Ötvenöt bográcsban rotyogó, különböző receptek szerint készített birkapörkölt, gyerekfoglalkozások, gazdag művelődési műsor, fülbemászó zene, jókedv és önfeledt szórakozás várta mindazokat, akik szombat délután kilátogattak a Gödör sportpályára, ahol a Népkör MMK szervezésében tizenhetedik alkalommal tartották meg a Kúla községi magyarság legnépesebb rendezvényét, a Hagyományőrző Napokat.
Az eseményt számos közéleti és politikai személyiség — többek között Tóth Zoltán tartományi mezőgazdasági titkárhelyettes, Damjan Miljanić, Kúla község polgármestere, Valka Károly, Kúla község alpolgármestere, Nagy Ottó, a Tartományi Nagyberuházási Igazgatóság igazgatóhelyettese, Hugyik Karolina tartományi képviselő, Kozma Lívia, az MNT tagja, Kalocsa és Szarvas város küldöttsége, Torda, Lipar, Zentagunaras, a kúlai Alsó- és Felsőváros helyi közösségeinek képviselői, a Ruszin Nemzeti Tanács képviselője — tisztelte meg jelenlétével.
Az esemény péntek este kezdődött, amikor a városi galériában képzőművészeti kiállítás nyílt. Szombat délelőtt hat csapat részvételével gyermekfocitorna indult, őket pedig a felnőttek követték, ebben a kategóriában az idén két csapat lépett pályára. A foci után a gyerekek kézműves-foglalkozásokon vehettek részt, a Népkör MMK kézimunkacsoportjának tagjai, valamint a bajsai Szuhankó házaspár vezetésével.
— A gyerekeknek olyan foglalkozást kerestünk, amelyet gyorsan be tudnak fejezni. Végül különböző színű és vastagságú gyapjúból polipot, a régi, nem használt zoknikból pedig kukacszerűséget készítünk. Egy asztallal odébb gyöngyöt fűznek, karkötőt készítenek, két asztallal távolabb pedig csuhéból és gyékényből készítenek különféle tárgyakat. Óvodáskortól az általános iskola ötödik-hatodik osztályáig némi érdeklődést még mutatnak a fiatalok a foglalkozások iránt, a nagyobbak azonban már nem érdeklődnek. A fiataloknak nincs türelmük. Ha negyedóra alatt kész az alkotás, akkor hozzálátnak, ha ennél hosszabb időt vesz igénybe, akkor el sem kezdik — mondta Kanyó Hajnalka, a Népkör MMK keretében működő kézimunkacsoport elnöke.
Amíg a gyerekek kézimunkáztak vagy íjászkodtak, addig ötvenöt bogrács alá gyújtottak tüzet a szakácsok. Kalocsa város küldöttségét Kákonyi István vezette, a két testvértelepülést több mint tízéves barátság köti össze.
— Kalocsa és Kúla között tizennégy éve lett aláírva a testvértelepülési szerződés, azóta rendszeresen részt veszünk a Hagyományőrző Napon. Kalocsáról főleg asszonyok érkeztek ma Kúlára, a férfiakat mindössze ketten képviseljük. Mi a főzést részesítjük előnyben, az asszonyok pedig karikázó táncot fognak bemutatni. A birkapaprikás elkészítésének módja mindenhol hasonló, viszont nekünk van egy nagy titkunk, mégpedig a kalocsai, őrölt, piros fűszerpaprika — árulta el Kákonyi István, az étel elkészítésének módja felől pedig Lengyel Jánostól, a Piros Rózsa Táncegyüttes képviselőjétől, a csapat főszakácsától érdeklődtünk.
A kalocsai Piros Tulipán Táncegyüttes
— A hagymát zsíron vagy olajon dinszteljük, majd rákerül a paprika, utána pedig a birka, melyet átforgatunk, majd hagyjuk magától főni. A bográcsba fűszert, borsot és köménymagot teszünk, a húst pedig addig főzzük, amíg puha nem lesz. A paprika mindig a forró hagymára, a zsírra vagy az olajra kerül. El kell érnie egy bizonyos hőfokot, amikor kiadja a finom ízét. Ezt az ízt veszi át az átfőtt hús, legyen szó birkáról, marháról, csirkéről vagy bármilyen húsról. A paprikának van egy határozott jó íze, melyet megfelelő hőmérsékleten lehet kinyerni belőle, ez a lényeg — tudtuk meg.
