home 2024. november 21., Olivér napja
Online előfizetés
Galajfélék, a pajzsmirigy jótevői
Juhász Elizabetta
2024.07.07.
LXXIX. évf. 27. szám
Galajfélék, a pajzsmirigy jótevői

A hormonális készítmények, a fokozott stressz, a jódozott só korában nem csoda, hogy egyre nagyobb a pajzsmirigy-megbetegedések száma. Napjainkban igen gyakori diagnózis a golyva, a pajzsmirigy-alulműködés és a pajzsmirigy-túlműködés, főként a nők körében.

Talán sokan nem is tudják, hogy a meddőségük hátterében is a pajzsmirigy rendellenes működése áll. A pajzsmirigybetegségek természetes kezelésében és gyógyításában kiemelkedő gyógynövény a galajfű. Három fajtája ismert: a tejoltó galaj, a ragadós galaj és a közönséges galaj. Mindháromnak egyforma a gyógyhatása, az egész mirigyrendszert védő, gyógyító tulajdonságúak. A galajfűnek leginkább a főzetét használjuk, belsőleg és külsőleg egyaránt. Gyógyhatását a vizeletkiválasztó szerveken, az emésztőrendszeren, a véren át fejti ki. Jó hatással van mindenfajta pajzsmirigybetegség gyógyítására, de különösen a golyvára.

Ez a csodálatos növény Szűz Mária szent növénye. Feltűnik Jézus bölcsőjében, a tömjén, az arany és a mirha előtt. Egy sziléziai legenda szerint Mária galajjal bélelte ki a bölcsőt és saját fekhelyét is, mert így a szent család szamara nem ette meg a fekhely bélését, hiszen az állatok közül csak a szamár nem szereti a galajt. A hagyomány szerint a szülést is a galaj könnyítette meg görcsoldó hatása révén, ezért a szülő nők ágya mellett gyakran megtalálható volt, sőt a párnába és a derékaljba is tettek belőle, hogy az anyát és a kisdedet megvédje a rontástól.

Régen a tejoltó fajtáját használták leggyakrabban, mivel ezt tartották az igazi galajnak. A virágját sajtok oltásánál alkalmazták, a chester sajt színét is a galaj sárga virága adja. A levelek mindhárom fajtánál lándzsa alakúak, a száron hatosával-nyolcasával örvös állásúan, gallér alakban helyezkednek el. A ragadós galaj sok bonyodalmat tud okozni június közepétől egészen késő őszig. Ha egyszer már találkoztunk vele, biztosan nem felejtjük el, ha ugyanis beleakadunk, a lábunk köré tekeredik, mint a hínár, és az apró petymegtermésével tele lesz a cipőfűzőnk és a nadrágszárunk. Benedvesített szivaccsal viszonylag könnyen eltávolítható, de igyekezzünk, hogy a magokat a talajba juttassuk vissza.

Ragadós galaj (Galium aparine): Eredetileg ligeterdőkben, szántóföldeken, de mezsgyéken, kerítések mentén is terem, és emiatt a parasztok gyomirtó szerrel védekeznek ellene. 60—160 cm-re nő meg, nyeletlen levelei örvszerűen helyezkednek el a száron, nyele zöldes fehér, bugavirágzata van. A szára horgas tüskéivel ruhára és állatok szőrébe kapaszkodik, mint a bogáncs. Az egyik legkiválóbb gyógynövény pajzsmirigy-alul- és -túlműködés esetén. A friss ragadós galajból készített teával kezelhetőek a száj és a nyelv rákos megbetegedései. Szüléskönnyítő hatással bír, csökkenti a vérnyomást, nagyon enyhe nyugtatóként is ismert. Magas C-vitamin-tartalmának köszönhetően hozzájárul az immunrendszer megerősítéséhez. Kiváló megfázásra, influenzára. A ragadós galaj teája fogyasztható vese- és májbetegségek esetén, forrázata külső sérülések, bőrbetegségek ellen alkalmazható lemosó formájában. Hosszabb ideig történő használata jó hatással van a pattanásos bőrre. A ragadós galaj pakolása felhasználható mérges csípések és napégés gyógyítására egyaránt. Hatóanyagai: szerves savak (kovasav, kávésav), iridoidok, tannin, flavonoidok, antrakinonszármazékok (alizarin, galiosin, xantopurpurin), kumarinok.

