Újabb, (ország)határokon átívelő nemes gesztus ratifikálása történt meg fergeteg havának (január) tizedik napján Egerben. Hagyományos megnyilvánulása volt ez a helybéli, Szilágyi Erzsébet nevét viselő gimnázium és kollégium ama lelkületi koncepciójának, amelynek alapköveit az ominózus, 2004. december 5-ei, a határon túli magyarok kettős állampolgárságáról szóló magyarországi népszavazást követő esztendőben helyezte le az akkori tanintézmény apraja-nagyja.
„Segíts, hogy segíthessünk!” — ez volt (változatlanul!) a mottója a fent nevezett egri tanintézmény hagyományos (sorrendben tizenhetedik) karácsonyi és jótékonysági műsorának, melynek célja a határon túli magyar nyelvű oktatás segítése. A műsor szereplői minden évben az iskola diákjai és tanárai, az adomány pedig a közönség önkéntes összegű „belépőjéből” gyűlik össze.
Györffi Réka Sarolta és a szerző felvételei
Gál Ildikó — azóta már nyugdíjas — tanárnő kezdeményezésére 2005-ben csángóföldi magyar iskola építéséhez járultunk hozzá — akkor még téglajegyek vásárlásával. 2006-ban szervezte meg a tanárnő az első műsort, melynek bevételével Böjte Csaba dévai szeretetotthonát támogattuk. 2007 karácsonyán a Ferences Misszió Alapítvány által Kárpátaljára küldtük az adományt, 2008-ban a Rákóczi Szövetség közvetítésével a Felvidékre. 2009-ben a délvidéki Nagybecskereket támogattuk. 2010-ben ahhoz járultunk hozzá, hogy a csángóföldi Magyarfaluban, Eger egyik testvértelepülésén élő magyar gyermekek a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Gimnáziumban tanulhassanak. 2011-ben a kárpátaljai Kaszonyi Középiskolát segítettük. A 2012-beli rendezvény bevétele megint Erdélybe került: egy kicsi, székelyföldi falu, Pálpataka magyar iskolájába. 2013-tól kárpátaljai magyar iskolákat támogattunk: abban az évben a Beregszászi 6-os Számú Általános Iskolát, 2014-ben és 2015-ben pedig Nevetlenfalu iskoláját. 2016-ban tíz év után ismét Böjte Csaba áldozatos munkáját segítettük: a Dévai Szent Ferenc Alapítvány gyimesbükki gyermekotthonába juttattuk el műsorunk „bevételét”. 2017-ben visszatértünk Kárpátaljára: a ráti Szent Mihály Gyermekotthonba került az adományunk. 2018-ban és 2019-ben újra a moldvai csángókat támogattuk magyarságuk megőrzésében: a Moldvai Csángó Magyarok Szövetsége a lábnyiki Magyarok Háza udvarán álló romos játszóteret újította föl adományunkból, illetve Magyarfaluban segítettük a magyar nyelvű oktatást. 2020. évi online műsorunk bevételét Kárpátaljára utaltuk, a II. Rákóczi Ferencről elnevezett munkácsi iskolába. 2021-ben is egy kárpátaljai magyar iskolát támogattunk: a nagymuzsalyi Hunyadi János Líceumot. Az idén a Délvidékre kerül majd az adomány: a torontálvásárhelyi Moša Pijade Általános Iskolába, ahol minden évfolyamon van egy magyar tannyelvű osztály is — bocsátotta (heti)lapunk és közösségünk hiteles tájékoztatására a legutóbbi műsor konferanszát Antal Andrea tanárnő, a határtalan együttműködési akció jelenlegi koordinátora.
Teljessé téve azt az általuk féltve őrzött Kárpát-medence-térképpel is, melyen immár fatornyos szülőfalum is kiemelkedő helyszínné avanzsálódott.
A 2022. évi karácsonyi adományt igazoló átvételi elismervényt a kapcsolattartó helyi tantárgypedagógus jelenlétében Rázsi Botond Miklós, az Egri Szilágyi Erzsébet Gimnázium és Kollégium igazgatója, valamint a torontálvásárhelyi Moša Pijade Általános Iskola biológiatanára látta el kézjegyével. Az adomány célja a torontálvásárhelyi Moša Pijade Általános Iskola környezetvédő és természetjáró szakköre tevékenységeinek támogatása.
Köszönjük a lehetőséget és a megelőlegezett bizalmat!