home 2025. február 06., Dóra napja
Online előfizetés
Kegyeleti emlékeink
Talpai Lóránt
2025.02.06.
LXXX. évf. 6. szám
Kegyeleti emlékeink

„Felmenőink is vannak. Próbáljuk ezt felfedezni és felkutatni!”

Valóban kevesen kutatták és tárták fel az eddigiekben a környezetünkben található temetőket, síremlékeket. Dr. Szőke Anna legújabb kötete Kishegyes temetőinek néprajza címmel éppen ezt az űrt tölti be. A kötet sok-sok fényképpel illusztrálva mutatja be az egykori és a jelenlegi temetők jelképeit, szimbólumait.

 

A templom, a temető és a helyi kocsma

— A temetők iránti csodálatom eléggé messzire, a Debreceni Egyetemen eltöltött éveimre nyúlik vissza. Ott minden nyáron volt egy hét gyűjtőmunkánk. E bizonyos kutatások folyamán bejártuk az egész Kárpát-medencét, Kárpátaljától kezdve Erdélyen át a Délvidékig. Egy dolgot nagyon megtanultunk közben, mégpedig azt, hogy ha idegen településre megy egy néprajzkutató, akkor a templomba, a temetőbe és a helyi kocsmába mindenképp el kell látogatnia. A temetők minden esetben nagyon megragadtak. A professzor asszonyunk is kedvelte ezt a témát, és bevezetett abba, hogy mire kell figyelnünk, mit sugall egy temetkezési hely, és mit lehet abból leszűrni. Innen ered, hogy foglalkoztat ez a téma és a halál gondolata, azazhogy a régi hagyományok szerint hogyan dolgozták fel az elmúlást. Ezért is döntöttem amellett, hogy feldolgozom ezt a témát, de nagyon nehezen jöttem rá a könyv koncepciójára. A sírversek biztosak voltak, de azokat nem találtam elengedőnek. Mivel azonban sok-sok elesettkatona-sírt láttam, eszembe jutott, hogy talán ezeket is dokumentálni kellene. Meg azoknak a személyeknek a sírhelyét is, akik fontos szerepet töltöttek be a településen, legyen szó tanítókról, orvosokról vagy ügyvédekről.

 

Szigorú hierarchia az első temetőkben

— A könyvet több szempont alapján állítottam össze. Az egyik legfontosabb, hogy hogyan is építették fel egykor a temető rendszerét. Még a múlt század elején megvolt, hogy kit hova temethetnek. Létezett egy bizonyos hierarchia. A jómódúbbaké volt Kishegyesen a keleti temető első bejárata. Viszont előtte az előkelőbbnek titulált személyeket csak a nyugati temető magaslataira, a kálváriára temették. Maga a falu is két részre oszlott egykor, volt az alvég és a felvég. A Krivaja folyó partjain elterülő felvégen inkább a szegényebb lakosság élt, mely ennek megfelelően a kevésbé jómódúaknak kialakított keleti temetőt használhatta. Ha netalán egy szegényebb embert a kálvárián temettek el, akkor a fél falu csodálkozott, hogy miért oda. Szóval régebben megvoltak az íratlan szabályok, melyek bármilyen ridegnek is tűnnek manapság, több tiszteletre sarkallták az embereket. A jómódúak is jobban tisztelték a munkásembereket, mert szükség volt rájuk, és fordítva is működött a kölcsönös tiszteletadás. Mindez az 1950-es évektől megszűnt, hiszen utána az úgynevezett sorba temetés következett.

 

Öt temetője is volt a településnek

— Visszatérve a település temetőinek kialakulására, az első temető a Csóka-hegyen jött létre, ahol még korábban egy tömegsír is volt a kolerajárványban elhunytak számára. Szóval itt alakították ki az első temetkezési helyeket, később tizennégy stációt, illetve fakeresztet is állítottak. Amikor megtelt a Csóka-hegy, akkor kezdték 1836-ban a második, azaz a nyugati temetőt kialakítani. A Fodor család adományozta a két és fél hold földterületet a falu számára, temetkezési célra. Húsz év múlva nyitották meg a keleti temetőt, majd az úgynevezett közös temetőt is. Legvégül pedig a zsidó temetőt. A közös temetőről is írtam egykor. Mondhatni, felszámolták az idők folyamán, oda a különféle, a katolikustól eltérő vallásúakat, például evangélikusokat és az öngyilkosokat temették.

 

Keletre vagy nyugatra néznek őseink sírjai

— A keleti temetőnek manapság is nagyon szép a bejárata, magas tujafákkal. Hatalmas obeliszkekkel, avagy márványoszlopokkal díszítették a jómódúbbak sírjait, melyek jelenleg is ékesítik a temetőt. Jómagam több mint harminc obeliszket számoltam össze. Emellett találtam még vaskereszteket is, melyek a német lakosság temetkezési szokásaira voltak egykor jellemzőek. Még napjainkban is jól kivehető, amiről már korábban is beszéltem, a temetkezési hely felépítése. Három részre oszlik: a jómódúbbak, a kevésbé jómódúak szakaszára, valamint az elfeledett, nagyon-nagyon régi, növényzettel benőtt legkorábbi részre. Külön hangsúlyoznám, hogy érdemes volna ezeket a legrégebbi, az 1800-as években létrehozott sírhelyeket is egy kissé megtisztítani, megőrizni. A nyugati temető meghatározó eleme a kápolna lett, melyet 1924-ben építettek. A tehetős, földbirtokos Pecze család állított ott emléket az elhunyt négyéves kislányának. Ez a bizonyos kápolna azóta is a halottasház, a sírok pedig köré épültek.

 

Gondozzuk felmenőink emlékhelyét

— Azért írtam meg ezt a könyvet, avagy dolgoztam fel ezt az anyagot, mert valahol a lelkemben mély nyomot hagy, hogy el vannak hanyagolva a temetőink. Mindenkit arra buzdítok, hogy néha próbáljon sétálni a kegyeleti helyeinken, és fedezze fel, hogy őseink is vannak. Ahhoz, hogy egy nemzet talpon maradjon, íratlan szabály, hogy legalább három felmenő generáció sírhelyét kellene ismerni.

Fotók: Talpai Lóránt, dr. Szőke Anna

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..