home 2024. november 10., Réka napja
Online előfizetés
Középkori hagyomány, 21. századi célok
2006.05.17.
LXI. évf. 20. szám
Középkori hagyomány, 21. századi célok

Délvidéki Szent György Lovagok a visegrádi királyi várpalota teraszán az idei lovagavató ünnepség után -- hátul: nt. Orosz Attila és ft. Fuderer László; elöl: ft. Szungyi László, F. Cirkl Zsuzsa, dr. Bogner István és Mátyus AndrásHárom délvidéki lovaggal, ft. Szungyi László temerini plébáno...

Délvidéki Szent György Lovagok a visegrádi királyi várpalota teraszán az idei lovagavató ünnepség után -- hátul: nt. Orosz Attila és ft. Fuderer László; elöl: ft. Szungyi László, F. Cirkl Zsuzsa, dr. Bogner István és Mátyus András

Három délvidéki lovaggal, ft. Szungyi László temerini plébánossal, nt. Orosz Attila verbászi lelkipásztorral és dr. Bogner István egyetemi tanárral bővült a Szent György Lovagrend április 22-én. Ekkor tartották meg Visegrádban az évről évre középkori hagyomány szerint megrendezendő lovagavatási ünnepséget. Az alkalmi szentmisét ft. Fuderer László óbecsei plébános celebrálta ft. Szungyi László közreműködésével, a református egyház képviseletében pedig nt. Takaró András magyarországi lelkipásztor mondott fohászt.
A történelem során különféle feladatokat ellátó, egyebek között a Magyar Szent Korona őrzését is végző rendet Károly Róbert királyunk alapította 1326-ban. Több évtizedes nyugvásából élesztettek újjá az anyaországi rendszerváltás után. Azóta évről évre az alapítási helyen, a visegrádi várpalotában, a rend névadó szentjének emléknapjához legközelebb eső szombaton ünnepélyes keretek között, az eredeti hagyomány szerint avatja új tagjait a most már mintegy 250 tagot számláló lovagrend. Noha a helyszín, a külsőségek és a középkori hagyománytisztelet változatlan, a rendi célok a 21. század elvárásaihoz igazodnak és elsősorban humanitárius jellegűek.
A rend keretében számos olyan lovag tevékenykedik, aki a leszakított országrészek valamelyikéből származik, napjainkban viszont valamelyik nyugati államban igyekszik egy-egy nemes itthoni célnak pártolókat, támogatókat fellelni. Közéjük tartozik a legfelsőbb rendi vezetésben serénykedő Mátyus András, akit Nemesmiliticsről Németországba vitt az útja. Őt nemrég nevezte ki a rendi magisztrátus az Európai Priorátus helyettes nagypriorjának.
Az első itthon élő délvidéki lovagot, Kapitány Györgyöt három évvel ezelőtt avatták fel, ő ma a délvidéki priorátus nagypriorja. 2004-ben ütötték lovaggá dr. Szöllősy Vágó Lászlót, Cirkl Rudolfot, ft. Fuderer Lászlót és a tavaly a Délvidék priorjává kinevezett F. Cirkl Zsuzsát, majd egy évvel később mgr. Pál Tibort, ft. Bogdán Józsefet és Molnár Rózsát vette fel tagjai közé a Lovagrend.
A lovaggá ütés ceremóniájának kezdetén báró vitéz lovag Körös Cseke László rendi főkancellár, a Lovagrendek Európai Tanácsának magyarországi nagykövete üdvözölte a megjelenteket. Alkalmi beszédében ismertette Európa első királyi rendjének történetét, majd a lovagokat és a fölavatandókat emlékeztette a lovagi erényekre, egyebek között hangsúlyozva, hogy a megtisztelő cím fölvételével együtt jár a felelősségteljes feladatvállalás.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..