home 2024. október 30., Alfonz napja
Online előfizetés
Legyen mindig friss virág a hősök sírjain
Talpai Lóránt
2024.10.25.
LXXIX. évf. 43. szám
Legyen mindig friss virág a hősök sírjain

Kishegyesen és Topolyán is I. világháborús hősi emlékművet adtak át ünnepélyes keretek között. Mindkét településen a Nyugati temetőben emlékeztek meg azokra a hősökre és mártírokra, akik életüket áldozták, vérüket hullatták a nemzetért. A megemlékezéseken részt vett dr. Bíró Andor, a Hadtörténeti Múzeum Hadisírgondozó és Hőskultusz-igazgatóságának igazgatója, Juhász Bálint, a tartományi parlament elnöke és Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, a helyi önkormányzatok, az MNT, valamint az egyház képviselői.

Kishegyesen a felújított I. világháborús hősi emlékművet főtisztelendő Bartus Ervin kishegyesi plébános, Topolyán pedig a felújított I. és II.  világháborús hadisírokat főtisztelendő Msgr. Szakály József topolyai plébános áldotta meg. A megemlékezéseken felléptek: Ralbovszki Csaba színművész és a helyi Petőfi Sándor Művelődési Egyesület Szajkó énekcsoportja, valamint Hajvert Ákos versmondó és a helyi Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ Cirkalom táncegyüttes énekcsoportja.

— Itt, ahol állunk, 17 magyar katonát és 2 orosz hadifoglyot közös L alakú sírba temettek. 2003-ig csupán egy csupasz sírhalom emlékezett rájuk. Azt követően azonban egy méltó síremlék készült el ifjabb és idősebb Horváth László kezdeményezésére. Azóta az idő vasfoga kikezdte a sírt, de köszönve a Magyar Honvédelmi Minisztériumnak, megújult — mondta el köszöntőjében Kovács Károly parlamenti képviselő.

— A Honvédelmi Minisztérium továbbra is elkötelezett amellett, hogy együttműködjön a további délvidéki magyar katonai temetkezési emlékhelyek megmentésében. Kívánom, hogy a hősök sírjain időről időre legyen mindig friss virág — hangoztatta dr. Bíró Andor, a Hadtörténeti Múzeum Hadisírgondozó és Hőskultusz-igazgatóságának igazgatója.

Juhász Bálint, a tartományi kormány elnöke a megemlékezésen arra mutatott rá, hogy a felújított hadisírok annak a jelképei is, hogy az itt élő nemzeti kisebbségek és a többségi nemzet tiszteletben tartják egymás múltját.

— Az emléktáblákon levő nevek nemcsak betűk sorai, hanem mindegyik név mögött egy élettörténet és egy családtörténet áll.

Fényképezte: Talpai Lóránt

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..