Az előző évhez hasonlóan a Magyar Nemzeti Tanács az idén is megszervezi oktatási kiállításait, melyek a továbbtanulást ösztönzik a vajdasági, magyar anyanyelvű általános és középiskolás tanulók körében. Az események szakmai partnere Zenta Önkormányzata.
Az EduExpo elnevezésű rendezvény — melynek társszervezője az Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kara volt — azon felsőoktatási intézmények bemutatásáról szólt, amelyekben teljesen vagy részben magyar nyelvű oktatás folyik, célcsoportja pedig a középiskolák végzős tanulói. Az egyetemek és a főiskolák bemutatkozása mellett az érdeklődők értesülhettek a Magyar Nemzeti Tanács ösztöndíjprogramjáról, a kollégiumok kínálatáról, valamint a vajdasági diák- és ifjúsági szervezetek tevékenységéről is.
Az EduExpón mintegy 20 kiállító vett részt, az 586 középiskolás és az őket kísérő 42 pedagógus 10 település 25 középiskolájából érkezett.
Az egybegyűlteket elsőként Burány Hajnalka, Zenta polgármestere köszöntötte, aki azokról a kihívásokról és lehetőségekről beszélt, amelyek ebben a tanévben várják azokat a diákokat, akik most fejezik be a középiskolai tanulmányaikat, és mindenkit arra biztatott, hogy a szülőföldjén próbáljon meg felsőoktatási intézménybe iratkozni és boldogulni.
Dr. Pintér Krekity Valéria, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar dékánja azt kívánta a fiataloknak, hogy tájékozódjanak, informálódjanak, és kívánságuk szerint, de tudatosan tervezzék meg jövőjüket itthon. Lehetőség van bőven, csak élni kell vele.
Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, aki egyetemi tanári minőségében is jelen volt az eseményen, arra biztatta a végzős középiskolásokat, hogy nézelődjenek, válasszanak maguknak egy szimpatikus fölsőfokú intézményt, és iratkozzanak be a következő tanévben.
— Maradjanak a szülőföldön, hiszen látni fogják, hogy van itt kínálat, mert a vajdasági magyar felsőoktatás versenyképes, vannak olyan szakemberek és olyan munkakörülmények, amelyek alapján megalapozottan lehet az itthon maradásról gondolkodni. Itthon is lehet tanulmányokat folytatni, és utána boldogulni. Ezt a célt szolgálja a Magyar Nemzeti Tanácsnak az ösztöndíjrendszere, az Európa Kollégium, a külön ösztöndíjak és nagyon-nagyon sok minden más.
Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke hangsúlyozta, segíteni kívánnak a fiataloknak a döntésben.
— Szeretnénk ma mindenkit meggyőzni arról, hogy tanuljon tovább, és akiket erre rábeszéltünk, azokat arra biztatjuk, hogy itthon tanuljanak tovább. Akik pedig esetleg máshol, külföldön folytatják a tanulmányaikat, azokat természetesen visszavárjuk. Ezért van a diplomahonosítási programunk is, mert azt gondoljuk, hogy a közösség megmaradása szempontjából minden egyes tanuló, minden egyes magyar számít, mert csak így tudunk megmaradni.
A köszöntők után a diákok körbejárták a standokat, kérdéseket tettek fel, érdeklődtek a tananyagról, az egyetemisták életéről, a kötelezettségekről.
A megnyitó után tombola keretében kisorsolták a rendezvényt támogató cégek, vállalkozások, intézmények ajándékait, melyeket az oktatási intézmények és a tanulók nyerhettek meg.
Az összejövetel vendége DJ RICH volt, de a diákokra más szórakozási lehetőségek is vártak, például a Vajdasági Társasjátékklub asztalainál.
Szeptember 26-án, csütörtökön a SuliExpóra a magyar tannyelven tanuló 8. osztályos tanulókat várják, akik azokkal a középiskolákkal ismerkedhetnek, ahol magyar tannyelvű oktatás (is) folyik. Több mint 1100 diák és 29 kiállító jelezte részvételi szándékát a rendezvényen.
Fényképezte: Tóth Lívia