
Hagyománnyá vált Muzslyán, hogy a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesületben minden évben megtartják a Petőfi a szívünkben elnevezésű szavalóversenyt. Az idei megmérettetés, az elmúlt évekhez hasonlóan, nagyon hangulatos volt. Az oktatásban uralkodó aktuális helyzet miatt ezúttal sokkal kevesebben jelentkeztek, és voltak, akik egyedül vagy a szüleikkel készültek fel.

Halász János, a Muzslai Petőfi Sándor MME elnöke nyugtázta, a lelkesedés ezúttal sem hiányzott, a gyerekek ugyanolyan lendülettel készültek, és most is azok a fiatalok jöttek el, akiknek szívügyük a szavalás, akik imádják a verseket. Csak ezúttal hétszer kevesebben, mint korábban.
— Sajnos, az idén az oktatásban fennálló gondok miatt nagyon kevés gyerek jelent meg, de mi ugyanúgy fogadtuk őket, mint ahogyan korábban is, amikor sokkal nagyobb számban jöttek. Összesen 10-en versenyeztek, mondtak el egy-egy költeményt. Már néhány éve nem csak Petőfi-versekkel lehet szerepelni. Hajszálon függött, hogy elmarad, de végül úgy döntöttünk, mégis megtartjuk ezt a versenyt, már csak azért is, hogy akik készültek, azoknak ne okozzunk csalódást. Az idén is gondoskodtunk könyvjutalmakról, de mivel ilyen kevesen voltak, minden gyerek kapott egy-egy könyvet, a díjazottak pedig további jutalomkönyvben részesültek.
Kónya-Kovács Otília felvétele
— Annak tudatában, hogy kevesen vesznek részt a versenyen, az eredeti terv az volt, hogy nem rangsorolunk, ám a fellépőket hallgatva másként döntöttünk — mesélte Kovács Jolánka, a zsűri elnöke. — Tudjuk jól, hogy az iskolákban még nem dolgoznak úgy, ahogyan eddig, vannak pedagógusok, akik tanítanak, mások sztrájkolnak, és eleve alkalom sincs arra, hogy a gyerekeket szavalóversenyre készítsék fel. A megjelentek között voltak nagyon-nagyon jó szavalók, kiváló előadások. Erre a versenyre általában Petőfi-versekkel készülnek a gyerekek, viszont a felhívásban az is benne van, hogy fölléphetnek Petőfi kortársainak a költeményeivel is. És nagyon örültünk, hogy például egy elsős kislány Gyulai Pál Bölcsődalok című versét adta elő, nagy beleéléssel. A versmondók többsége fölkészülten jött a versenyre. Voltak a gyerekek között, akik egyedül vagy a szülők segítségével gyakoroltak, viszont a hangulaton és magukon a fellépőkön is érződött, hogy mennyire várták a versenyt.
A zsűri döntését Mák Andrea, a muzslyai Szervó Mihály Általános Iskola könyvtárosa közölte.
— Három kategóriába soroltuk a versenyzőket, az első csoportban két elsős szerepelt, a második kategóriában a harmadikos és a negyedikes diákok szavaltak, a harmadikban két hatodikos diák versenyzett. Az első kategóriában Juhász Lisza nyerte meg az első helyet, a második csoportban Kovács Viktor lett az első, a második helyezett Győri Leona, a harmadik pedig Pandurov Szofia. A harmadik kategóriában a két hatodikos közül Pakai Andrej első lett, a második pedig Péter Izabella.
A muzslyai Szervó Mihály Általános Iskolából és a nagybecskereki Sonja Marinković Általános Iskolából érkezett gyerekek mellett a magyarcsernyei Petőfi Sándor Általános Iskolából is jöttek erre az eseményre, akiket Sándor Szilvia tanítónő kísért el.
— Most egy kicsit furcsább volt a felkészülés, mert mi is egy hetet sztrájkoltunk, de már előtte kiválasztottuk a verset, megtanulták, én online meghallgattam őket, és jeleztem, hol kell javítani. Mire áttértünk a 30 perces órákra, addigra csak a begyakorlás maradt hátra. A két negyedikes tanítványommal már első osztályos koruk óta minden évben megjelenünk itt, Muzslyán, valamint az udvarnoki szavalóversenyen, és két alkalommal voltunk Topolyán is. Én nagyon örülök a tehetségüknek, hogy szépen szavalnak, és másban is jeleskednek, például szépen rajzolnak, és az elmúlt időszakban sok díjat kaptak a különféle megmérettetéseken.
A gyerekek, amíg várták az eredményhirdetést, egymással beszélgettek, majd a díjátadó után az ajándék könyveket lapozgatták. Végül a szervezők jóvoltából megérkezett a pizza, melyet jóízűen elfogyasztottak.