home 2024. október 31., Farkas napja
Online előfizetés
Indul a középiskolai ösztöndíjprogram
(Tha)
2024.09.20.
LXXIX. évf. 38. szám
Indul a középiskolai ösztöndíjprogram

A Magyar Nemzeti Tanács megtartotta 14. rendes ülését, melynek napirendjén a 3 sürgősségi előterjesztéssel együtt 119 pont szerepelt.

Az egyik fontos téma, melyet a testület egyhangúan támogatott, a középiskolai ösztöndíjprogram volt.

Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke elmondta, az MNT 2024-től 2029-ig terjedő oktatási fejlesztési stratégiájával összhangban az egyik kiemelt cél a szülőföldön való továbbtanulás ösztönzése. Ezért 5000 dináros, egyszeri anyagi támogatást nyújtanak a középiskolák magyar nyelvű első osztályába első ízben iratkozó diákok számára.

Azt is hozzátette, hogy az elkövetkező időszakban a kollégiumi rendszer bővítésén és megerősítésén kell dolgozniuk. Ezzel kapcsolatban Topolyát, Zentát, Szabadkát, Magyarkanizsát és Óbecsét említette. 

— Megújult a Magyar Nemzeti Tanács honlapja, és ezután három olyan felület lesz, amelyen keresztül pályázni lehet. A most létrehozott Kelep felület az, amelyen a szülők október 15-étől november 15-éig pályázhatnak erre az ösztöndíjra. A tervek szerint valamikor karácsony előtt szeretnénk a családok számára folyósítani ezeket az összegeket — hallottuk Fremond Árpádtól, aki azt is bejelentette, hogy 2024. szeptember 25-én, szerdán, 10 órakor Eduexpót, szeptember 26-án, csütörtökön, 10 órakor pedig SuliExpót szerveznek a Zentai Sportcsarnokban.

Varjú Potrebity Tatjana, az MNT Végrehajtó Bizottságának oktatásért felelős tagja a napirendi ponthoz hozzászólva kifejtette, ha megvizsgáljuk a magyar nyelven végzett általános iskolások számát, és összehasonlítjuk a középiskolába iratkozók arányával, akkor azt láthatjuk, hogy a tanulók mintegy 14 százaléka nem jelenik meg a vajdasági magyar középiskolai oktatásban, azaz egy részük vagy egyáltalán nem tanul tovább, vagy külföldön, illetve szerb nyelven folytatja tanulmányait.

— Ez a közösségünkre nézve mindenképp káros, és törekednünk kell arra, hogy azok a tanulók, akik magyarul fejezték be az általános iskolát, magyar középiskolában tanuljanak tovább a szülőföldjükön. Ennek egyik eszköze lehet a pályaorientációs tevékenységek fejlesztése, valamint egy olyan magyar középiskolai ösztöndíjrendszer kidolgozása, amely könnyít a családok anyagi helyzetén, és motiválja a fiatalokat a szülőföldön való továbbtanulásra. A vajdasági magyar középiskolai hálózat a meglévő formában hosszú távon csak úgy tartható fenn, ha sikerül a felkínált szakokat feltölteni. Jelenleg eléggé széles választék áll a nyolcadikosok rendelkezésére, de egyre inkább felerősödni látszik az a jelenség, hogy sok fiatal már a középiskolai tanulmányait is a magyarországi középiskolákban kezdi meg. A szülőföldön való továbbtanulás ösztönzésére ezért egy egyszeri anyagi támogatást kell biztosítanunk a magyar tannyelvű középiskolába iratkozó elsősök számára, amelyet minden tanuló megkapna, függetlenül családja anyagi helyzetétől, illetve tanulmányi eredményétől — hangsúlyozta Varjú Potrebity Tatjana, és azt is elmondta, a Magyar Nemzeti Tanács hat évre szóló köz- és felsőoktatás-fejlesztési stratégiájából idézett, melyet csaknem egy évvel ezelőtt hoztak meg, és a mostani döntéssel a dokumentumban feltüntetett határidőt is tartani tudják.

Az ülés folytatásában egyebek között jóváhagyták a szabadkai Vackor Magyar Iskoláskor Előtti Nevelő és Gyakorlóintézmény 2023/24-es munkaévre vonatkozó jelentését és a 2024/25-ös év munkatervét, a magyarkanizsai Cnesa Oktatási és Művelődési Intézmény, a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház, a Zentai Magyar Kamaraszínház, a zentai Thurzó Lajos Művelődési–Oktatási Központ és a Zentai Történelmi Levéltár 2025. évi munka- és pénzügyi tervét.

Mintegy 60 napirendi pont foglalkozott a 15 főnél kisebb létszámú magyar tannyelvű osztályokkal, és mindegyik megnyitását megszavazta a Magyar Nemzeti Tanács. 

Az összejövetelen az MNT által alapított tájékoztatási eszközök személyi kérdései is szerepeltek. A Magyar Szó napilapban megbízott főszerkesztőt, a Hét Nap hetilapban megbízott igazgatót és főszerkesztőt neveztek ki. Változás nem történt, a jelenlévők támogatták, hogy az eddigi vezetők folytassák tevékenységüket megbízottként — ez az időszak legfeljebb egy évig tarthat —, a Hét Napban László Edit igazgató és Tóth Lívia főszerkesztő, a Magyar Szóban pedig Varjú Márta főszerkesztő.

Fényképezte: Hodolik Boglárka

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..