Ezen a napon született 1829-ben az erdélyi (Krassó-Szörény megyei) Németboksány városában Wein János magyar bányamérnök, a budapesti vízvezeték-hálózat egyik tervezője és megalkotója.
(Budapest, XIII. kerület /Újlipótváros/ — 2023. december 16.)
A gimnáziumot Nagyváradon és Temesvárott végezte, majd beiratkozott a bécsi politechnikumba. 1848-ban hazatért, és beállt a nemzetőrségbe a Krassó megyei bányavárosok védelmébe. Ugyanezen őszön a felvidéki Selmecbányán tervez továbbtanulni, a bányászati akadémián, viszont mégis előbb lesz Görgey csapatainak egyik tüzérhonvédje. Budapest 1873. évi létrejöttekor Wein János mérnök urat is itt találjuk, aki — William Lindley neves angol mérnöktársához hasonlatosan — a naggyá nőtt város vízellátási problematikájának megoldásán dolgozott. Kollégájával ellentétben, aki a Duna vizének mesterséges szűrésével kívánta megoldani a naggyá nőtt város vízellátását, felismerte Budapest szerencsés geológiai környezetét, és a Duna kavicságyának felhasználásával a természetes szűrést javasolta. Első munkája az ideiglenes vízmű kibővítése volt (melynek gépháza a későbbi Országház helyén állt), majd 1880-ban megtervezte és meg is építette a végleges budai vízművet, melynek impozáns gépháza az újlaki Duna-parton ma is működik.
A forrásunkul választott külső hivatkozásban (Wikipédia) egyébként egy újságcikket is fellelhetünk (1894-ből), melyben részleteiben is betekintést nyerhetünk a Gellért-hegyre elképzelt hajdani sikló működési princípiumába. Ezen kötött pálya terveit ugyancsak Wein János készíté el anno.
Wein mérnök úr 1908. április 2-án hunyt el Budapesten. Nevét 2010. március 22-e óta egy park is őrzi.
(Budapest, XIII. kerület /Újlipótváros/ — 2023. december 16.)
Fényképezte: Martinek Imre