Csaknem 300 vajdasági magyar vállalkozó gyűlt össze szeptember 19-én és 20-án Palicson a Vigadóban megrendezett második Connect & Grow üzleti konferencián, melyet azzal a céllal szerveztek meg, hogy erősítsék a helyi vállalkozói szférát, ösztönözzék az együttműködéseket, és új lehetőségeket teremtsenek a fejlődéshez.
A konferencia a Vajdasági Magyar Szövetség kezdeményezésére, Magyarország Kormánya támogatásával, a Prosperitati Alapítvány és a Vajdasági Magyar Vállalkozók Egyesületének szervezésében valósult meg. Együtt folytatjuk az üzleti jövőbe vezető utat! — ez a jelmondata az idei tanácskozásnak, melyen sikeres vállalkozók, cégvezetők, trénerek, befektetők és startupperek osztották meg tapasztalataikat és szakmai tudásukat a résztvevőkkel.
A megnyitón Juhász Bálint, a tartományi képviselőház elnöke, a Prosperitati Alapítvány korábbi ügyvezetője, a rendezvény egyik szervezője, Tóth Tamás, a Vajdasági Magyar Vállalkozók Egyesületének elnöke, valamint a konferencia fővédnökei, Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára és dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke köszöntötték a résztvevőket.
— A konferencia tavaly azzal a céllal indult el, hogy Vajdaság leginnovatívabb üzleti eseménye legyen. Már akkor hangsúlyozták, hogy ez a rendezvény akár Budapesten is megállná a helyét. Kijelenthetjük, hogy célunk valóra vált, hasonló színvonalú események legközelebb Újvidéken vagy Belgrádban vannak, de kizárólag itt, Szabadkán, egy széles összefogás révén érhető el magyar nyelven — emelte ki Juhász Bálint. — Küldetésünk egyik fontos eleme, hogy erősítsük a vajdasági magyar vállalkozói közösséget. Idén mintegy 100 vállalkozó maradt várólistán, akik nem jutottak el a konferenciára, de jövőre újra lesz rá lehetőség. Az, hogy több érdeklődő volt, mint ahányan a vajdasági magyar vállalkozói adatbázisban szerepelnek, vagy a Vajdasági Magyar Vállalkozók Egyesületének tagjai, bizonyítja, hogy sikerült egy erős, összetartó közösséget létrehoznunk. Fontos célunk volt a kezdő vállalkozók támogatása. Szeretnénk, ha új ötletek és vállalkozások itt mutatkozhatnának be, és idén is kiváló kiállítók és interaktív lehetőségek kaptak itt helyet. Piacképes, innovatív és modern tudást szerettünk volna elhozni a rendezvényre, és úgy vélem, ezt az előadók listája alapján sikerült elérnünk. További célunk, hogy ne csak külföldről importáljunk tudást, hanem megmutassuk, hogy mi, vajdasági magyarok is rendelkezünk piacképes ötletekkel és tudással. Évről évre van vajdasági magyar előadónk, idén is voltak itt élő vagy innen elszármazott résztvevők. Így tudjuk integrálni az egész Kárpát-medencét, bemutatva vajdasági magyar értékeinket, és ezzel kovácsolni egy kohéziós erőt, ami a vajdasági magyar vállalkozói közösség, és amely az egész magyar közösség egyik tartóoszlopa.
A közösség hosszú távú fejlődéséhez elengedhetetlen az erős vállalkozói szféra. A vállalkozók kitartása és folyamatos tanulása elengedhetetlen a közösség sikeréhez, és a tudás, valamint tapasztalat megosztása erősíti a Vajdaságban működő vállalkozói közösséget — mutatott rá Tóth Tamás.
— A vajdasági magyar vállalkozók az elmúlt közel tíz évben jelentős támogatást kaptak a Prosperitati Alapítvány révén, ami komoly lendületet adott. Ugyanakkor biztos, hogy pusztán a hátszél nem elegendő. Egy vállalkozás fejlődése nem haladhatja meg vezetőjének fejlettségi szintjét, ezért elengedhetetlen a folyamatos tanulás és fejlődés. Öröm, hogy ennyien felismerték a képzés fontosságát. A tudás megszerzése mellett fontos cél a közösségépítés. Nyitott, őszinte vállalkozói közösséget szeretnénk létrehozni, amelyhez már több száz vállalkozó csatlakozott, de van még hová fejlődni. A Kárpát-medencében ez a szám már több ezerre nőtt, ami óriási lehetőséget jelent a határon túli piacokra való kilépés, üzleti kapcsolatok és tapasztalatcsere szempontjából. Fontos, hogy egymással őszinték és nyitottak legyünk, és tanuljunk egymás tapasztalataiból. Gondoljanak bele, hányszor ütköztünk falba az elmúlt öt-tíz évben, és hányszor voltunk arccal a földön. De mindig felálltunk. Hol tartanánk most, ha valaki előre figyelmeztetett volna a buktatókra, és megoldásokat ajánlott volna? Mennyi pénzt spórolhattunk volna meg? Legyünk őszinték egymással, mert nem leszünk szegényebbek attól, ha megosztjuk tudásunkat és tapasztalatainkat. Mindannyian abban vagyunk érdekeltek, hogy egy erős üzleti szférát építsünk Vajdaságban. Nem versenytársak, hanem csapattársak vagyunk, és együtt tudunk felemelkedni, mert egy nyelvet beszélünk.
