Délvidéki Szent György Lovagok a visegrádi királyi várpalota teraszán az idei lovagavató ünnepség után -- hátul: nt. Orosz Attila és ft. Fuderer László; elöl: ft. Szungyi László, F. Cirkl Zsuzsa, dr. Bogner István és Mátyus AndrásHárom délvidéki lovaggal, ft. Szungyi László temerini plébáno...
Délvidéki Szent György Lovagok a visegrádi királyi várpalota teraszán az idei lovagavató ünnepség után -- hátul: nt. Orosz Attila és ft. Fuderer László; elöl: ft. Szungyi László, F. Cirkl Zsuzsa, dr. Bogner István és Mátyus András |
Három délvidéki lovaggal, ft. Szungyi László temerini plébánossal, nt. Orosz Attila verbászi lelkipásztorral és dr. Bogner István egyetemi tanárral bővült a Szent György Lovagrend április 22-én. Ekkor tartották meg Visegrádban az évről évre középkori hagyomány szerint megrendezendő lovagavatási ünnepséget. Az alkalmi szentmisét ft. Fuderer László óbecsei plébános celebrálta ft. Szungyi László közreműködésével, a református egyház képviseletében pedig nt. Takaró András magyarországi lelkipásztor mondott fohászt.
A történelem során különféle feladatokat ellátó, egyebek között a Magyar Szent Korona őrzését is végző rendet Károly Róbert királyunk alapította 1326-ban. Több évtizedes nyugvásából élesztettek újjá az anyaországi rendszerváltás után. Azóta évről évre az alapítási helyen, a visegrádi várpalotában, a rend névadó szentjének emléknapjához legközelebb eső szombaton ünnepélyes keretek között, az eredeti hagyomány szerint avatja új tagjait a most már mintegy 250 tagot számláló lovagrend. Noha a helyszín, a külsőségek és a középkori hagyománytisztelet változatlan, a rendi célok a 21. század elvárásaihoz igazodnak és elsősorban humanitárius jellegűek.
A rend keretében számos olyan lovag tevékenykedik, aki a leszakított országrészek valamelyikéből származik, napjainkban viszont valamelyik nyugati államban igyekszik egy-egy nemes itthoni célnak pártolókat, támogatókat fellelni. Közéjük tartozik a legfelsőbb rendi vezetésben serénykedő Mátyus András, akit Nemesmiliticsről Németországba vitt az útja. Őt nemrég nevezte ki a rendi magisztrátus az Európai Priorátus helyettes nagypriorjának.
Az első itthon élő délvidéki lovagot, Kapitány Györgyöt három évvel ezelőtt avatták fel, ő ma a délvidéki priorátus nagypriorja. 2004-ben ütötték lovaggá dr. Szöllősy Vágó Lászlót, Cirkl Rudolfot, ft. Fuderer Lászlót és a tavaly a Délvidék priorjává kinevezett F. Cirkl Zsuzsát, majd egy évvel később mgr. Pál Tibort, ft. Bogdán Józsefet és Molnár Rózsát vette fel tagjai közé a Lovagrend.
A lovaggá ütés ceremóniájának kezdetén báró vitéz lovag Körös Cseke László rendi főkancellár, a Lovagrendek Európai Tanácsának magyarországi nagykövete üdvözölte a megjelenteket. Alkalmi beszédében ismertette Európa első királyi rendjének történetét, majd a lovagokat és a fölavatandókat emlékeztette a lovagi erényekre, egyebek között hangsúlyozva, hogy a megtisztelő cím fölvételével együtt jár a felelősségteljes feladatvállalás.