Berkes Olivér: Az igazi életem
Hihetetlen utat járt be Berkes Olivér 2016 óta. Az volt az az év, amikor először szerepelt A Dalban Tóth Andival, ám a Seven Sea című daluk nem futott nagyot. Rá egy évre ismét jelentkezett A Dalba, akkor már mint Zävodi + Berkes Olivér. Az általuk előadott szám, a #HÁTTÉRZAJ egészen a második helyig jutott, így Olivér neve egy egész ország számára lett ismert.
A zenész karrierje azóta töretlenül ível felfelé, az utóbbi években a rádiós toplisták és a YouTube-trending megkerülhetetlen szereplőjévé vált a többi közt olyan slágereinek köszönhetően, mint az Évszakok, a Visszakér a múlt, a Jó vagy rossz legyek, illetve a legutóbb megjelent Volt, ami volt.
Az évek alatt az is jellemző lett rá, hogy dalai tematikájának központjában a szerelem áll, viszont legújabb, most megjelent szerzeménye, Az igazi életem esetében a saját útkeresését meséli el, amiről a következőket nyilatkozta: „Ezzel a dallal szeretném megmutatni az embereknek, hogy az élet gyakran igen különös forgatókönyvíró, és annak ellenére, hogy nekem is számtalanszor átírta a terveimet, minden egyes megélt percért — legyen az jó vagy rossz — hálával tartozom. Nélkülük nem volnék az az ember, aki ma vagyok, nem zenélnék, és nem tudnám értékelni a sikereimet, ha nem kerültem volna padlóra többször is az életem során.”
A zeneszerző ebben az esetben is ő maga volt, a magyar szöveg pedig ismét csak az Artisjus-díjas Hujber Szabolcs tollából született, Olivér eredeti angol sorai alapján. Egyébként ők ketten már több közös sikert is elkönyvelhetnek, közös munkájuk eredménye például a Visszakér a múlt és az Évszakok-feldolgozás is.
bongor: Új vég
„A halálról szerettem volna írni, mint az életünkben állandóan jelen lévő realitásról” — nyilatkozta bongor, a vajdasági származású rapper a legújabb dala kapcsán, mely az Új vég címet kapta. Tőle már megszokhattuk, hogy szabadabb szájú, nem fél tabutémákkal foglalkozni, és most sincs ez másképp.
Az újdonságról a következőket mondta: „Kosztolányinak van egy esszéje Egy és más az írásról címmel, ebben kifejti, hogy szerinte minden alkotónak úgy kellene írnia, mintha valaki a torkához szorítaná a kést. Vagyis mintha csak néhány pillanata lenne a halála előtt, hogy elmondja mindazt, amit fontosnak tart. Én is ehhez próbálom tartani magam, úgy érzem, egyszerűen nincs időm a levegőbe beszélni.”
Az előadó magáról a szövegről és a klipről is nyilatkozott, mely nem mellesleg a szintén vajdasági K. Kovács Ákos rendezői munkáját dicséri: „A szöveg eléggé antinatalista, azaz születésellenes szemléletű, mely szerint minden új élet szükségszerűen kínokat hoz a megszülető egyén számára, ez pedig növeli az egyetemes szenvedést a világban. Ezért tartózkodni kell a nemzéstől. A klipben ez a szemlélet keretes szerkezetet kapott: az elején és a végén is azt látjuk, hogy próbálom belefojtani magam a vízbe, de legvégül »valaki« mégis kihúz.”
Kép: https://eschungary.hu