Zenta 1960 óta büszkélkedhet közgazdasági és kereskedelmi iskolával. Természetesen az évtizedek során sokat változott, alakult és fejlődött az intézmény — népszerűsége azonban mindmáig töretlen. Ezt a nemrégiben megtartott nyílt nap sikeressége is bizonyítja, akárcsak az a tény, hogy diákjaik majdnem fele továbbtanul itthon vagy külföldön, és szinte mindenki állami költségvetésen folytathatja felsőfokú tanulmányait, azaz jól teljesítenek a felvételin.
— Nagyon szeretem ezt az iskolát — ezzel a megfogalmazással kezdi a beszélgetést Zsíros Jankelić Anikó igazgató, testnevelő tanár, aki 1993 óta tanít a Zentai Közgazdasági és Kereskedelmi Iskolában. — Rengeteg okos, értelmes tanulót vezettünk ki ez alatt a sok-sok év alatt, aki szépen érvényesült az egyetemi felvételin, majd a vizsgákon, s aztán sikeres üzletember lett az életben.
Zsíros Jankelić Anikó (Fotó: Fehér Márta)
Szeptemberben 90 elsőssel kezdhetik majd az új tanévet: kereskedelmi és szolgáltatási ügynök (kommercialista), illetve pénzügyi és számviteli technikus szakra várják a jelentkezőket a 30-30 fős magyar tannyelvű tagozatokra, illetve egy szerb tannyelvű osztály megnyitására kaptak engedélyt a minisztériumtól kommercialista szakon. A jelenleg még létező bankár szak a következő tanévtől megszűnik, átalakul, így ezt már nem lehet választani.
— A kereskedelmi és szolgáltatási ügynök szakot dinamikus, kommunikatív fiataloknak ajánljuk, akik szeretnek nyüzsögni, pörögni. A szaktantárgyak mellett két idegen nyelvet tanulnak: angolt és németet választhatnak. Pénzügyi szakon több a matematika, s olyan fiataloknak felel meg, akik szeretnek belemélyedni a gazdaság számokkal kapcsolatos világába, képesek egy íróasztal mellett türelmesen ülve-dolgozva megvalósítani szakmai sikereiket. Az elmúlt években nagyon jó tantervet dolgoztak ki az illetékes szakemberek ezekre a szakokra, a gyerekek már az iskolában megtanulják, hogyan kell a való életben is helytállni, dolgozni, mivel alapos elméleti és gyakorlati tudást kapnak. Egy kreatív és kiváló tanári gárdánk van, lendületes, fiatal, lelkes csapat várja azokat a diákokat, akik nálunk szeretnének továbbtanulni. Nagyon sok figyelmet szentelünk azoknak, akik szeretik magukat képezni, kreatívak, szeretnek versenyre járni, alkotni, nekik az intézményünk minden lehetőséget megteremt, hogy kiteljesedjenek. Állami érettségi lesz a jövő évtől, ennek kapcsán szeretném hangsúlyozni, hogy szakközépiskolai végzősként is lehet majd érettségizni általános tantárgyakból, ha valaki más területen folytatná felsőfokú tanulmányait. A szakközépiskoláknak éppen az az előnyük, hogy befejezésükkel három vagy négy év után bizonyos szakmai képzettséget kap a tanuló, tehát van egy biztos pontja, de úgy is dönthet, hogy továbbtanul.
A Zentai Közgazdasági és Kereskedelmi Iskolának is otthont adó oktatási intézmény épülete (Fotó: Fehér Márta)
Az igazgatónő elmondta, iskolai virtuális vállalatokat alapítanak minden osztályban a diákcsoportok, s a gyakorlati órákon ezekben dolgoznak. Hagyományosan az intézmény nyílt napján kiállítás keretében mutatkoznak be, és így kifejezésre juttathatják az ötletességüket azzal, ahogyan bemutatják vállalatukat, eladják termékeiket, üzletileg kommunikálnak a közönséggel.
