
Mottó: ''Ha egy tehetséges magyar elhagyja a hazáját, világhíressé válhat”
Az óra jár - Tamás Gábor legújabb lemezének borítója (a szerző engedélyével)Maga a hír augusztus 10-én robbant be külső tudósítói levelezőrendszerembe rövid, segélykérő üzenet formájában. Egész pontosan...
![]() |
Az óra jár - Tamás Gábor legújabb lemezének borítója (a szerző engedélyével) |
Maga a hír augusztus 10-én robbant be külső tudósítói levelezőrendszerembe rövid, segélykérő üzenet formájában. Egész pontosan egy korábbi riportalanyunk, a rimaszombati (Felvidék) A kultúráért Gömörben és Gömörön túl polgári társulás mozgatórugójának, Balázs Emese szervező asszonynak a levélkéje. Egy olyan projektumukhoz való csatlakozásra kér fel, melynek eredményeképpen a közeljövőben a Vajdaságba jöhetne Tamás Gábor erdélyi énekes. Ha a Hét Nap is ad(hat)na ehhez kellő bemutatkozási lehetőséget... A gömörországi szervező dióhéjban csak annyit árult el, hogy a szóban forgó úriember Erdélyország legismertebb könnyűzenei énekese, aki csaknem három és fél évtizeddel ezelőtt kényszerült elhagyni a hazáját, mert nem volt hajlandó párthű dalokat énekelni a Conducator rezsimjének. Azóta Svédországban él. Habár a keleti blokk széthullása után folyamatosan turnézik nemcsak Nyugat-Európában, hanem Erdélyben, a Felvidéken és az anyaországban is, honvágyat és reményt egyaránt ''szítva” a világban szétszóródott magyar diaszpórában, a Délvidéken viszonylag ismeretlenül cseng a neve.
- Az ötletterv első lépése a művész úr személyes bemutatkozása lenne a vajdasági médián keresztül. Bátorító, hogy terveinkkel kapcsolatban már több kedvező visszajelzést kaptunk. Szeretnénk elvinni a koncertet mindenhová, ahol igény mutatkozik rá, különös tekintettel a szórványvidékekre - nyilatkozta a felvidéki szervező.
Mivel Tamás Gábor életéről, munkásságáról, sőt talán még életfilozófiájáról is kimerítő tájékoztató található a www.tamasgabor.se honlapon, egy kissé gondterhelten álltam hozzá a témához. Mi újat kérdezhetnék egy olyan embertől, aki mindenekelőtt könnyed, mégis súlyos dalaival és mindezt kerek egésszé formáló emberi egyszerűségével, évek hosszú során át szinonimájává lett a kisebbségi létbe száműzetett, tényleges számu(n)kat csak milliós tételekben mérhető nemzettársaink megmaradási dacának? Hogy fájt-e elhagyni a bölcsőhelyét, álmodva ugyanakkor magának egy emberarcúbb világot, amiből az idők ,,érés'-ével majdan talán vissza is lehet jönni látogatóba? Mert bizony sokan voltak, akik ugyancsak hazatértek volna, de nem lehetett, s aztán már késő volt... De erre is kap választ a figyelmes honlapböngésző, ha az Erdélyi Naplónak a 2008. május 24-i eseményeket gazdag színekkel ecsetelő kivonata fölött nem siklik át felületesen a tekintete! A mester hatvanadik születésnapja előtt egy héttel megejtett budapesti koncertjét Csép Sándor újságíró, a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének alelnöke ezekkel a gondolatokkal köszöntötte: ''A teljesen idegen környezet profitál, az anyaország elutasítja ezt a legnagyszerűbb lehetőséget, s inkább távolkelet fiaival kacérkodik, a szülőföld új gazdái pedig elűzik az etnikai tisztogatás minden lehetséges módszerével.” A mester életével és munkásságával olyan eminens lapok is foglalkoztak, mint a Californiai Magyarság, a Magyar Nemzet, az American Hungarian Panorama vagy a már említett Erdélyi Napló! Nem maradt más hátra, mint hogy csupasz tollal belevágjak a dolgok sűrűjébe!
