Színes, tartalmas jótékonysági műsort tartottak Csókán a Szentháromság római katolikus templomban. Az eseményt a templom orgonájának a felújításáért szervezte a Szentháromság Római Katolikus Plébánia, valamint a Csóka Művelődési és Oktatási Központ.
A több mint 200 éves templom jelenlegi orgonáját 1876-ban vásárolták meg a szegedi kiállításon, amit még abban az évben be is épített Dangl Antal műorgonaépítő mester. A szép kort megért hangszer mára igencsak rossz állapotba került, időszerűvé vált a felújítása. Az ehhez szükséges tetemes összeg nagyobb részét pályázatok, támogatások útján kívánja a csókai egyházközség megszerezni, de mint Ft. Koncz Tibor atya elmondta, nem csak külső segítségre várnak, megpróbálnak maguk is tenni a cél megvalósítása érdekében. A jótékonysági rendezvénynek – amellett, hogy az önkéntes adományokból összegyűlt pénz az orgona javát szolgálja – figyelemfelkeltő szerepe volt, hogy az emberek szélesebb körben is értesüljenek az elképzelésről.
A jótékonysági összeállítást a csókai Szentháromság Plébánia kórusa nyitotta meg, amely Isten dicsőségére és a hallgatóság örömére a kilencvenes évek eleje óta töretlen lelkesedéssel végzi feladatát.
A műsorban bemutatkoztak a zentai Stevan Mokranjac Alapfokú Zeneiskola növendékei a legkisebbektől a nagyobbakig: Štrbac Jana (hegedű), Štrbac Miljana (hegedű), Blesić Darija (zongora), Raffai Tamás (hegedű), Pecka Petra (zongora), Raffai Elina (hegedű), Ágoston Ivett (zongora), Szőregi Petra (gitár). A diákok felkészítő tanárai Pletl Ákos, Nothof Gabriella és Petković Oliver voltak.
Felléptek a csókai Jovan Popović Általános Iskola versmondói, Fehér Virág, Szemerédi Vivien, Ágoston Ivett, Árok Titanilla. Felkészítette őket Mraznica Márta magyar nyelv és irodalom szakos tanár. Kónya Lívia Csanády János A puszta szélinél című versét adta elő.
A két részből álló programban népdalok is elhangzottak a csókai Móra Ferenc Magyar Művelődési Egyesület Csalogány asszonykórusa, a zentai Pöndöly Művelődési egyesület asszonykórusa, a zentai Ispiláng leánykórus, Szabó Szonja énekszólista – művészeti vezetőjük, illetve felkészítőjük a csókai, Magyar Életfa Díjas Tóth Rozália –, valamint Mihók Attila Plakett-díjas citeraoktató tolmácsolásában.
Kónya Sándor Magyar Életfa Díjas versénekes, néprajzkutató, a vallásos népénekek gyűjtője májusi Mária-énekekkel kedveskedett a jelenlévőknek.
A csókai származású, jelenleg Magyarországon élő Korponai Zsolt, a jótékonysági műsor egyik ötletgazdája, a kiskunhalasi és a jánoshalmi zeneiskola hegedű- és gitártanára Székely Csillával és Karaba Anikóval, az óbecsei Petar Konjović Alapfokó Zeneiskola zongoratanárával és hegedű professzorával állt a közönség elé. A műsor második részében pedig Karaba Anikóval és Korponai Lászlóval saját szerzeményeit adta elő.
Végül a szintén csókai származású Bocskai Kovács Éva énekművész érdemelte ki az egybegyűltek hatalmas tapsát Dvořák Ruszalka áriájával és Puccini Lauretta áriájával.
A műsorvezető e sorok írója volt. Köszönet mindenkinek, aki fellépett ezen a szép rendezvényen, illetve adakozott a csókai Szentháromság római katolikus templom orgonájának a felújítására!
Hardi Andrea felvételei