A hagyományos, agyagból készült, gyapjúba, illetve mostanában vattába öltöztetett báránykák számos családnál a karácsonyfa alatt kapnak helyet. Sajnos, készítésükkel már nagyon kevesen foglalkoznak, így ez a kézműves mesterség is kihalóban van.
Zentán már csak Rác Szabó József vállalja ezeknek a kedves díszítő elemeknek a formázását. Éppen ezért a helyi Rozetta Kézműves Társaság néhány tagja úgy döntött, elsajátítja ezt a tudományt.
A műhelymunka jó hangulatban telt, Józsi bácsi szívesen mesélt az agyagfigurák gyúrásáról, öltöztetéséről, a szükséges kiegészítőkről és meg is mutatta a különböző fortélyokat.
Megtudtuk tőle, ahhoz, hogy a kisebb-nagyobb bárányok, a juhász és a kutyus decemberben a karácsonyfa alá kerülhessen, már ilyenkor el kell kezdeni a készítésüket.
A téli hónapokban beszerzi a kellékeket, legyártja, befesti a kiegészítőket – az apró csengettyűket, pásztorbotokat —. később meggyúrja a figurákat – néha akár százat-kétszázat is —, amelyek a nyári melegben kiszáradnak, befesti őket, majd következik az öltöztetés és a díszítés.
A karácsonyi báránykák egyébként vajdasági hungarikumnak számítanak és megtalálhatóak nemzeti értékeink külhoni értéktárában.