Megértés és párbeszéd
A különböző emberek és közösségek közötti békés együttélést és Belgium ennek megvalósítására tett kísérletét méltatta Ferenc pápa pénteken Brüsszelben, ahol Fülöp belga király és Matild királyné fogadta audiencián az egyházfőt. A laekeni királyi kastélyban elmondott beszédében Ferenc pápa kiemelte Belgium földrajzi elhelyezkedését, mely, mint mondta, híddá teszi Európa népei között, és magától értetődően válik az európai intézmények székhelyévé. „Belgium kicsi, mégis hatalmas; mintha a dobogó szíve volna ennek a mi nagy szervezetünknek” — fogalmazott az egyházfő, kiemelve, hogy e híd kultúrákat köt össze, és párbeszédeket kezd. „Egy ilyen híd rendkívül fontos a béke felépítéséhez” — tette hozzá. Belgium történelme arra szólítja Európát, hogy térjen vissza az útjára, fedezze fel újra valódi identitását, és ismét fektessen be a jövőbe, nyitva az élet és a jövő felé a demográfiai tél és a háború gyötrelmeinek leküzdésével — fogalmazott. Figyelmeztetett: a békét sosem lehet örökre megszerezni, megtartása örökké tartó, fáradhatatlan küzdelem, melyhez nagy türelem szükséges.
Fotó: MTI/EPA/Olivier Matthys
Hurrikán és árvíz
A hét elején tovább növekedett és megközelítette a százat a halálos áldozatok száma az Egyesült Államok délkeleti, hurrikán és árvíz sújtotta államaiban, miközben a romok eltakarítása is zajlik. A legtöbben Észak-Karolina állam egy hegyek között fekvő városában, Asheville-ben haltak meg, melyet áradás sújtott. Tennessee állam több közeli települését szintén árvizek érintették.
A Helene hurrikán négyes fokozatú viharként ért partot Florida északnyugati részén, ahol számos lakóépület összeomlott, valamint tengervíz árasztott el utcákat. Az okozott szélkárok és a nyomában járó súlyos esőzések az Egyesült Államok legalább öt államát — Florida, Georgia, Dél- és Észak-Karolina, valamint Tennessee — érintették súlyosan.
Az előzetes szakértői becslések szerint a vihar és az áradások csak a magántulajdonban 15—26 milliárd dollár kárt okozhattak, míg más számítások szerint a természeti katasztrófa kárösszege és gazdasági hatása elérheti a 110 milliárd dollárt.
Egy lépésre az atombomba ledobásától
Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, módosítja Oroszország nukleáris doktrínáját, azzal a céllal, hogy szükség esetén nukleáris csapást mérhessen Ukrajnára. Az új szabályozás szerint nukleáris támadás érheti azt az agresszor államot is, amelynek nincs atomfegyvere, de egy másik, nukleáris fegyvereket birtokló ország támogatását élvezi. Ez a változtatás az Egyesült Államokra és Ukrajnára is vonatkozhat. A bármely nem nukleáris állam által Oroszország ellen irányuló, de egy nukleáris állam részvételével vagy támogatásával végrehajtott agresszió az új javaslat szerint Oroszország elleni közös támadásuknak minősül — mondta az orosz elnök.