![Ma van az emberi jogok világnapja](https://hetnap.rs/files/articles/5/1/5/50515/_thumb/50515-right-597133-1280-home_jpg.jpg )
December 10. az emberi jogok világnapja, amikor az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata 1948. évi elfogadásának évfordulóját ünnepeljük.
Ez a nap minden évben jó alkalom annak felidézésére, hogy az emberi jogok egyetemesek, oszthatatlanok, elidegeníthetetlenek, kölcsönösen függenek egymástól, és összefüggenek egymással. Amellett, hogy az emberi jogok előmozdítása és védelme elengedhetetlen az emberi méltóság megóvásához, tényleges tiszteletben tartásuk és érvényesítésük nélkülözhetetlen a béke, a demokrácia és a fenntartható fejlődés szempontjából is.
Az EU továbbra is figyelemmel kíséri az emberi jogi jogsértéseket és visszaéléseket, felhívja rájuk a figyelmet, és a nemzetközi fórumokon határozottan fellép az ellenük folytatott küzdelem és azok megelőzése érdekében, valamint változatlanul támogatja az összes elkövető felelősségre vonására irányuló nemzetközi kezdeményezéseket.
Az EU világszerte kiáll az emberijog-védők és a civil társadalmi szervezetek mellett, és támogatja azokat.
Az emberi jogok világnapján magas szintű politikai konferenciákat és találkozókat valamint az emberi jogi kérdésekkel foglalkozó kulturális rendezvényeket és kiállításokat szerveznek. Hagyományosan december 10-én osztják ki az ENSZ ötévenként adott emberi jogi díját. Számos, az emberi jogok területén aktív kormányzati és nem kormányzati szervezet is rendez különleges eseményeket, hogy megemlékezzenek erről a napról.
A szabadkai polgári jogvédő iroda közleményében olvasható, hogy az emberi jogok védelme alá esik a megoldása azon problémáknak is, mellyel az egyének és bizonyos embercsoportok a mindennapi életük során szembesülnek. A modern társadalom egyik legjelentősebb ilyen problémája, ami az elmúlt évtizedeket jellemezte, az információs és kommunikációs technológiák gyors elterjedése. Ez a tendencia egyfelől a fejlődés nagyon fontos alkotóeleme, mivel sok területen segíti elő az életkörülmények javítását, másfelől viszont, kockázatot jelent, mert kiélezi a társadalmi egyenlőtlenséget, azaz a társadalom jelentős része „digitálisan kirekesztett“-é válik.
Forrás: az Európai Unió Tanácsa, Wikipédia, Szabadka önkormányzatának ombudsmani hivatala