„Elrejteni foglak fátylam alá / ahol az Ég Király lakozik / Fiam lesz az egyetlen csillag, / mely szemed előtt immár ragyogni fog.” (Kis Szent Teréz verse a skapuláré felvételéről)
„A Szentírás számos helyen megemlékezik a Kármel-hegy szépségéről, ahol Illés próféta védelmezte az élő Istenben való hit tisztaságát. A próféta ezen a helyen mutatta be égőáldozatát, hogy a hitetleneknek bebizonyítsa, az Úr az egyetlen és igaz isten. A Kármelhegyi Boldogasszony tiszteletét azok a szerzetesek hozták magukkal Európába, akik a szaracénok elől menekülve kényszerültek elhagyni ősi remeteségüket. Az ünnep magyar népi elnevezése: Skapulárés Szűzanya.” (Külső hivatkozások: felvidek.ma, magyarkurir.hu és metropolita.hu)
Az ünnep apropóján mai krónikánk központjába Sopron kertvárosának, Sopronbánfalvának a hegyi temploma (Mennyek Királynője-templom), vagyis a hajdani karmelita kolostor került. A három oldalról hegyekkel karéjozott falu feletti magaslaton lévő építményhez egy barokk lépcsősor vezet fel, amelyet pálos remeték építettek 1718-ban, illetve tettek még gazdagabbá/díszesebbé néhány évtizeddel később tizennégy, puha mészkőből faragott kőszoborral.
Történelmi adalékok: „1441-ben Szent Farkas tiszteletére Bánfalván egy kis kápolna épült, amelyet egy pálos remete gondozott. Pár év múlva megtelepedtek rendtársai is, akik a templomot a kolostorral együtt 1482 körül kezdték építeni. A gótikus stílusban emelt istenháza hajója ötszakaszos, szentélye pedig kétszakaszos, mérműves ablakokkal. Főoltárát, a chestochowai Fekete Máriát ábrázoló, XVI. században készült kegykép ékesíti. Máig élő tiszteletét jelzik a képre erősített ékszerek és koronák. A barokk stílusban átépített templom mellékoltára és stallumai 1750, a karzat-mellvéd apostolokat ábrázoló falfestménye 1770 körül készült, padjait rokokó stílusban faragták. A pálos rend 1786-os feloszlatását követően a templom 1827-ig üresen állt. A kolostorépület előbb bányász-szállás, kórház, majd raktár volt. 1892-től 1950-ig a karmelita apácák rendházának adott otthont az épület. Homlokzatán a Nádasdy és az Esterházy családok címere látható. Az 1950-es évektől a kommunista uralom alatt a szerzetesrendek feloszlatása után szociális otthonná szervezték át és lelakták a kolostorépületet. 1993-ban aztán a szociális otthon is kiköltözött az épületből... s a kolostor újból üresen állt. Legutóbb 2009 és 2010 között zajlottak falai között felújítási munkálatok.” (Külső hivatkozás: a helyszínen talált információs táblák)
Ebben a templomban található továbbá egy festmény is, mely Szent Maximillián Kolbe (1894—1941) hitvalló és vértanú lengyel ferences papot ábrázolja rabruhában, rajta az 16670-as számmal. Az atya egy halálra ítélt többgyermekes családapa helyett vállalta az auschwitzi koncentrációs táborban az éhhalált 1941-ben. Kolbe atyát 1981. október 10-én avatták szentté.
Helyszíni fotóink, Isten kegyelméből, 2023. december 30-án készülhettek.
Fényképezte: Martinek Imre