Gábriel. A név jelentése: Isten embere, isteni ember vagy Isten ember formájú reprezentátora. (Külső hivatkozás: Wikipédia)
A híradó katonák védőszentjét többek között a budakalászi szerbek is templomuk patrónusává választották annak idején.
Történhetett ez 1752-ben, noha a török időkben szinte kihalt, viszont el nem pusztult faluba már az 1690-es években megérkeztek a Csarnojevics pátriárka által délről idemenekített családok. A nagy vándorlás emlékét egy, a budakalászi ortodox templom falára rögzített tábla is hirdeti. A templombelső ikonosztáza 1905-ben készült, maguk az ikonok pedig a XVIII. századból valóak. Mindez mellett, helyszínileg a templomot körbeölelő kerítés kőfülkéiben, a gyermekét tartó Szűzanya, illetve Szent Gábriel arkangyal ábrázolásával is találkozhatunk. Az ugyancsak lencsevégre kapott régi szerb keresztet a települést átszelő közúti ütőér és a beléje torkolló mellékutca egyik érintőpontján süvegelhettük meg. Budakalász centrumában.
Fotóink 2023. szeptember 29-én készültek. „Véletlenszerű” egybeeséssel, illetve szellemi összefonódással éppen azon a dátumon, amelyen viszont a római katolikus egyház emlékezik meg az égi/angyali seregek vezéreiről: Mihály, Rafael és Gábriel főangyalokról.
Fényképezte: Martinek Imre