Az idei évi honismereti verseny rövid krónikája
A Magyar Kulturális Minisztérium 2008-at a reneszánsz évének, a magyar kormány pedig Mátyás király-emlékévnek nyilvánította ezt az esztendőt. Ennek jegyében és szellemében tartották meg október 17-én az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok...
Az idei évi honismereti verseny rövid krónikája
A Magyar Kulturális Minisztérium 2008-at a reneszánsz évének, a magyar kormány pedig Mátyás király-emlékévnek nyilvánította ezt az esztendőt. Ennek jegyében és szellemében tartották meg október 17-én az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének szervezésében a Mátyás király és a reneszánsz című honismereti versenyt, amely az idén a magyarországi Oktatási és Kulturális Minisztérium, továbbá a Tartományi Oktatási Titkárság, a Tartományi Kisebbségi Titkárság, valamint a Szekeres László Alapítvány támogatásával jött létre, és amelynek stílusosan a csantavéri Hunyadi János Általános Iskola adott otthont.
Az immár 14. alkalommal életre hívott megméretésen ezúttal 12 általános és 5 középiskola 4-4 fős csapata mérte össze tudását. A pályázat értelmében a hatodik, hetedik vagy nyolcadik osztályosok soraiból összeállított csapatoknak legalább ötoldalas munkát kellett írniuk az alábbi témakörök egyikéből: Mátyás király uralkodása, belpolitikája, külpolitikája, hadserege, háborúi. A versenyen a csapatoknak a bírálóbizottság tagjai a pályamunkájukkal kapcsolatos villámkérdéseket is feltett. A kis történészek ezenkívül posztert is készítettek a kor irodalma és művészete témájára, és bemutatták a zsűrinek. A verseny szerves részeként minden csapat előadott egy, a reneszánsz korhoz kapcsolódó mesét vagy mondát is.
A Weiss Rudolf, dr. Papp Árpád és Fejős Csilla összeállítású bírálóbizottságnak nehéz feladata volt, mert a versenyzők minden feladatot szinte tökéletesen oldottak meg, élő tanúbizonyságot téve tudásukról, felkészültségükről és szorgalmukról. A mezőny első felében végzettek eredménye között csupán árnyalatnyi volt a különbség, az első három helyezett csapat neve mellett a hirdetőtáblán 50, 49, illetve 48 pont állt. Az igazán színvonalas és nagyon szoros verseny végén a következő eredmény született: első helyen az adai Cseh Károly Általános Iskola csapata végzett, felkészítő tanára: Solymosi Éva. A második helyet a szabadkai Majsai Úti Általános Iskola diákjai érdemelték ki, felkészítő tanáruk: Csőke Márta. Harmadik a magyarkanizsai Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola csapata lett, felkészítő tanára: Fodor Éva.
A felkészülésbe fektetett óriási munkájuk és a versenyen való kitűnő szereplésük egyféle vigaszdíjaként következzen a dobogós helyről ez alkalommal lemaradt, szellemiekben és tudásban azonban így is nyertes csapatok névsora: negyedikek lettek a házigazdák, a csantavéri Hunyadi János Általános Iskola diákjai, felkészítő tanáruk: Farkas Zita, ötödik helyen az adai Cseh Károly Általános Iskola csapata végzett, felkészítő tanáruk: Krizsák Klára. A hatodik helyre volt elegendő pontszáma a Petőfi Sándor Általános Iskola csapatának, melynek Ürge Lívia volta a felkészítő tanára. A hetedik helyen, holtversenyben a szabadkai Széchenyi István Általános Iskola és az Id. Kovács Gyula Általános Iskola csapatai végeztek, felkészítő tanáruk: Herbut Hegedűs Anikó és Pecka Adrianna. Nyolcadikak a horgosi Október 10. Általános Iskola tanulói lettek, őket Pintér Irén tanárnő készítette fel, kilencedikek a Fodor Enikő tanárnő vezette telecskai Kis Ferenc Általános Iskola diákjai. Tizedik helyen végzett a felsőhegyi Csokonai Vitéz Mihály Általános Iskola csapata, melynek felkészítő tanára Barta Áron volt, valamint a magyarkanizsai Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola tanulói, Kávai Szabolcs felkészítésével.
A szintén négytagú középiskolai csapatoknak minimum tízoldalas munkát kellett átadniuk a következő témakörökből választva: Mátyás király uralkodása, reformjai, belpolitikája, külpolitikája, hadserege és háborúi, gazdasági állapotok, társadalmi helyzet. A csapatok a versenyen munkájukkal kapcsolatos villámkérdésekre válaszoltak. A megméretésre egy újabb tartalmú posztert is készítettek a kor irodalmára, művészetére hívva fel a figyelmet, és azt kiselőadás keretében a bírálóbizottságnak be is mutatták. A megmérettetésen a csapatok írásbeli feladatként adománylevelet írtak. A dr. Mészáros Zoltán, Dévaváriné Beszédes Valéria és Király Árpád összetételű zsűri döntése értelmében a következő eredményt hirdethették ki: elsők lettek a szabadkai Bosa Miličević Közgazdasági Középiskola diákjai, felkészítő tanáruk: Dér András; második helyen végzett a szabadkai Svetozar Marković Gimnázium csapata, felkészítő tanára: Mátyus János; harmadik helyezett lett a szabadkai Vegyészeti-Technológiai Iskola csapata, felkészítő tanára: Szabó Zoltán; negyedik helyezést értek el a szabadkai Egészségügyi Középiskola diákja, felkészítő tanáruk: Tselios Tünde; ötödik helyen végeztek az idén a topolyai Dositelj Obradović Gimnázium tanulói, felkészítő tanáruk: Deák József.
A verseny végeztével a délután folyamán a résztvevők lovagi bemutatót és tornát láthattak, a vállalkozó szelleműek pedig ki is próbálhatták a különféle középkori harci eszközöket. Az eredményhirdetés alkalmával De Negri Ibolya, az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke a szervezők és a támogatók nevében az első három helyen végzett csapat tagjainak jutalomkönyveket, minden versenyzőnek és felkészítő tanárnak pedig díszoklevelet, valamint a verseny szelleméhez méltán korhű emlék-ajándékot, egy Mátyás király lakomája karcolattal ellátott kis mázas agyagkancsót adott át. Az általános iskolások mezőnyében az első hat, a középiskolák csapatai közül pedig az első három helyezett csapat tagjai és felkészítő tanáraik október végén kétnapos magyarországi jutalomkiránduláson vesznek részt, melynek során megtekintik Budapest, Szentendre és Visegrád főbb nevezetességeit.