Tejoltó galaj (Galium verum): Nevezik tejoltó fűnek is. A szárazabb kaszálókon, magasabban fekvő hegyi lejtőkön fordul elő, egyenes szárú, 30—60 cm magas, aranysárga virágai erősen mézre emlékeztető illatúak. Júliusban kell gyűjteni a virágzó növényt. Javítja a vese működését, húgyúti gyulladások esetén is ajánljuk. A növény vízhajtó, görcsoldó hatású. Epebajok, epehólyag-gyulladás, májfertőzés esetén is alkalmazható. Külsőleg pikkelysömörre, övsömörre, nehezen gyógyuló és égési sebekre a teája borogatásként vagy lemosásra megfelelő. A teájából lefekvés előtt egy csészényi elfogyasztása segít az álmatlanság leküzdésében. A népi gyógyítók nyersen kipréselt levével kezelték az epilepsziát. E szerint napi háromszor egy-egy teáskanálnyi kipréselt levet kell meginni. A mirigyrendszer problémáinak megelőzésére heti egy csésze tea fogyasztása ajánlott. A pajzsmirigy túlműködése és alulműködése esetén is jótékonyan hat. Pajzsmirigyproblémáknál a teájával való gargarizálás és a tea fogyasztása együttesen javasolt. A galajfű elismert vértisztító hatásával segíti a máj és az epehólyag munkáját, így méregtelenítő hatású, és kihat emésztésünkre is. Gyulladáscsökkentő összetevői egyúttal epevezeték-gyulladásnál, májfertőzéseknél áldásosak. Vízhajtó és vértisztító együttes hatása segítségünkre válik vesehomok, vesekő, vízvisszatartási problémák esetén. 

A veseműködés javítására, májfertőzésre, epehólyag-gyulladás, illetve húgyúti gyulladás esetén reggel egy csésze tea elfogyasztása éhgyomorra, majd nap közben még egy csésze tea célravezető étkezés előtt. Pattanásos bőr, kelések esetén teakénti fogyasztása is tanácsolt, így az okot is segít kezelni, ezáltal akadályozva meg újbóli pattanások kialakulását — ezt egészíthetjük ki lemosószerként történő használatával. Szájüregben megjelenő nyelvrák, torokrák, gégerák esetén a teakivonatot (vagy frissen kipréselt levét) hosszan tartsuk a szánkban, gargarizálgassunk vele, majd köpjük ki. A régre visszanyúló népi gyógyászatban ezekre a gondokra naponta háromszor, étkezés előtt ugyancsak a növény frissen préselt levéből egy-egy kiskanállal való elfogyasztását javasolják. Teájának fogyasztása csökkenti a fáradékonyságot, nyugtatólag hat az idegekre, fokozza a vitalitást, és megszünteti a szívdobogásérzést. A magas vérnyomás szabályozásában szintén vértisztító, vízhajtó hatása révén van enyhe szerepe. Prosztatabántalmak kezelésében is eredményes. Pikkelysömörre, övsömörre, égési sebekre, nehezen gyógyuló bőrtünetekre lemosó- és borogatószerként alkalmazzuk teáját. Melanóma, bőrdaganatok esetén külső és belső használta együttesen hozhat eredményt. Golyva kezelésére szintén külső-belső terápia kell együttesen. Külsőleg a göbre dunsztkötés javasolt (legalább napi egyszer egy órát folyamatosan), melyet napközbeni gargarizálással és teafogyasztással egészítsünk ki. A göb méretét hamar csökkenti, és a kialakult tüneteket teljesen képes megszüntetni (kb. hat-nyolc hét alatt). A tejoltó galaj lemosóként a serdülőkori pattanásokra is jótékony. A mitesszereket és szőrtüszőket is alaposan kitisztítja, a kitágult pórusokat összehúzza, a bőr elszíneződéseit megszünteti.

Közönséges vagy fehér galaj (Galium mollugo): Apró virágai sárgásfehérek, mint a fátyolvirágé, illatuk enyhén mézre emlékeztető. Cserjésekben és utak mentén, hegyi réteken lelhető fel nagyon gyakran. Virágzáskor inkább fekszik, mint áll. A felsorolt galajféleségek gyógyereje megközelítőleg azonos, mindig a termőhelytől függ. Ez a tömegesen növő gyógynövény sajnos egyre inkább feledésbe merül. Pedig éppen napjainkban kellene nagyobb figyelmet szentelni neki, amikor a rákos megbetegedések mind sűrűbben fordulnak elő. Itt is hangsúlyoznom kell, hogy a frissen szedett gyógynövény hatóereje lényegesen nagyobb, és súlyosabb betegségek esetén feltétlenül frissen kell alkalmazni. Mindhárom fajtának azonos a gyógyító hatása, a tejoltó galaj azonban mézillata miatt közkedveltebb.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..