A magyar identitás megőrzése és a közös nyelv, kultúra erősítése gazdasági előnyökkel is járhat. Ha ezt jól kihasználjuk, a magyarságunk előnnyé válhat, és így gazdaságilag is erős nemzet lehetünk — mondta Potápi Árpád János. Kiemelte, a Kárpát-medence egészére kiterjedően kell gondolkodni. Az elsődleges cél a vajdasági vállalkozók megerősítése és összekapcsolása. Ha ezt sikerül megvalósítani, a következő lépés az, hogy a vállalkozások kapcsolatot építsenek Erdéllyel, Felvidékkel, Kárpátaljával, a horvátországi régiókkal és Magyarországgal, így a határokon túlra is terjeszkedhetnek.
— Sajnos több mint száz éve a határontúliság része lett identitásunknak, hiszen magyarokként a Kárpát-medencében mindenhol határon túlinak számítunk. De ha megfordítjuk ezt a gondolatot, mondhatjuk úgy is, hogy sehol sem vagyunk határon túl, mindenhol otthon vagyunk. Az a hátrány, amely az elmúlt száz évben sokszor jellemzett minket, most előnyünkre válhat. Ez az előny nem más, mint a magyar identitásnak a megőrzése, a magyar nyelv, a magyar kultúrának az ápolása, erősítése, és ezáltal nemcsak egy nemzeti kulturális közösségnek vagyunk a tagjai, hanem egy olyan közösségnek is, amely a gazdaságunkat tudja erősíteni, hiszen ez az összekötő kapocs közöttünk a magyar nyelv. Látni kell azt, hogy legalább nyolc országban van előnyünk a többi nemzetiséggel szemben, mert bennünket összeköt a közös nyelvünk, kultúránk és identitásunk. Ezt kell kihasználnunk, és mindent úgy alakítanunk, hogy ez minket erősítsen. Úgy gondolom, hogy mind a vállalkozói közösségek, mind a különböző szervezetek és politikai pártok azon dolgoznak, hogy ezt az erősítést szolgálják — Vajdaságban, Erdélyben, Felvidéken és Kárpátalján egyaránt. A cél, hogy mi, magyarok összekapcsolódjunk, és gazdaságilag erős nemzet legyünk.
Dr. Pásztor Bálint hangsúlyozta, a közösség továbbra is erős, politikai értelemben tényezőnek számít, és aktív vállalkozói szférája van, mely elengedhetetlen ahhoz, hogy a vajdasági magyarok helyben boldoguljanak.
— Az elmúlt évek pozitív változása, hogy a vállalkozói réteg tagjai egymásra találtak, együtt növekedtek, és közelebb kerültek a politikai élethez is. Tizenöt—húsz évvel ezelőtt a vajdasági magyar politikum és a vállalkozói szféra két külön utat járt, most pedig közösen dolgoznak a fejlődésért. Ez jelentős előrelépés, amelyben nagy szerepe van a vajdasági gazdaságfejlesztési tervnek és annak, hogy Pásztor István ötlete alapján Magyarország Kormánya támogatta ezt a programot. Ennek egyik konkrét eredménye a Prosperitati Alapítvány, amely az elmúlt nyolc évben mintegy 15 000 vállalkozás fejlesztését tette lehetővé. Az együttműködés töretlen, függetlenül attól, hogy éppen vannak pályázatok, vagy nincsenek. A vajdasági magyar vállalkozók nemcsak saját hasznukat nézik, hanem támogatják a helyi közösségeket, rendezvényeket is, amelyek sok esetben a helyi élet mozgatórugói. Ezért szeretnék köszönetet mondani a vállalkozóknak, akik együtt gondolkodnak a politikai vezetőkkel és a helyi közösségekkel annak érdekében, hogy a szülőföldünkön fejlődni tudjunk.
A rendezvényen előadást tartott Balogh Petya és Tomán Szabina, a Cápák között televíziós műsor mentorai, továbbá Bíró Bence Péter pszichológus, Steigervald Krisztián generációkutató, Forray Niki, az Ünnepek Áruháza alapítója, Rátgéber László mesteredző, Koza Andor cégcsoportvezető, Vicsápi Natália önismereti tanító, Máthé Albert Eduárd B2B sales trainer, valamint Hajnal Virág, a Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője. Kiegészítő programként termékbemutatók, interaktív tartalmak, egyéni konzultációk, könyvvásárlási lehetőség és gasztronómiai élmények várták a résztvevőket.
A szerző felvételei