
Mezőgazdasági témában tartottak lakossági fórumot Bácsgyulafalván, a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége szervezésében. A fórum vendége volt Juhász Attila mezőgazdasági államtitkár és Tóth Zoltán tartományi mezőgazdasági titkárhelyettes.

A témák között szerepelt az eAgrar-rendszer, a mezőgazdasági támogatások, pályázatok és hitelpályázatok, aktuális mezőgazdasági kérdések megvitatása.
Fotók: Nyugat-Bácska Portál
A helyi Paprika Csárdában összegyűlt, népes hallgatóságot Turza Szabolcs falugazdász köszöntötte.
Juhász Attila államtitkár a fórum során egyebek mellett az alábbiakat hangsúlyozta:
— A 2025- ös költségvetésünk 128,5 milliárd dinár. Ez tartalmazza az agrárpolitikai intézkedésekhez, rendelkezésekhez és a pályázatok meghirdetéséhez szükséges forrásokat. Ez azt jelenti, hogy a vissza nem térítendő támogatásokra biztosítva vannak azok az eszközök, amelyeket eddig is folyósított a szerb kormány, legyen az direkt kifizetés vagy a vidékfejlesztési támogatások közül a vissza nem térítendő támogatások gépekre, berendezésekre vagy fölszerelésekre, illetve a kamattámogatott hitelek, vagy az IPARD program és egyebek. A tavalyi költségvetés volt a legnagyobb, de ahhoz képest az idei 10 százalékkal növekedett.
Ami a direkt kifizetéseket illeti, napok kérdése, hogy mikor kerül kiírásra a terület alapú támogatás, ugyanúgy elő van készítve a vetőmag utáni támogatás is, és ami nagyon fontos, az üzemanyag utáni támogatás szintén elő van látva költségvetési eszközként. A költségvetés második részét a vissza nem térítendő támogatások teszik ki. Mindezeknek az összegeknek a minél egyszerűbb lehívását teszi lehetővé az eAgrar platform. Ebben, és a pályázókkal, a gazdákkal való személyes találkozók, fórumok megszervezésében sokat segítenek a falugazdászok, vagyis a Vajdasági Agráregyesületek Szövetségének hathatós tevékenysége – hangsúlyozta Juhász Attila, aki a továbbiakban a szintén kedvező kamattámogatások, a feldolgozó kapacitások, illetve faluturizmusra most lehetőségeket biztosító IPARD programok részleteit is ismertette.
Tóth Zoltán tartományi titkárhelyettes az aktuális pályázatokkal kapcsolatban a következő tudnivalókat emelte ki:
— Tájékoztatjuk a gazdákat az e hónaptól kezdődő és áprilisban záruló tartományi pályázatainkról, ugyanakkor információkkal szolgálunk a Tartományi Mezőgazdasági Fejlesztési Alap hitelpályázatairól is. Fontos megemlíteni, hogy a pályázati lehetőség mellett fönnáll a lehetőség a hitelpályázatokon való részvételre is, arra az esetre, ha a pályázati kiíráson nem tud a pályázó gazda támogatást nyerni. Ez nagyon jó hitelkonstrukciós, 1 százalékos kamattal, 4-5 éves lefizetési határidővel, 12 hónapos türelmi idővel fölvehető különböző fejlesztések megvalósítására. Fontos továbbá, hogy a tartományi mezőgazdasági titkárság által támogatott beruházások mellett hitel igényelhető olyan beruházásokra, amelyek pályázat formájában nem jelennek meg, vagyis ezekre nem tudnak pályázni a gazdák. Ezért is lényegesek a mezőgazdasági hitelek, amelyeket az alap biztosít.
A titkárságon mintegy huszonöt pályázati kiírás várható, amely több mint harminc pályázási vonal megpályázására ad lehetőséget. Ami a pályázók körét illeti, nagyon sokrétű és sokszínű, ugyanis az egyéni mezőgazdasági termelőktől kezdve támogatjuk az olyan jogi személyeket, akik a mezőgazdasági iparban a termények feldolgozásával foglalkoznak, de ugyanúgy oktatási intézményeket, civil szervezeteket, önkéntes tűzoltó egyesületeket, önkormányzatokat. Hangsúlyoznám a fiatal gazdák támogatásának fontosságát, a falvak életben tartásával kapcsolatban. Ebben az évben 200 millió dinárt lát előre a titkárság az ifjú, a kezdő gazdák támogatására. Ez a kiírás rendkívül népszerű, ugyanis a beruházás nettó értékének 90 százalékát támogatja a titkárságunk.
Fontos, hogy a gazdák éljenek a pályázati lehetőséggel, használják ki a kedvezményes támogatási lehetőségeket, amelyeket a titkárság biztosít – nyilatkozta a titkárhelyettes.
A közösségi, szakmai találkozó végén a helyi gazdák feltették a témával kapcsolatos kérdéseiket az előadóknak.
A bácsgyulafalvi fórumon jelen volt Péter István, a Vajdasági Magyar Szövetség Nyugat-bácskai Körzeti Szervezetének elnöke, Jankovich Szilárd, Zombor város segédpolgármestere, a VMSZ bácsgyulafalvi Helyi Szervezetének elnöke és Borsos Mária, a Helyi közösség Tanácsának elnöke.
Forrás: Nyugat-Bácska Portál