
Vargyas Ildikó erdélyi képzőművész Gödöllőn él. Nemrég Szabadkán, majd Zentán nyílt kiállítás az alkotásaiból. Mint mondja, jól ismeri az anyaország határain túl élők mindennapjait, így ha az országtól elszakadt területekre hívják, az mindig nagy örömmel tölti el.

Ildikó kerámiából készít kereszteket, melyeket a Kárpát-medence tájegységeinek motívumvilágával díszít. A szakrális téma mellett más stílusú alkotásai is vannak. Fontos számára a népi értékek bemutatása, az ősi motívumvilág felhasználása. Sokszor álmában is dolgozik, ott folytatja a rajzolást, ahol este abbahagyta.
— Már egészen kis koromban imádtam rajzolni. Mindig is a képi közlést tartottam leginkább a magaménak. Nagyon szerencsés vagyok, mert már az általános iskolában találkoztam azzal az emberrel, aki később a mesterem lett. A művészeti iskolában folytattam tanulmányaimat Csíkszeredában, a Nagy István Zene- és Képzőművészeti Líceumban. Mondták, mi lenne, ha Magyarországon tanulnék tovább. Felvettek az egyetemre, és mellette dolgoztam. Minden a helyére került, teológiát és művészetit végeztem párhuzamosan. Miután befejeztem az egyetemet, Pécsett a ciszterci rend iskolájában kaptam állást, és az építőművészeti karon egy tanár mellett demonstrátorként dolgoztam. Ez így nagyon szépen kiegészítette egymást, és bírtam is a munkát, nagyon picit munkamániás vagyok. Közben elindult az egyéni útkeresésem is.
Tóth Lívia felvétele
* Miként folytatódott a szakmai élete?
— Elkezdtem a saját kis projektumaimat az egyetem után, festettem, kerámiával foglalkoztam, és többször is kiállítottam Pécsett, ahol a felsőfokú tanulmányaimat folytattam. Akkoriban még nagyon absztrakt vonalat képviseltem, teljesen elszakadtam a látványtól, leginkább a belső tartalmaknak és a különféle létkérdéseknek a kifejezése foglalkoztatott. Felfedeztem, hogy a környezetemben rengeteg olyan ember van, aki látássérült, vagy valami gond van a szemével, és ezáltal ők teljesen ki vannak zárva a képzőművészetnek abból a szeletéből, amely látható. Elkezdtem táblaképeket készíteni, melyeken olyan jeleket próbáltam elrejteni, amelyek tapintással számukra is értelmezhetők, olvashatók. Elkezdődött a kísérletezés az anyagokkal. Agyagot, különféle természetes anyagokból nyert mázakat, üveget, fát, nemezt használok, vagyis mindenképp a természetből meg a körülöttünk lévő világból nyerem azt az anyagot, amellyel dolgozom. Nagyon sokat festettem, de ezekre a munkáimra is leginkább az jellemző, hogy nemcsak láthatók, hanem tapinthatók is. Nagyon plasztikusan próbálom használni a festékeket, és rengetegféle technikát megtanultam arról, miként lehet a festményen különböző anyagokkal keverve plasztikus felületeket létrehozni. Nagyon szép volt a kezdet, majd utána találkoztam a mostani férjemmel, aki rámutatott arra, hogy jó lenne olyan dolgokat is készíteni, amelyek a tágabb rétegeket érintik, esetleg a gyerekeket is. Elindult egy szép projektum, elsősorban a néprajzi gyűjtőmunka, utána pedig a rajzolás és a betyárkártya, mely saját termék.
* Mesélne a betyárkártyáról?
— Valójában a magyar kártya mintájára készült. Az a különbség, hogy magyar betyárfigurákra cseréltük a kártyán szereplőket. Ezt ketten terveztük a férjemmel, ő végezte az előtanulmányt és a betyárok történeteihez a kutatást. Amikor már nagyjából megvolt a szöveg, utánanéztem, van-e róluk képi ábrázolás, bármilyen korabeli fénykép, szobor vagy rajz, és megrajzoltam azokat a betyárokat, akik végül a kártyára kerültek. A digitális szerkesztés után a gyergyószentmiklósi nyomdában történt meg a gyártás. Nagyon jól sikerült, mert első körben 1000 darabot rendeltünk, és egy év alatt eladtuk. A kártya kapcsán megjelent egy könyv is, mely szintén a férjemmel közös munka. Táblaképeket, domborműveket és szobrokat is készítek. Lehetőségem volt időközben köztéri alkotást is létrehozni ugyancsak kerámiából. A szülőfalumban, Gyergyóalfaluban és egy közeli településen, Csíkkarcfalván. Ez is nagyon előrevitt a pályán.
