Színházi előadást nem tudunk vásárolni magunknak (sajnos), azaz nem „vihetjük haza”, mint, mondjuk, egy könyvet, pedig milyen izgalmas lenne egy saját szobaelőadás, melyet akkor játszanak le nekünk, amikor csak megkívánjuk. Könyvet, festményt, fotót, grafikát viszont igen. És zenét is. Igaz, utóbbit csak hanghordozón, mondjuk, egy jó bakeliten, az élő koncertekért ki kell mozdulni. A szobakoncert sem fog összejönni.
A színház s a koncert a pillanat művészete, nincs két egyforma előadás, nincs két egyforma koncert. Egy könyv vagy képzőművészeti alkotás azonban, ha elkészült, elnyeri végleges formáját, és rajtunk áll, hogy adunk-e érte pénzt, hazavisszük-e, vagy sem.
Számomra egy új könyv vagy egy kép megvásárlása valóságos ünnep, szívet-lelket mozgatóan jó érzés. A falamra pedig hamarosan új lakó költözik, egy Sárkány Balázs-grafika. Alig várom, hogy beverjem a szöget, és ráakasszam Balázs halait, mint egy horogra. Azért ne gondolják, kedves olvasók, hogy hetente új műtárgyat, festményt, szobrot veszek… Ha tehetném, lehet, hogy így lenne, de nem tehetem, és nincs is elég nagy falam, ahová kiakaszthatnám.
Más a helyzet a könyvekkel. Egy világhírű költő vagy író könyvét sajátunknak tudni jóval pénztárcabarátabb. Ráadásul a könyv több példányban nyomódik, míg egy festményből csak egy eredeti van. Mégis, azt hiszem, néha megengedhetnénk magunknak, hogy vásároljunk egyet. Egészen más érzés a fotelban ülve rátekinteni egy grafikára vagy festményre, mint egy fénymásolóban nyomtatott kiscicás képre, melyet ragasztószalaggal erősítettünk a falra.
Elnézve a fizetéseinket, egy eredeti Van Goghra valószínűleg egy élet sem elég, hogy összegyűjtsük a rávalót, ezért javaslom, hogy nézzünk szét a kortárs vajdasági festők alkotásai között, hiszen rengeteg tehetséges művész él és alkot körülöttünk, aki valószínűleg boldogan veszi majd, hogy vennénk tőle valamit. A mű által pedig találkozunk az alkotóval, kapcsolódunk vele. A kép otthonunk díszévé válik, ha vendéget fogadunk, mesélhetünk neki a művészről s arról, miért éppen arra a bizonyos alkotásra esett a választásunk. A kép rólunk is sokat elmond. És hogy még egy érvet hozzak fel, felfoghatjuk befektetésként is. Egy képzőművészeti alkotás értéke ugyanis ritkán szokott csökkenni, növekedni annál inkább, például, ha az alkotója egyre nagyobb sikereket ér el.
S mivel mindjárt itt a karácsony, és biztosan mindenki bajban van, hogy mi kerüljön a fa alá, ha igazán egyedi és személyre szóló ajándékot szeretnénk, vásároljunk képzőművészetet.