kúla városának is az egyik legnagyobb és legtömegesebb rendezvénye lett.

— A Hagyományőrző Napokkal megmutatjuk, hogy voltunk, vagyunk és leszünk. Hagyományainkat és kultúránkat szeretnénk úgy bemutatni, hogy az ünnepet megosztjuk az itteni és a környékbeli lakosokkal. Ma, a tizenhetedik rendezvényünkön jó visszaemlékezni az elsőre, amikor három napig esett az eső, és a füsttől semmit sem láttunk, mert tető alatt voltunk kénytelenek főzni. Akkor azt mondtam, hogy a Hagyományőrző Napok szép jövő elé néz, mert a kezdet nehéznek bizonyult. A rendezvényt még sok-sok évig szeretnénk megtartani, hogy bemutathassuk hagyományainkat, kultúránkat, és az itt élőkkel közösen ünnepelhessünk — hallottuk Valka Károlytól, majd újságírói kérdésre válaszolva elmondta, az idén öt elsős kezdi meg tanulmányait magyar nyelven a Petőfi Brigád Általános Iskolában, és köszönetét fejezte ki az MNT iskolabuszprogramjának, hiszen ezáltal lehetővé válik a sziváci, cservenkai, veprődi és verbászi gyerekek számára is, hogy anyanyelvükön tanulhassanak.


Valka Károly (balról) és Damjan Miljanić

A művelődési műsorban elsőként Damjan Miljanić polgármester és Valka Károly alpolgármester köszöntötte a jelenlévőket, majd Tóth Zoltán tartományi mezőgazdasági titkárhelyettes szólt az egybegyűltekhez.

— Az esemény nemcsak közösségünk hagyományainak megőrzéséről szól, hanem arról is, hogy újra és újra megerősítjük összetartozásunkat, közös értékeinket, múltunkat. A hagyományok éltetik a közösséget, erősítik identitásunkat, és hidat képeznek a múlt, a jelen és a jövő között. A többnemzetiségű közösségekben a különböző nemzetiségek hagyományainak tisztelete és ápolása elősegíti a kölcsönös megértést és az egymás iránti tiszteletet — mondta ünnepi beszédében Tóth Zoltán.

A színvonalas művelődési műsorban a Népkör MMK Aprócskák, Mocorgók és Százszorszép néptánccsoportjai, valamint szólótáncosai, a Szerbia ME táncosai és a kalocsai Piros Tulipán Táncegyüttes tagjai léptek közönség elé. Az esemény, melyet vidámpark és gazdag kirakodóvásár is színesített, az eredmények kihirdetésével és zenés mulatsággal zárult.

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..