* Hogyan álmodja meg és készíti el a kereszteket, milyen ábrázolásmódra törekszik?
— A Szabadkán és Zentán kiállított alkotások tíz év munkáját mutatták be. Nagyjából tíz évvel ezelőtt született az első, a sóvidéki kereszt, mely ugyancsak módszeres gyűjtőmunka eredménye. Nagyon jó volt a fogadtatása, rengeteget rendeltek belőle, nyilván különböző változatokban, aztán jött a következő lehetőség, hogy más is szeretne egy másik tájegységről. Ez elindította bennem a gondolatot, hogy valóban milyen szép is lenne, ha minden magyar tájegységnek összegyűjtögetném a motívumkincsét. Mindig úgy történik, hogy kiválasztom, végigrajzolom, az eredeti motívumot használva kialakítom hozzá a keresztnek a formáját, kompozícióba rendezem, forgatom, tükrözöm, stb. Egy 6000 éves alkotási móddal, a mezopotámiai pecséthengerek technikáját használva, gipszlapba vésem a rajzomnak a negatív formáját, és utána erre a negatívra agyagot préselek. Ez egyszerűnek tűnik, de bonyolult folyamat, mert nagyon sok mindenre kell figyelni, elsősorban az anyagra. Miután kiszárad, jön az égetés, majd a mázazás. Hogy a kiállítás egységes képet kapjon, falapocskát, egy gótikus formát választottam hozzá, hiszen egyébként is nagyon közel áll hozzám a táblaképes megoldás. A népművészet az, amiben a nagyon-nagyon régi, ősi üzenet meg a tapasztalat összesűrűsödve tud megjelenni a hétköznapjainkban. Sajnálom, hogy ezt háttérbe szorítjuk, és nem foglalkozunk vele kellőképpen, mert valójában ezek az ősképek borzasztó erősen hatnak ránk. Éppen ezért jó, ha a környezetünkben elhelyezünk egy-két ilyen jelképet, mert talán emlékeztetnek bennünket arra, hogy kik vagyunk, és hová tartozunk. Ezért is örültem, hogy a külhonba is eljuthat a kiállításom, hiszen én is határon túlról származom.
* A szakrális vonalat folytatja a jövőben is?
— Igazából ez a keresztes kiállításom az egyetlen szakrális vonal, meg a máriás köztéri alkotásaim. Az előző munkáim közül sem a betyárkártya, sem a Mementó, sem a mostani Aranykor nem szakrális, inkább egyetemes és a kultúrák fölött is átívelő, nem is annyira magyar. Ősképekkel dolgozom, meg nagyon régi mítoszokkal, melyek valóban még a történelem előttiek, és ez a másik vonal, mely engem nagyon érdekel, az egyetemes emberi értékrendszer, és ugye a létkérdések, a lét értelme. A szakrális vonal nyilván a lelkem egy darabja, és ez folyamatosan megy tovább, de ezzel párhuzamosan a többi projektum is szépen halad. Jelen pillanatban a Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíjasa vagyok, és a saját kutatásomat igyekszem minél jobban végezni.
* Honnan érkezik az ihlet? Hogyan születnek meg fejben az alkotások?
— Sok esetben meglátok valamit, megragad bennem, és nem tudom kiverni a fejemből. Ez dolgozik az emberben, és van, hogy évek múlva jön elő, de nagyon fontosak számomra ezek a bevésődések, mint egy gyermeknek, aki talál valamit, és rácsodálkozik. Rengeteget fotózom, nagyon sokat rajzolok, tele vannak a vázlatfüzetek, néha nézegetem, és felhasználom azt, amit sikerült összegyűjtögetni, de van, amikor szó szerint megálmodom. Ennél a köztéri alkotásnál is az történt, hogy nagyon sokat gyötrődtem rajta. Hetekig rajzoltam, de valahogy nem működött, nem állt össze a kép, nem tetszett. Aztán egy este rajzoltam, majd a lapot letettem az ágyam mellé, és álmomban tovább rajzoltam. Felkeltem, és megvolt: leültem, semmit nem változtattam rajta. Ha elég alázatos vagyok, és hallgatok erre a hívó szóra, akkor valóban meg tud születni ebben a világban valami olyan, ami addig nem volt.