home 2025. március 29., Auguszta napja
Online előfizetés
Rákóczi Ferenc a nemzetét és annak szabadságát választotta
Tóth Lívia
2025.03.24.
LXXX. évf. 12. szám
Rákóczi Ferenc a nemzetét és annak szabadságát választotta

Csókán Rákóczi-emléknapot tartottak, melynek szervezője a II. Rákóczi Ferenc Magyar Művelődési Egyesület, a Rákóczi Szövetség csókai helyi és ifjúsági szervezete, valamint a helyi művelődési és oktatási központ volt. II. Rákóczi Ferenc 1676. március 27-én született és 290 évvel ezelőtt, 1735-ben hunyt el.

Az esemény koszorúzással kezdődött a Szentháromság római katolikus templom kertje előtt 2014-ben felállított egész alakos Rákóczi-szobornál. A Rákóczi-indulót a Romhányi Dalárda és a csókai Rákóczi Férfikórus adta elő. Az emlékezés virágait mások mellett elhelyezte Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke, Rigó Pál Zsófia, a Magyar Nemzeti Tanács alelnöke és Oláj Ibolya, az MNT Oktatási Bizottságának tagja, Kormányos László tartományi sport- és ifjúsági segédtitkár, Oláj Tibor, a községi képviselő-testület elnöke, Homolya Ákos, a Rákóczi Szövetség Zentai Ifjúsági Szervezetének elnöke. Közreműködött Baráth László tárogatóművész.

A művelődési ház előcsarnokában a Rákóczi Ferenc, a nagyságos fejedelem című rajzpályázat legsikeresebb munkáit tekinthették meg az érdeklődők. Mészáros Kiss Tibor, a Rákóczi Szövetség Csókai Ifjúsági Szervezetének vezetője elmondta, az irodalmi vagy rajzpályázatot hat éve hirdetik meg a község általános iskoláiba járó felsős tanulóknak és a középiskolásoknak. A zsűri tagjai, Dupák Anikó és Jaksa Martina tanítónők, úgy döntöttek, az első helyezést Raffay Elina 8. osztályos tanuló érdemelte ki, második Árok Titanilla (7. osztály), harmadik Slezák Zsanett (6. osztály) — valamennyien a csókai Jovan Popović Általános Iskola tanulói. Különdíjas lett a padéi Kabók Irisz verse. A középiskolások közül Trenka Tilda két rajzát díjazták, valamint a jelenlévők láthatták Balunovity Anna tavalyi első helyezett alkotását. Megtudtuk azt is, hogy az ifjúsági szervezetet 2015-ben alapították, vagyis tíz éve működik.

Az ünnepi műsor kezdetén a meghívottakat Fehér Attila, a II. Rákóczi Ferenc nevét viselő egyesület elnöke köszöntötte. Elmondta, Csóka távol esik azoktól a helyszínektől, amelyek a nagyságos fejedelemhez köthetők, de a szellemi öröksége nem ismer határokat.

Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke hangsúlyozta, ezen a rendezvényen olyan példaképre emlékeznek, aki egészen biztosan egyedülálló a magyar történelemben, hiszen Rákóczi Ferenc a korának kiemelt gondolkodója, hadvezére, szabadságharcosa volt, emellett mélyen hívő katolikus ember. Minden feltétel megvolt ahhoz, hogy arisztokratához méltó életet éljen, de ő a közösségét, a nemzetét és annak szabadságát választotta.

— Rákóczi Ferenc nevével ma is meg lehet szólítani az embereket, és ami nagyon fontos, a fiatalokat is. A Rákóczi Szövetségnek az elmúlt időszakban sikerült több mint 360 középiskolában arra bátorítani a diákokat, hogy emeljék fel a rákóczis zászlót. A gondviselés úgy alakította a dolgokat, hogy Rákóczi földjén, Borsi, Sárospatak és Kassa ölelésében, most már létezik egy Rákóczi-tábor. Ezt a területet a Rákóczi Szövetség megvásárolta, kibővítette és folyamatosan fejleszti. Eddig egy időben 500, az idén nyártól 900 gyermek táborozhatott. Örömmel mondhatom el, hogy Csókáról is, és Vajdaságból is várjuk az érdeklődőket az alsó tagozatosoktól egészen az egyetemistákig, hogy együtt legyenek a magyarországi, a Kárpát-medencei diáktársaikkal, valamint azokkal, akik az óceán másik oldalán élnek — hallottuk Csáky Csongortól, aki hozzátette, annak a közösségnek, amely a múltjába néz, és példaképekbe kapaszkodik, van jövője.

A programban, mely a Himnusszal kezdődött és a Szózat eléneklésével végződött, fellépett az adorjáni Szőke Tisza Művelődési Egyesület kórusa, a Romhányi Dalárda, a csókai Móra Ferenc Magyar Művelődési Egyesület Csalogány asszonykórusa, a Rákóczi Férfikórus, Baráth László zentai tárogatóművész és Fehér Virág hatodik osztályos tanuló, aki Radnóti Miklós Nem tudhatom… című versét olvasta fel.

Az emléknapot támogatta a Rákóczi Szövetség, a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi — Nemzeti Közösségi Titkárság, a Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság, a Bethlen Gábor Alap, a Magyar Nemzeti Tanács, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség, Csóka Község Önkormányzata, a Csóka Művelődési és Oktatási Központ, valamint a Móra Ferenc Magyar Művelődési Egyesület.

Fényképezte: Tóth Lívia

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..