home 2024. október 31., Farkas napja
Online előfizetés
Mindig a tervezés az első!
Gyulai Özvegy Andrea lakberendező
2024.09.25.
LXXIX.. évf. 39. szám
Mindig a tervezés az első!

A lakberendezés jóval előbb kezdődik, mint maga a felújítás vagy az építkezés. Mondhatnánk azt is, még azelőtt, hogy az építészmérnök meghúzza az első vonalat.

Unalomig ismert tény, de igazán akkor lesz élhető egy tér — legyen szó otthonról, irodáról vagy akár hotelről —, ha jó előre megtervezzük a koncepcióját. Ne hagyatkozzunk a majd lesz valahogy döntésekre.


A szerző látványtervei

Sosem vezet jóra, ha akkor döntünk, amikor bemegyünk az üzletbe, végigpásztázzuk a kínálatot, és aszerint hozzuk meg a döntésünket, hogy ott és akkor éppen mi tetszik, mi van raktáron, esetleg akciós áron. Ha így teszünk, maximum valamilyen homályos kép lebeghet a szemünk előtt. Nem létezik annál rosszabb dolog a belsőépítészetben, mint amikor később rájövünk, hogy a drága padlóburkolat, melyre vásárláskor hirtelen ráböktünk, egyáltalán nem illik a konyha stílusához, és a végeredmény, melyet szerettünk volna elérni, abszolút nem hozza meg a kívánt eredményt.

Összegyűjtöttem néhány gyakori hibát, melyet elkövethetünk.

1. A helyiségek körbebútorozása — Ha aszerint cselekszünk, hogy a falak mentén felsorakoztatjuk a bútorainkat, elképesztő raktárhatást tudunk elérni. Merjünk a térben bútorozni, természetesen megfelelő berendezéssel. Ha egy-egy igényes darabot előrébb húzunk a faltól, akkor sokkal tágasabb hatást tudunk elérni, mintha a falhoz nyomva hagynánk.

2. Túl sok bútor — Amikor telerakjuk a helyiségeinket bútorokkal, akkor az zsúfoltságot eredményez. Egy-egy jól megválasztott darab akkor válik a helyiség javára, ha igazán tud érvényesülni. A lakberendezés egyik alapszabálya: hagyjunk elég teret!

3. Nem vagyunk elég bátrak — Azonnal látható, ha a helyiségeinket semleges, illetve középszerű bútordarabokkal rendezzük be, és nincs bennük semmi extrémebb darab. Ettől bizony az enteriőrünk unalmas, jellegtelen miliővé válik. Ahhoz viszont, hogy különleges darabokat válasszunk, némi tudásra is szükségünk van.

4. Előre megtervezett világítás — Óriási hiba, amikor a villamossági mérnök még azelőtt megtervezi a világítást, hogy a bútorozási terv megszületett volna. Ekkor történik meg az, amikor van ugyan konnektor, de egyik sem ott, ahol annak lennie kellene. Mi történik ezután? Az, hogy a mosogatógépet vagy az íróasztalt oda kell tennünk, ahol konnektor van, és nem oda, ahol annak ideális esetben lennie kellene, vagy esetleg hosszabbító kábeleket használunk. Így azt érjük el, hogy egy frissen épített épületben vagy felújított helyiségben, ahol lett volna esély a jó kialakításra, csak hosszabbító kábeleket látunk, esetleg idétlenül elhelyezett bútorokat. A nem megfelelő lámpatestek, a nem kellő erősségű, számú lámpa szintén el szokta rontani a teret. Meg kell tanulnunk, hogy a fehér fény nem egy hangulatos nappali része kell hogy legyen, vagy nem egy hangulatos kávézó része, viszont egy orvosi rendelőben bizony éppen erre van szükség, és nem a sárga fényre. Nagyon illúzióromboló tud lenni például, ha egy pizzázóban éles, fehér fényt sorakoztatnak végig.

5. Nincs fókuszpont — Egy helyiségben tudnunk kell, hol legyen a fókuszpont, és az mit is takar. Ennek hiánya ürességérzetet eredményez. A fókuszpont lehet egy érdekes szőnyeg, egy szuper komód vagy különleges tapéta, kép a falon. Egy ilyen darab tölti fel igazán a helyiséget.

6. Idétlenül elhelyezett dekorációs elemek — Ez az eredménye annak, ha összevissza pakoljuk a tárgyakat. Például ne csak a dohányzóasztal alá vegyünk egy pici szőnyeget, mert az úgy hat, mintha konkrétan a dohányzóasztalnak vettük volna, és nem az enteriőrbe.

7. Homályos elképzelés — Nézegetünk fotókat az interneten, általuk inspirálódunk, ám nincs konkrét tervünk, koncepciónk, csupán valami homályos kép él a fejünkben. Nyilvánvaló számomra, hogy az már túl munkás lenne, hogy koncepciótervet készítsünk, de a belsőépítészetnek ez az alapja. Ilyenkor gyakran nagyon sokat költünk a felújításra, berendezésre, ám a végeredmény vagy elképesztően unalmas, vagy éppen az ellenkezője lesz.

8. Sietség — Tervezéskor minden döntésnek időt kell hagyni, hogy megérjen. Nem két nap alatt tervezünk meg egy belső teret — ez egy folyamat. Ha holnap jön a vizes, és még nem tudjuk, hogy hova kerül majd a WC-kagyló, az már túl késő. Minden lépésnek megvan az oka, annak is, hogy egy WC miért kerül oda, ahova. Tervezéssel is előfordulhatnak nem várt helyzetek, de anélkül hajmeresztő a vállalkozás! Egy teljes lakás felújítása előtt hónapok telnek el a tervezéssel, amikorra mindennek pontosan meglesz a helye.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..