A Kárpát-medencei Képviselők Fóruma – felkarolva Böjte Csaba ferences atya kezdeményezését – a magyar Országgyűlést felkérte annak a javaslatnak a beterjesztésére, miszerint Bethlen Gábor erdélyi fejedelem és magyar király születésének napját, november 15-ét nyilvánítsák a Kárpát-medence szórványmagyarságának napjává.
Az Országgyűlés 2015. november 3-án meghozta határozatát, így már az elmúlt közel 10 évben megannyi rendezvény, konferencia, találkozó, de a közmédia egész napos műsorai, tematikus programjai a közös felelősségre, az odafigyelés és törődés fontosságára, a szórvány- és szigetmagyarság közösségeiben folyamatosan teremtődő értékek gazdagságára hívják fel figyelmünket, hívnak a közös ünnepre.
Nem sokkal az Országgyűlés határozatát követően a Magyar Nemzeti Tanács a magyar szórvány napját beemelte a vajdasági magyarság ünnepnapjai és jeles napjai sorába.
Az idei vajdasági központi ünnepségnek – amely szombaton, november 16-án, 18.30 órakor kezdődik – házigazdája Magyarittabé magyarsága lesz.
Az ünnepségnek – amelynek védnöke a kezdetektől fogva a Magyar Nemzeti Tanács, idei szervezői pedig Magyarittabé Helyi Közössége, a Búzavirág Népi Szokásokat és Hagyományokat Ápoló Egyesület és a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség – egy olyan magyar közösség lesz házigazdája, amelynek egyik kiemelkedő jelképe a 120 éve leleplezett Kossuth-szobor, amely a település központjában hirdeti a közösség szabadság- és megmaradásvágyát, élni akarását, a bánáti szikesekből mégis kivirágzó gazdagságot, nemzettudatot és hűséget..
Itt, a Kossuth-szobornál kezdődik majd el idei ünnepségünk 18.30 órakor, ahol Nt. Kovács Csaba magyarittabéi református lelkipásztor megmaradásunkra, a szórvány- és szigetmagyarságnak szentelt életszolgálatokra ad és kér áldást, és ahol ezt követően az ünneplő közösség közös koszorút helyez el.
Ezt művelődési program követi, amelynek helyszíne a Deák Ferenc Kultúrotthon (Tito marsall utca sz.n.), és amelynek keretében Versec, Szilágyi, Udvarnok, Torda, Tiszakálmánfalva, Magyarcsernye, Nezsény, Padé, Szentmihály, Kevevára és természetesen Magyarittabé népdalkörei, néptáncegyüttesei, hangszeres, énekes együttesei, szólistái, versmondói és színjátszói mutatkoznak be, vallanak gazdag hagyománykincsünkről, szülőföld- és nemzetszeretetükről. Örömteli és felemelő, hogy a műsor megálmodásában építő szerepet vállalnak a Petőfi Sándor Program Vajdaságban szolgáló ösztöndíjasai is!
Az egybegyűlteket Kerekes József, Magyarittabé Helyi Közössége Tanácsának elnöke köszönti.
A központi rendezvény ünnepi szónoka dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke lesz.
A 2024. évi rendezvény a Magyar Nemzeti Tanács, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtikársága és a Bethlen Gábor Alap, továbbá a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság és Magyarittabé Helyi Közösségének anyagi támogatásával valósul meg.