A hétvégén a Ludaspuszta Térségi Társulás, a Noge húsfeldolgozó üzem és az Elitte Palics szervezésében tizenegyedik alkalommal rendezték meg a Hagyományok Téli Fesztiválját, tizenkettedik alkalommal tartották meg a Tepertősütő Versenyt és tizenötödik alkalommal a Helyi Termékek Kiállítása és Vásárát.
A palicsi Kisvendéglő előtti parkolóban a környékről érkezett 24 csapat előbb felszeletelte, majd bográcsokban, forró zsírban vagy olajban sütötte a tepertőt, vagy ahogy a legtöbben nevezik, a töpörtyűt. 1 tonna szalonnából készült a finomság, melynek felét a versenyzők között osztották szét a szervezők, a másik feléből eladásra szántak a vásárlóknak. Az 1200 dinárért árusított omlós, ropogós finomságot nem kedvelők sem maradtak éhen, ők hurkát, kolbászt, bablevest és birkapaprikást vásárolhattak, a játékos kedvűek pedig szalonnakockázásban és szalonnabőrözésben mérhették össze gyorsaságukat és ügyességüket.
Az eseményt Gyivánovity Dániel, a szabadkai vkt elnöke nyitotta meg
A VMSZ Zorkai Helyi Szervezetének csapata, a Zorkai Négyek három alkalommal nyerte meg a versenyt, többször a második vagy a harmadik helyen végzett, de különdíjban is részesült az évek alatt.
— Nem a helyezés a lényeg, hanem a barátkozás, hogy jól érezzük magunkat és szórakozzunk. A 10 kg szalonnához 1,5 liter vizet adunk hozzá, és legalább 2,5 órát sütjük a töpörtyűt. Több főzőversenyen veszünk részt az év folyamán, a legtöbb helyszínről díjjal térünk haza. Leginkább marha- és sertéspörköltet szeretünk készíteni, de Csantavéren a zúzapörköltünk is első lett — mondta Megyesi Menyhért, a Zorkai Négyek egyik tagja.
A ludasi Sebők Tibor lassan kevergette a töpörtyűt, mely már kellemes, barnás színt kapott. Elmondása szerint a legjobban arra kell figyelni, hogy szépen kisüljön, hiszen az igazi töpörtyű omlós, puha, és nem szalonnás a közepe, ez azonban a szalonna minőségétől is függ.
A helyi termékek kiállításán és vásárán 45 termelő és kézműves kínálta portékáját a 220 négyzetméteres sátor alatt: karácsonyi díszeket, kovácsoltvas tárgyakat, kézműves-kozmetikumokat, hústermékeket, mézet, lekvárt, befőttet, gyümölcslevet, süteményeket, sajtot, diót, mákot és számos, a közelgő ünnepekkel kapcsolatos egyéb terméket vásárolhattak az érdeklődők.
Nyüzsgés a helyi termékeket kiállító sátorban
Az eseményt Gyivánovity Dániel, a városi képviselő-testület elnöke nyitotta meg.
— A Vajdasági Magyar Szövetség politikájának Szabadkán három fő célja van: a városmag, valamint kulturális identitásunk és épített örökségünk megőrzése, Palics fejlesztése és Európa idegenforgalmi térképére való visszahelyezése, illetve a helyi közösségek arányos fejlesztésének előmozdítása. Idekapcsolódik egy friss hír, mely szerint a faluvédelmi minisztérium, dr. Pásztor Bálintnak, a VMSZ elnökének a személyes közbenjárására, 9,2 millió dinárt hagyott jóvá a ludasi Kosztolányi-ház tetőszerkezetének teljes felújítására. Az épület nagy jelentőséggel bír, hiszen a településen működő civil szervezetek otthona, emellett rendezvények megtartására is alkalmas — mondta Gyivánovity Dániel, hozzátéve, hogy a palicsi szecessziós épületek ölelésében zajló esemény a város idegenforgalmilag kiemelt jelentőségű rendezvénye.
A Hagyományok Téli Fesztiválját Szabadka Városa, Vajdaság Autonóm Tartomány, a Palics Park Kft. és a Palics—Ludas Közvállalat támogatta.
Fényképezte: Tóth Tibor