A legfiatalabb nő és az összes nyolcezres csúcs — Dél-Korea ellenséges állam — Kizáratnák Izraelt az ENSZ Közgyűléséből
A legfiatalabb nő és az összes nyolcezres csúcs
A huszonhárom éves, brit Adriana Brownlee lett a 64. a világon és a legfiatalabb nő, aki megmászta a Földnek mind a tizennégy, 8000 méter feletti hegycsúcsát. A hegymászónő október 9-én ért fel a Sisapangma 8027 méter magas csúcsára, és ezzel sikeresen befejezte a nyolcezresek megmászását. „Otthagytam az egyetemet, lemondtam a diplomáról a hegymászás kedvéért, feláldoztam barátságokat, a normál tinédzseréletet és még többet is, de megérte” — hangsúlyozta Brownlee, hozzátéve, hogy azt reméli, megmutathatja a fiataloknak világszerte, hogy nincs kijelölt út az életben.
Dél-Korea ellenséges állam
Észak-Korea az állami médiájának közlése szerint ellenséges államnak nyilvánította Dél-Koreát, és ezt az ország alkotmányában is rögzítették. Szintén a KCNA állami hírügynökség jelentette, hogy a hadsereg az ellenséges állammal szembeni intézkedésként és a Dél-Koreától való fokozatos és teljes elválás részeként kedden felrobbantotta a két ország közötti vasúti és közúti összeköttetéseknek azokat a szakaszait, amelyek a tűzszüneti vonal menti demilitarizált övezetben találhatóak a saját területén. „Ez elkerülhetetlen és törvényes intézkedés a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság alkotmányával összhangban, miután az már egyértelműen ellenséges államként határozza meg a Koreai Köztársaságot” — közölte a KCNA. A védelmi minisztérium szóvivője arról is beszámolt a KCNA szerint, hogy „további lépéseket tesznek a lezárt déli határ tartós megerősítésére”.
Kizáratnák Izraelt az ENSZ Közgyűléséből
A palesztinok arra hivatkoznak, hogy szerintük Izrael apartheid állam, melytől meg kell vonni a világszervezeti tagsággal járó jogokat és képviseletet. A tervezet akár meg is szerezheti a közgyűlési többséget az ENSZ-ben. Izrael szerint ez nem más, mint a terrorista módszerek átültetése a diplomácia területére. A terv előzménye az, hogy egy hónappal ezelőtt az ENSZ Közgyűlése elfogadta a palesztinok által szerkesztett, nem kötelező erejű határozatot, mely azt követeli Izraeltől, hogy 12 hónapon belül vessen véget „jogellenes jelenlétének a megszállt palesztin területeken”. A beadványra 124 igen szavazat érkezett, továbbá 43 tartózkodás és 14 elutasítás. Maga Palesztina nem szavazhatott, mivel nem teljes jogú tagja a közgyűlésnek. Az Egyesült Államokon kívül Magyarország is nemmel szavazott, ahogyan Csehország, Argentína és természetesen Izrael is. Viszont több NATO-tag, például Franciaország, Finnország, Spanyolország és két balti állam is az igen gombot nyomta meg.