home 2024. április 16., Csongor napja
Online előfizetés
Tudományos történetek és eredmények egy csokorban
Összeállította: Talpai Lóránt
2014.01.15.
LXIX. évf. 3. szám
Tudományos történetek és eredmények egy csokorban

A 2013. év bővelkedett tudományos eredményekben, illetve meghökkentő tudományos történetekben, melyeket a The Guardian gyűjtött egy csokorba. Összeállításunkból kiderül, hogy az elmúlt év során agyat és hamburgert is növesztettek kémcsőben, továbbá hogy milyen hatással van a pattogatott kukorica rágcsálása a reklámok hatásosságára.

Meteor csapódott a Földbe

2013 kis híján katasztrófával kezdődött: februárban, nem sokkal napfelkelte után meteor csapódott az oroszországi Cseljabinszkba. Szerencsére senki sem vesztette életét a robbanás következtében, ezerkétszáz ember azonban megsebesült a szétszóródó üvegszilánkok, valamint a szokatlan erősségű fényhatás miatt. A húsz méter átmérőjű meteor pusztítása azért nem volt nagyobb, mert kb. 20 km-rel a Föld felszíne fölött robbant szét.

Egyszerűbb lehetett az evolúció?

A Grúziában talált 20 millió éves koponyaleletek elemzéséből 2013 októberében kiderült, hogy az ember evolúciója egyszerűbb lehetett, mint ahogyan azt korábban feltételezték. A rendkívül jó állapotban fennmaradt leletekből kiderült, hogy a Homo habilis, a Homo rudolfensis és a Homo erectus mind ugyanahhoz a családfához tartozik, amelyből végül kialakult a modern ember.

Vizet talált a Marson a Curiosity

Tavaly a Curiosity által vett minták elemzése alapján az is kiderült, hogy a Mars talaja jelentős mennyiségben tartalmaz vizet. Laurie Leshin, a New York állambeli felsőoktatási intézmény, a Rensselear Polytechnic Institute kutatócsoportjának vezetője szerint a felfedezés nem csupán tudományos szempontból fontos. „Most már tudjuk, hogy bőséges és könnyen hozzáférhető víznek kell lennie a Marson. Amikor majd embereket küldünk oda, ők a bolygó felszínéről gyűjthetnek talajt, melyet csak fel kell melegíteniük, és máris lesz vizük” — fogalmazott Leshin.

Kémcsőben növesztett agy és hamburger

2013-ban a kémcsőben növesztett agyról már nemcsak a sci-fi irodalomban olvashattunk, hanem a valóságban is megtekinthettük, a kutatók ugyanis miniatűr agyat hoztak létre laboratóriumi körülmények között. A tudósok egyébként az első laboratóriumban készített műhamburgert is megalkották. A kuriózumnak számító ínyencséget tavaly nyáron kóstolhatták meg először a szerencsések.

Pattogatott kukoricával a reklámok ellen

Az óévben több jelentős gyógyászati, illetve biológiai kutatási eredmény is született. A tudósoknak sikerült például izolált sejtekben kijavítaniuk a Down-szindrómát okozó egyik gént. Ez az eredmény lehet az első lépés az úgynevezett kromoszómaterápia kialakítása felé, mellyel kezelhetővé válhat a Down-szindróma. A súlyos betegségek kezelésén kívül a kutatók különleges állatkísérleteket is végrehajtottak: sikerült megváltoztatniuk az egerek emlékeit. Az állatok hippocampusának bizonyos neuron csoportjait manipulálva tulajdonképpen „megtanították” félni az állatokat. Rajtuk kívül az emberek is érdekes kísérleti alanynak számítottak 2013-ban. Például egy kísérletből kiderült, hogy ha pop-cornt rágcsálunk, kevésbé hatnak ránk a reklámok.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..