A kiskőrösi Kupsza János és társasága a nyaralásból hazafelé menet állt meg Kúlán. A Hagyományőrző Napokon hatodik alkalommal vesznek részt, nagyon jól érzik magukat a közép-bácskai városban, ahol nagyon közvetlen és kedves emberekkel ismerkedtek meg.
— A birkahús mellé fűszerpaprikát, csípős paprikát, sót, borsot, paradicsomot és pirított hagymát teszünk a bográcsba. Kiskőrösön kakast szoktunk főzni a fesztivál keretében. Jólesik, hogy a határon túl is magyar szót hallunk, magyar nótákat éneklünk, és megtaláljuk a közös hangot — vélekedett Kupsza János.
Ötvenöt bográcsban főtt a birka
A Népkör MMK elnöke, Goga Zsolt kiemelte, a rendezvény évről évre egyre nagyobb tömegeket mozgat meg.
— A Gödörben immár tizennégy éve szervezzük meg az eseményt, amióta kinőttük a Népkör udvarát. A rendezvény iránt óriási az érdeklődés, annak pedig külön örülök, hogy a nagy sátor alatt 546 személyt vendégelhetünk meg — mondta az elnök.
Valka Károly, Kúla alpolgármestere kiemelte, hogy az összejövetel nemcsak a kúlai magyarságnak, hanem Kúla városának is az egyik legnagyobb és legtömegesebb rendezvénye lett.
— A Hagyományőrző Napokkal megmutatjuk, hogy voltunk, vagyunk és leszünk. Hagyományainkat és kultúránkat szeretnénk úgy bemutatni, hogy az ünnepet megosztjuk az itteni és a környékbeli lakosokkal. Ma, a tizenhetedik rendezvényünkön jó visszaemlékezni az elsőre, amikor három napig esett az eső, és a füsttől semmit sem láttunk, mert tető alatt voltunk kénytelenek főzni. Akkor azt mondtam, hogy a Hagyományőrző Napok szép jövő elé néz, mert a kezdet nehéznek bizonyult. A rendezvényt még sok-sok évig szeretnénk megtartani, hogy bemutathassuk hagyományainkat, kultúránkat, és az itt élőkkel közösen ünnepelhessünk — hallottuk Valka Károlytól, majd újságírói kérdésre válaszolva elmondta, az idén öt elsős kezdi meg tanulmányait magyar nyelven a Petőfi Brigád Általános Iskolában, és köszönetét fejezte ki az MNT iskolabuszprogramjának, hiszen ezáltal lehetővé válik a sziváci, cservenkai, veprődi és verbászi gyerekek számára is, hogy anyanyelvükön tanulhassanak.
Valka Károly (balról) és Damjan Miljanić
A művelődési műsorban elsőként Damjan Miljanić polgármester és Valka Károly alpolgármester köszöntötte a jelenlévőket, majd Tóth Zoltán tartományi mezőgazdasági titkárhelyettes szólt az egybegyűltekhez.
— Az esemény nemcsak közösségünk hagyományainak megőrzéséről szól, hanem arról is, hogy újra és újra megerősítjük összetartozásunkat, közös értékeinket, múltunkat. A hagyományok éltetik a közösséget, erősítik identitásunkat, és hidat képeznek a múlt, a jelen és a jövő között. A többnemzetiségű közösségekben a különböző nemzetiségek hagyományainak tisztelete és ápolása elősegíti a kölcsönös megértést és az egymás iránti tiszteletet — mondta ünnepi beszédében Tóth Zoltán.
A színvonalas művelődési műsorban a Népkör MMK Aprócskák, Mocorgók és Százszorszép néptánccsoportjai, valamint szólótáncosai, a Szerbia ME táncosai és a kalocsai Piros Tulipán Táncegyüttes tagjai léptek közönség elé. Az esemény, melyet vidámpark és gazdag kirakodóvásár is színesített, az eredmények kihirdetésével és zenés mulatsággal zárult.