Versec után Zentára is eljutott a budapesti Nemzeti Múzeum legérdekesebb műtárgyait bemutató Nemzeti Múzeum Top 10 címet viselő panó-kiállítást. Az összeállítás a magyar kultúra napja alkalmából nyílt meg a Kiszsinagógában.
A kiállítás a panókon szereplő különleges műtárgyakon keresztül mutatja be Magyarország több mint ezeréves, gazdag múltját és fordulatos évszázadait. Ezeken többek között látható a koronázási palást, Erzsébet királyné ruhadereka, amelyben meggyilkolták, illetve a Beethoven majd Liszt Ferenc tulajdonában lévő Broadwood zongora is. A Magyar Nemzeti Múzeum anyaga mellett a Hagyományok Háza vajdasági hálózatának tanfolyamain készült kézműves alkotásokat is megnézhetik az érdeklődők.
Fotók: Horváth Zsolt és a VMMI felvételei
A jelenlévőket Kormányos Katona Gyöngyi, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet igazgatója és Kaszab Róbert, a belgrádi Collegium Hungaricum igazgatója köszöntötte. A kiállítást, amely a Petőfi Kulturális Program keretében a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával és a Nemzeti Művelődési Intézet együttműködésével valósult meg, Hugyik Richárd, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának az elnöke nyitotta meg. Közreműködött Katona Kitti, valamint a zentai Musica Sacra vegyeskar Jenován Flórián karnagy vezetésével és Kormányos Kitti.
–Magyar Nemzeti Múzeum tíz legérdekesebb tárgyát a Collegium Hungaricummal együttműködve mutatjuk be itt Szerbiában. Nyilván ez csak kedvcsináló akar lenni, hiszen ezeket a nagyon egyedi és pótolhatatlan műkincseket Budapesten lehet élőben megtekinteni. Mivel olyan dolgokról van szó, mint Szent István király palástja, illetve a Seuso-kincs, ezeket nehéz lenne utaztatni. Ez a kiállítást egyébként az összes magyar kulturális Központ, tehát a Liszt Intézetek Európa-szerte és még azon túl is bemutatják. Vajdaságban próbáljuk a folytatást is megvalósítani, hogy Versec és Zenta után még többen láthassák ezt az összeállítást, mert nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy a magyarság, illetve a magyarság iránt érdeklődőknek, a széles társadalomnak meg tudjuk mutatni ezeket a kincseket – nyilatkozta Kaszab Róbert, a belgrádi Collegium Hungaricum igazgatója.
Kormányos Katona Gyöngyi, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet igazgatója az újságíróknak elmondta, a Magyar Nemzeti Múzeum országosan kiemelt jelentőségű intézményként 1802 óta gyűjti Magyarországon és a Kárpát-medencében a magyar történelemre és a kultúrára vonatkozó tárgyi, szellemi, kulturális emlékeket és örökséget. Kiemelte, a felnőtt közönség mellett a kiállítást a fiataloknak és az oktatási intézményeknek is ajánlja.
Hugyik Richárd, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke hangsúlyozta, a Magyar Nemzeti Tanács rendkívül fontosnak tartja Magyarország történelmének, az egész Kárpát-medence művelődéstörténeti jelentőségének a bemutatását.
A tárlat február 17-éig tekinthető meg a Kiszsinagóga nyitvatartási idejében. Az esemény szervezője a Magyar Nemzeti Múzeum, a belgrádi Collegium Hungaricum, és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet.