A sort kezdhetnénk a karácsonyi időszakban elfogyasztott sok finom édességgel, húsokkal és az olyan ételekkel, amelyeket a téli időszakban az amúgy is lelassult szervezetünk egyre nehezebben tud feldolgozni. Ilyenkor teltségérzés, puffadás, sok esetben rosszullét is jelentkezik.
Immunsejtjeink 80%-a a belekben található, a bélrendszer tehát nagyon érzékeny, intelligens, és egész testünk működéséért felelős. Az emésztési problémák is fontos jelzések, melyek mutatják, hogy valami nincs rendben a szervezetünkben. Ezek a gondok kisebb-nagyobb rendszerességgel mindenkinél felbukkannak enyhébb vagy súlyosabb formában.
Néhány gyógynövény gyors segítségnek
A mezei katáng a nehéz gyomor segítője, az egyik legjobb emésztéskönnyítő gyógynövényünk. Teáját 2-3 perces főzéssel készítsük el, és esténként fogyasszuk legalább egy hónapig, kúraszerűen! Azt is érdemes tudni róla, hogy a fogyást is beindítja, de ha erre szeretnénk használni, a főétkezés előtti ivását ajánljuk.
A fehér akácvirág csökkenti a gyomorsavtermelést, ezért eredményesen használható a reflux enyhítésére: naponta egy csészével kell fogyasztani, esténként, étkezés után. Akkor sem érdemes abbahagyni teljesen a tea fogyasztását, ha a gyomorégés megszűnt, időnként igyunk meg egy-egy csészével. Jó tudni, az akác gyomorsavcsökkentő hatása miatt étvágycsökkentő is. Enyhe hashajtó hatása is ismert: székletlazításra este érdemes inni.
Az erdeiszeder-levél Planta tea néven lehet ismerős az idősebbeknek. Tannintartalma miatt összehúzó hatású, ezért hasmenés ellen eredményes. Ha erre a problémára keresünk megoldást, néhány perc főzéssel készítsük el a teát, mert az összehúzó hatású cserzőanyagok így jobban kioldódnak. Napi három csészével lehet fogyasztani étkezések között.
Az aranyvesszőteát akkor ajánljuk, amikor egy-egy kiadósabb étkezés után teltségérzet, puffadás jelentkezik. Étkezés után kell fogyasztani egy csészével. Összehúzó hatása miatt hasfogó, így hasmenés megszüntetésére is megfelelő. Emésztési problémák megelőzésére is érdemes heti két-három csésze aranyvesszőteát inni. Segíti a máj és az epe működését.
A málnalevél hatékonyan enyhíti a hányingert. Segíti az emésztést, a bélgörcsökre is enyhülést hoz. A hasmenés csillapítására is használhatjuk. Hasfájásra gyerekeknek is adhatjuk hatéves kor felett.
A gyömbér napjainkban is az egyik legismertebb otthoni gyógymód émelygés, gyomorfájdalom és étvágytalanság kezelésére. Ez a különleges gyógynövény enyhítheti az émelygést, a hányingert, és jó hatással lehet az emésztésre is. Mindemellett a legfrissebb kutatások szerint a gyömbér rendszeres fogyasztása elősegítheti a megfelelő bélmozgást, ezáltal enyhítheti vagy akár meg is előzheti a székrekedést. Ráadásul a gyömbérfogyasztás jó hatással lehet a hasnyálmirigyben termelődő lipáz enzimre is, mely fontos szerepet tölt be a vékonybélben az emésztés során.
Karácsony után mindjárt itt a szilveszter, az a nap, amikor igazán a tányér, pohár fenekére nézünk, és utána napokig szembesülünk a testi tüneteinkkel.
A másnaposság összetett probléma, akik még soha nem tapasztalták meg, nem tudják, milyen egyszerre szédülni, hányingerrel, fejfájással küzdeni, és mélyen belül nagyokat fogadkozni, hogy alkoholt soha többet, csak most az egyszer mentsen meg bennünket valaki. Egyébként mélyen egyetértünk Hraballal, a kedvelt cseh íróval, aki szerint a másnaposság ereje abban áll, hogy az ember olyankor mindig új életet akar kezdeni… No, de odáig el is kell jutni, ezért nézzük, mit tehetünk másnaposság ellen a gyógynövények erejével.
A hányinger ellen egyértelműen a gyömbért ajánlják a szakértők. Ha csak annyit érzünk a máskor imádott húsleves láttán, hogy „rossz a gyomrunk”, akkor szép lassan kortyolgassunk gyömbérteát. A terhes kismamáknak is ezt ajánlják hányinger ellen, úgyhogy nekünk is bejöhet. A gyömbér segítő hatóanyagai a héja alatt található illóolajok. Ha megpucoljuk a gyökeret, akkor oda a természetes ellenszer, tehát érdemes inkább csak jó alaposan megmosni. Reszeljünk le kétujjnyi gyökeret sajtreszelőn, forrázzuk le, hagyjuk kihűlni, majd ízesítsük egy pici mézzel, citrommal, és kortyolgassuk el.
Ha nincs otthon gyömbér, vagy túl csípős, és ezért nem szeretjük, akkor a fenti forrázós módszert alkalmazzuk a fürtös mentával is. Aki nem ismeri, annak javasoljuk, hogy szerezze be, mert ennek a fajta mentának a borsmentához képest kevésbé van „fogkrémíze”, sokkal kellemesebb az aromája.
Roboráló hatású megoldás lehet még a macskajajos fejfájásra a köhögéscsillapító, fertőtlenítő hatású mezei kakukkfű teája. Ebbéli hatását állítólag nem kisebb szaktekintély, mint Linné, a svéd orvos-botanikus fedezte fel, de hogy a derék tudós miből jött rá, hogy a másnapos fejfájást is lehet kakukkfűvel gyógyítani, azt homály fedi. Mindegy is, hogyan történt, örülünk neki, mert mezei kakukkfűből minden jóravaló háztartásban kell hogy legyen, különösen télvíz idején. Ezt fejfájásra is ugyanúgy készítjük, mint köhögés ellen: leforrázunk egy evőkanálnyit 2,5 dl vízzel, lefedve állni hagyjuk, szűrjük, és lassan kortyolgatjuk. Aki nem bírja a kakukkfű jellegzetes kámforos ízét, az keverje 1:1 arányban citromfűvel, így legalább az idegei is kisimulnak, és elkezdheti megtervezni azt a bizonyos új életet.
„Adjon Isten füvet, fát,
Tele pincét, kamarát,
Sok örömet a házakban,
Boldogságot hazánkban.”
Kívánok erőt, egészséget az új esztendőben mindenkinek!