Az idén dr. Hankó Balázs, Magyarország kulturális és innovációs minisztere volt a Vajdasági Magyar Szövetség Szent István-napi központi ünnepségének magas rangú díszvendége. Az anyaországi politikust dr. Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke és a párt magas rangú tisztségviselői fogadták a VMSZ székházában. Hankó Balázs a tárgyalások után lapunknak is nyilatkozott.
* Milyen konkrét lépésekkel kívánja az anyaország felkarolni a határon túli magyar közösségeket a nemzeti identitás és kultúra megőrzésében, különös tekintettel a vajdasági magyarokra?
— Amikor oktatásról, felsőoktatásról, tudományról, kultúráról beszélünk, akkor a magyar nemzetről beszélünk. Minden cselekedetünket ez kell, hogy átitassa, és mindennek a Kárpát-medencei magyar megoldását kell keresnünk. Például nézzük meg a felsőoktatási ösztöndíjakat vagy a Makovecz Programot. Fontos, hogy Szabadkán erősítsük a tanítóképzést magyarországi együttműködésekkel, illetve támogassuk a műszaki főiskola továbblépését, amelyről a VMSZ-szel most is egyeztettünk. A szakképzés, a duális gyakorlat és a gyakorlati fókusz terén is igyekszünk előrelépni, valamint a kutatási támogatások terén is. Az új Neumann János Program kilenc intézkedése közül az egyik, hogy a Kárpát-medencét egységes dimenzióként kezeljük. Még konkrétabb előrelépésként szeptembertől elindul a konduktorképzés Szabadkán, és reményeink szerint a már meglévő felsőoktatási együttműködések is erősödnek azzal a céllal, hogy támogassák a szülőföldön tartást. Továbbá a családügyben és a családpolitikában is Kárpát-medencei aspektust kell érvényesítenünk. Vizsgálnunk kell, hogy milyen intézkedések indíthatóak el lépésről lépésre, hogy elősegítsék a szülőföldön maradást és erősítsék a magyar nemzetet. Például ilyen kezdeményezés volt, amikor a Kárpát-medencei családszervezetekkel egyeztettem, és felvetették, hogy a hungarikumként működő védőnői rendszert hogyan lehetne a Kárpát-medencei térségben is bevezetni. Ez egy olyan kérdés, amelyben sürgősen el kell indulnunk.
* Van-e lehetőség a magyar kormány részéről arra, hogy bővítse a vajdasági magyar közösség támogatását a kultúra, az oktatás, illetve az innováció terén?
— Ezen dolgozunk, és ezért is fontos, hogy abban maradtunk Pásztor Bálint elnök úrral, hogy a következő találkozónkat a minisztériumban tartjuk, ahol az államtitkárokkal közösen áttekintjük azokat a feladatokat, amelyekre az elkövetkezendő egy-két évben fókuszálnunk kell. Ilyen feladatok például: hogyan erősíthetjük a felsőoktatásban a szülőföldön maradást, hogyan támogathatjuk a szakképzési modellben a duális rendszert, hogyan indíthatunk közös innovációs projektumokat, és hogyan vonhatjuk be ebbe a szabadkai műszaki főiskolát. Az ifjúság- és családügy terén is vannak olyan lépések, amelyekről már beszéltem, mint például a védőnői szolgálat bővítése. Fontos a kulturális együttműködés is: nézzük meg, hogyan tudjuk a vajdasági kulturális együttműködéseket — legyen szó akár színházról, fesztiválról vagy más rendezvényekről — Kárpát-medencei szintre emelni. El kell jutnunk odáig, hogy minden, Magyarországon elindított kezdeményezés a Kárpát-medencei magyar közösség számára is elérhető legyen, és ennek már a kezdetektől fogva a gondolkodás és a cselekvés szerves részének kell lennie.