Miután svéd állampolgársága szabad mozgást biztosított számára, énekesi pályafutása is meredeken ívelt fölfelé. Miamitól Melbourne-ig számos világvárosban koncertezett, zsúfolásig megtelt csarnokokban. Megmozgatva az egybegyűlt szórványmagyarság szívét, táplálva, kitartásra és megmaradásra buzdítva nemzeti öntudatát. 2003-ban vitézi rangot adományoznak neki Erdélyben, majd 2004-ben a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma és a Falvak Kultúrájáért Alapítvány a magyar kultúra ápolásában szerzett érdemei elismeréseképpen, sikeres pályafutásának 45. évfordulóján a Magyar Kultúra Lovagja címmel tünteti ki Budapesten, a Magyar Kultúra napján. Több erdélyi város elismerése jeléül díszpolgárává választja. 2006 májusában Székelyudvarhelyen megkapja a Tiszteletbeli Székely címet, ami a művész számára énekesi pályája egyik legszebb kitüntetése. 2008-ban az értékes Duna-díjjal jutalmazza a Nemzet Televíziója, a Duna Televízió.
Mindezeken kívül ''megátalkodott” jótékonykodó, aki 1980-tól napjainkig több kisebbségi intézmény fennmaradását támogatta a leszakadt területeken. Gyűjtést szervezett például a beregszászi Illyés Gyula Színháznak, a holtmarosi, szászrégeni és a székelykeresztúri árvaháznak, a rogériuszi református templom építésére - egy nagyváradi felkérésnek eleget téve... Az egészben végül is az a leginkább megdöbbentő, hogy ezek az összegek nem adóból levonható vállalati pénzek, hanem saját zsebből kivett tételek! Egy erdélyi riporterkolléga találóan ekképpen jellemezte a mestert: ,,Aki tüzet gyújtott, elment, és itt maradt.'
- Mint a honlapján is olvashattuk, Ön idestova már ötödik évtizede van ezen a pályán. Vajon tényleg ennyire mellékvágányon lennénk, vagy az elmúlt években/ évtizedekben más okok miatt nem került fel egyetlen délvidéki település sem koncertjeinek listájára?
- Az egyedüli magyarázat abban kereshető, hogy én Erdélyben születtem, és abban az időben - noha a romániai fesztiválokat rendre megnyertem - nemigen volt lehetőségem külföldi bemutatkozásra. Külföldre nem engem, hanem a román énekeseket küldték ki. Mondván: Ceausescu Romániáját még véletlenül sem képviselheti egy magyar fiú! Az évek múlásával immár a délvidéki rajongóimtól is egyre több levelet kaptam, és valahogy itt állt össze végül a kép a leendő vajdasági bemutatkozáshoz is, amelynek a felvezetésén most dolgozunk.
- Milyen fogadtatásra számít a küszöbönálló ''élő” bemutatkozáskor? Arra gondolok, hogy sajnos már többszörösen is bizonyított tény, hogy az előítéleteken kívül a néhai nagy ország más-más kultúrákhoz odacsatolt magyarsága semmit sem vagy alig tud valamit egymásról!
- Szerény és óvatos előadóművésznek vallom magam, tehát szó sincs holmi elbizakodottságról! Nem abból indulok ki, hogy mindenhol telt ház vár majd rám és 5-6 ráadással végződik majd minden koncertem, mint ahogy legutóbb Szegeden, az augusztus 15-i I. Székely-Magyar Világtalálkozón történt. Szerényen ugyan, de titokban mégiscsak reménykedem: lesz majd közönségem ''odalent” is! A Duna Televízió Kívánságkosár c. műsorának köszönhetően a délvidéki magyarság igenis hallhatta már dalaimat, ezért nagy izgalommal és reménnyel várom az esedékes délvidéki fellépéseimet! Tavaly például egy, a mostanihoz hasonló kezdeményezés eredményeként indultam el turnézni a Felvidékre, s végül ugyancsak kellemes meglepetés ért. Az erdélyi témájú dalaimat, mint amilyen pl. az Ó, Erdély, szép hazám, vagy a Gyere velem a Hargitára kezdetűt a közönség velem együtt énekelte!
- Végezetül hadd kérdezzem meg: van-e esetleg olyan kedves vidéke Tamás Gábor művész úrnak erre mifelénk, ahol különös szeretettel lépne föl?
- Többször is utaltam már arra, hogy az utóbbi időben egyre inkább fontosnak tartom felkeresni a szórványvidékeket. Olyan helységeket, városokat, sőt kicsiny falvakat is, ahol bár alig, de él még magyar ember! Lelket önteni beléjük, magyarságukat megtartani, ebbéli szándékukat megerősíteni... - ez a célom! Ezért akárhová hívnak, elmegyek. A mielőbbi személyes találkozók reményében nagyon sok szeretettel üdvözlöm a délvidéki magyarságot.
- Köszönjük! Hozta Isten minálunk!