— Ez számukra egy nagyon szép kihívás. Sikeres rendezvény van mögöttünk, szép számú érdeklődő általános iskolás fordult meg nálunk, Zenta mellett Magyarkanizsa, Ada községekből, több bánáti településről — sorolja. — Hosszú évekre visszamenőleg rendezzük meg a fogyasztóvédelmi versenyt is, ahol iskolánk tanulói mindig nagyon szépen helytállnak. A megmérettetés keretében kutatómunkát végeznek, ennek elemzését dolgozzák fel prezentációikban. Iskolánk Magyarország Kormányától ismét elnyerte a Fogyasztói Tudatosságra Nevelő Iskola címet. A GENIUS versenyen is jól teljesítünk minden esztendőben. Jelen vagyunk minden létező szakmai találkozón, rendezvényen, versenyen. Nagyon nagy büszkeség számunkra, hogy végzős tanulónk, Bíró Leona a gazdasági alapismeretek tantárgyból megrendezett köztársasági versenyen az idén harmadik helyezést ért el — külön varázsa a sikerének, hogy bár tizenkét évig magyar nyelven tanult, szerb nyelvű megmérettetésen érte el a kiváló eredményt. Sőt, Magyarországon a Prezilimpia Junior prezentációs verseny országos döntőjét is megnyerte a korosztályában, illetve a közönségdíjat is hazahozta. Május elején tartották meg magyar nyelvből az országos versenyt, ahol három helyezett tanulónk is van: Kovács Anita, Rekecki Bernadett és Horvát Henrietta, két másodikos és egy elsős diákunk, akik második, illetve harmadik helyen végeztek. Ez is büszkeségre ad okot, s arra utal, hogy iskolánkban odafigyelünk a tehetségekre, foglalkozunk velük. Nagyon jó sportolóink vannak, nagy-nagy megértést tanúsítunk feléjük — én magam is testnevelő tanár vagyok —, megadjuk nekik a lehetőséget, hogy részt vegyenek, bizonyítsanak, és a lehető legjobb eredményt valósítsák meg, bármilyen versenyről is legyen szó, tehát nem kell választaniuk az iskola és a sport között. Nagyon boldogak vagyunk, hogy sportolók is szép számmal választják iskolánkat. Úgy gondoljuk, az ilyen jellegű kihívások erősítik a fiatalokat abban, hogy holnap magabiztosabb, határozottabb egyénként lépjenek ki az életbe, ahol el tudják majd érni a céljaikat.
Nyílt nap az iskolai virtuális vállalatok kiállításával (fotók: a Zentai Közgazdasági és Kereskedelmi Iskola archívumából)
* Nagyon érzékeny korosztállyal dolgoznak, mint minden középiskola. Hogyan tudnak odafigyelni a gyerekek személyiségére, segíteni a beilleszkedést, az esetlegesen felmerülő problémák megoldását?
— Minden generációban találkozunk olyan tanulókkal, akiknek vannak pillanatnyi vagy hosszabb ideig fennálló gondjaik. Szoros együttműködést alakítottunk ki iskolán belül a különféle teamekkel, szakcsoportokkal. A pszichológus rendszeresen végzi az elemzéseket, szociometriai felméréseket. Jó együttműködés tapasztalható az osztályfőnökök, a pszichológus és az igazgató között. Amikor észrevesszük, hogy valamelyik osztályban egyik tanuló magányos, vagy a szociometriai felmérés eredménye kiközösítésre utal, odafigyelünk rá, beszélgetünk vele, s nemcsak az egyénnel, hanem az egész osztályközösséggel. Előfordulhatnak kisebb csínytevések, hogy több az igazolatlan órák száma, vagy éppen alábbhagy egy kicsit a figyelem a tanulásban — nemcsak ilyen esetekben, hanem folyamatosan kommunikálunk a szülőkkel, és próbáljuk egyénileg orvosolni a problémákat. Nagyon sok tanulónak él/dolgozik egyik vagy mindkét szülője külföldön, így a nagymama, nagynéni vagy más rokon neveli, ebből adódóan is sok a gond, és nagyon jó, hogy van egy jó osztályfőnök vagy egy tanár, akivel a gyerekek bizalmasan meg tudják beszélni a nehézségeiket, örömeiket, akik a megoldásban is utat mutatnak. Úgyszintén segítjük azokat a tanulóinkat is, akik nem helybeliek, s albérletben élnek, hiszen Zentának egyelőre nincs olyan kollégiuma, amely minden középiskola diákját be tudná fogadni — a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium diákotthona telt házas —, viszont reméljük, hamarosan ez a kérdés is rendeződik, dolgoznak rajta az illetékesek. Jó együttműködés van a házinénik, az iskola, az osztályfőnökök és a szülők között, így a más településekről érkező diákjainkra is oda tudunk figyelni. Törekszünk arra, hogy a gyerekek jól érezzék magukat az iskolánkban.
Május 19-én rendezik meg a zentai főtéren a Ballagók Tánca elnevezésű eseményt, melyre 2008 óta minden évben sort kerítenek — ez az egyetlen közös rendezvényük a zentai középiskoláknak, varázslatosan sok pozitív energiával és zsibogással. Az idén a Közgazdasági és Kereskedelmi Iskola az esemény fő szervezője.