A konyha tervezése alapos és részletes előkészítést igényel. Az alábbiakban ennek menetét vesszük sorra lépésről lépésre.
Igények és preferenciák felmérése
Hogy a konyhánk funkcionális is legyen, a következő kérdéseket tegyük fel: Milyen típusú ételeket főzünk gyakran? Milyen eszközökre van szükségünk? Mennyi hely kell a konyhai eszközök, edények és alapanyagok tárolására? A bútorokat ma már számtalan beépíthető rendszerezővel is gazdagíthatjuk. A dizájn sem elhanyagolandó kérdéskör. Milyen stílust szeretnénk (modern, klasszikus, rusztikus stb.)? Mennyi pénzt kívánunk rászánni a tervezésre és a kivitelezésre?
Méretek felmérése és alaprajz készítése
Pontosan mérjük le a konyha méreteit, beleértve az ablakokat, ajtókat és a csatlakozási pontokat (víz, gáz, elektromosság). Ezután készítsünk alaprajzot, mely tartalmazza a meglévő és a tervezett elemek helyét.
Elrendezés kiválasztása
Előbb vizsgáljuk meg a helyiségünket, hogy milyen elrendezés illik oda, és melyik tetszik nekünk — de a lehetőségeinket mindenképp a helyiség nagysága határozza meg.
Egyfalas konyha: Kis helyiségekhez ideális, melyeknél nincs lehetőség sok bútorelemre.
L alakú konyha: Jó kihasználtság jellemzi, a munkaháromszög kialakítása által ideális a munka végzéséhez.
U alakú konyha: Maximális munkafelület és átlátható tárolás alakítható ki benne.
Konyha szigettel: Ha szeretjük, hogy a család körülöttünk legyen sütés-főzés közben, illetve szempont a munkaterület nagysága is, akkor ez a megfelelő választás számunkra.
Párhuzamos konyha: Hatékony térkihasználás jellemzi két párhuzamos munkafelülettel. Lényeges, hogy a felületek között maximum egy-másfél méter távolság legyen.
Munkaháromszög figyelembevétele
A három fő terület (hűtőszekrény, főzőlap/sütő, mosogató) között kényelmes távolságot kell kialakítani a hatékonyság érdekében.
Bútorok és anyagok kiválasztása
Konyhabútor: Válasszuk ki az anyagot, a színt — általuk egyúttal a stílust is meghatározzuk —, melyeknek összhangban kell lenniük a lakás többi berendezésével.
Pultfelület: Lehetőleg tartós és könnyen tisztítható anyagot, például gránitot, kvarcot, fát vagy laminált lapot vegyünk.
Padlóburkolat: Vízálló- és csúszásmentes anyagokra van szükség, például csempére vagy vinilre.
Hátfal: Esztétikai és funkcionális szempontból lényeges döntés. Erre a célra az üveg, csempe vagy fém, esetleg a bútor anyagával megegyező anyag a tökéletes.
Berendezések és kiegészítők kiválasztása
— A konyhai gépeket a bútor gyártása előtt kell kiválasztani, hiszen a méretük nagyon fontos. A konyhánkat gazdagíthatjuk beépíthető hűtőszekrénnyel, sütővel, főzőlappal, mosogatógéppel, mikrohullámú sütővel.
— A világítás tervezését se hagyjuk ki, hiszen helyi megvilágításnak is lennie kell. Az általános megvilágítás mellett a munka- és hangulatvilágítás kialakítását szintén előre kell megtervezni.
— Stílus és használhatóság szempontjából fontos elemek a fogantyúk és a szerelvények.
Technikai előkészítés
— Ellenőrizzük, hogy a szükséges vezetékek és aljzatok megfelelő helyen vannak-e.
— Helyezzük el a páraelszívót, hogy a konyha szellőzése optimális legyen.
Kivitelezési terv elkészítése
— Készítsünk pontos ütemtervet a kivitelezési munkálatokról (burkolás, festés, bútorok összeszerelése).
Kivitelezés és utóellenőrzés
— Kövessük nyomon a munkálatokat, ellenőrizzük az anyagok minőségét és a végső összeszerelést.
— Ellenőrizzük a kész konyha használhatóságát és esztétikai megfelelőségét.
Ezek a lépések segítenek egy funkcionális és esztétikus konyha kialakításában, követésükkel és betartásukkal egy élhető, működő helyiséget hozhatunk létre.
Fotók: Pexels