
Ezen a napon született 1802-ben a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Monok községben udvardi és kossuthfalvi Kossuth Lajos magyar államférfi, a Batthyány-kormány pénzügyminisztere, a Honvédelmi Bizottmány elnöke, Magyarország kormányzó-elnöke.

Sopron — 2023. december 31.
A nemzeti függetlenségért, a rendi kiváltságok felszámolásáért és a polgári szabadságjogokért vívott XIX. századi küzdelem egyik legnagyobb alakja, a magyar szabadságharc egyik szellemi vezére. Máig egyike azoknak, akik a magyar nép emlékezetében leginkább megtestesítik az 1848—1849-es forradalmat és szabadságharcot, Széchenyivel és Petőfivel együtt. (Külső hivatkozás: Wikipédia)
Múltvallató jegyzetünk mai kiadásához a Civitas Fidelissima (leghűségesebb város) címet viselő Sopronból választottunk érdemi nyitóképet. A rajta látható domborművon az alábbi ajánlás olvasható: „állíttatta Káspár Hermina 1995”. A megnevezett hölgy, a Pro Urbe Sopron díjas zászlóanya 2003-ban, életének kilencvenedik esztendejében lépte át az örökkévalóság földi küszöbét. Testvérével, Káspár Teréziával (1909—2001) több köztéri szobrot is adományozott a városnak, de adományaikkal az evangélikus egyház és jó néhány jótékonysági, soproni intézmény működését is támogatták. (Külső hivatkozások: a cyberpress.sopron.hu archívuma és az evangelikus.hu) A Káspár nővérek (Terézia és Hermina) áldásos tevékenységeit alkalmasint rovatunkban is tervezzük bemutatni.
Visszatérvén Kossuthhoz, zárógondolatként egy korabeli fonográffelvételhez kínálunk fel digitális kapcsot olvasóinknak. A digitális ösvény konkrétan egy YouTube-videóhoz vezet, melynek eredeti hanganyaga 1890. szeptember 20-án készült egy, az aradi vértanúk emlékére átadott aradi emlékmű avatásán az olaszországi Turinban (Torinóban). Magát a felvételt Hegyi-Füstös István református lelkipásztor találta és tette közzé 1977-ben. Kossuth Lajos a legkorábban született ember, akinek a hangja meg van örökítve.
Fényképezte: Martinek Imre