home 2024. december 26., István napja
Online előfizetés
Elvi megállapodás született a nagykoalícióról
Talpai Lóránt
2024.12.11.
LXXIX. évf. 50. szám
Elvi megállapodás született a nagykoalícióról

Romániában választást tartottak, melyen a Romániai Magyar Demokrata Szövetség az utóbbi időszak legjobb eredményét érte el. Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével beszélgettem a lakosság sikeres mozgósításáról és az elnökválasztás második fordulóját követő lehetséges kormánykoalícióról.

* Mielőtt rátérnénk az RMDSZ választási eredményeire, talán érdemes egy kissé kitekinteni a román pártokra. Szóval ki nyert, ki veszített, és milyen politikát folytatnak? Valamint voltak-e figyelemre méltó programok, illetve választási ígéretek?

— Konkrét programmal nagyon kevés párt állt elő, és két részre oszthatók azok a politikai alakulatok, amelyek részt vettek a választáson. Egy részük az úgynevezett mainstreamhez, másik részük pedig a mainstreamellenes mozgalmakhoz tartozik. A választás után jól érzékelhető, hogy a nagy pártok vereséget szenvedtek. A szociáldemokraták, liberálisok is sokat veszítettek. Kijelenthető, hogy jelenleg Romániában nincs nagy párt, hanem inkább a közepes és a kis pártok határozzák meg a politikai palettát. Az említett kis, rendszerellenes pártok között sajnos számos magyarellenes tűnt fel. Ezek jelenleg a mandátumok egyharmadát birtokolhatják.


Forrás: az RMDSZ hivatalos felvétele

* Az elmúlt évtizedek legjobb eredményét érte el az RMDSZ a romániai választáson. Minek köszönhető mindez, és hogyan értékeli a jól sikerült mozgósítást? Miért tartotta fontosnak a magyar emberek többsége, hogy elmenjen szavazni?

— Igen, sikerült mintegy 240 000 szavazattal többet szerezni annál, amit az előző választáson begyűjtöttünk. Hosszú kampány volt, és ez alatt az időszak alatt mindenkihez eljutottunk. Mindegyik közösséget sikerült megszólítanunk. Természetesen megértettük az emberek társadalmi problémáit, és ezekre próbáltunk megvalósítható válaszokat adni. Kendőzetlenül és tisztán tájékoztattuk a polgárokat a felmerülő gondokról. Végül a mozgósításban is hatékonyak voltunk. Az emberek mindezt megértették, és felelősséget vállalva elmentek szavazni. Olyanok is voksoltak, akik vélhetően az elmúlt években nem jelentek meg a választókörzetekben.

* Az elért választási eredmény milyen lehetőségekre ad lehetőséget, mennyiben bővíti a párt politikai mozgásterét? Kormányzati szerepkörben, illetve koalícióban is gondolkodnak?

— A napokban született elvi megállapodás egy nagykoalíció létrehozásáról. Ennek a legfontosabb célja Románia eurointegrációs útjának folytatása lenne. Emellett szeretnénk elszigetelni a szélsőségeseket. Jó hír, hogy azok közül a pártok közül, amelyekkel tárgyaltunk, egyik sem akar együttműködni a román, szélsőségesen nacionalista erőkkel. Szóval az RMDSZ jelenleg a szocialistákkal, a liberálisokkal és a Mentsük meg Romániát nevű progresszív liberális mozgalommal képzeli el a kormánykoalíciót. Mi mindenképp azt szeretnénk, hogy a csaknem 7 százalékos választási eredményünkkel kormányzati tényező legyünk.

* Egy kissé árnyalja a képet, hogy néhány szélsőségesen nacionalista, a magyarellenességet sem nélkülöző párt is bejutott a parlamentbe. Mit tudhatunk róluk?

— Ezek a pártok az emberek dühét és elégedetlenségét lovagolták meg. Azt nem állítom, hogy az ő választóik mindegyike magyarellenes, de a pártok ideológiai alapja mindenképp a ’900-as évek elején gyökerező román fasizmusban keresendő: a vasgárda, mely a román, ősi földet védi és a tiszta román nemzet megteremtését célozza meg. E pártok szerint az országban nincs helyük másoknak, csak a románoknak. Georgescu, aki szellemi vezére ezen pártoknak, valójában az egykori román vasgárdistákat isteníti, és minden szavazónak azt mondta, amit hallani szeretett volna.

* Végül talán a legfontosabb kérdés: az RMDSZ min változtatna leginkább Romániában? Melyek azok a témák és ügyek, amelyek mindenképp szükségesek ahhoz, hogy az ország még inkább fejlődjön?

— Számunkra a programpontok közül legfontosabbak a családtámogatást, a gazdaságot, a mezőgazdaságot, az egészségügyet és a kisebbségvédelmet érintő területek. Természetesen először meg kell őrizni a megszerzett kisebbségi jogokat, utána olyan közpolitikát kell folytatni, amely az életminőséget javítja annak érdekében, hogy az itt élő emberek jó körülmények között a szülőföldjükön maradhassanak. Nagyon fontos cél még a gazdasági kis- és középvállalkozói szektor megerősítése, mert ez a román gazdaság motorja. Ennek kapcsán nagyon jelentős cél, hogy semmiféle adó és járulék növelése nem történhet az elkövetkező két évben. A családpolitika is nagyon fontos, ahogyan már említettem is. Szeretnénk támogatni a fiatalokat, hogy merjenek utódokat vállalni, és az oktatási rendszert is szándékunkban áll ennek érdekében megreformálni. A mezőgazdasági támogatások újragondolása is szükséges annak érdekében, hogy a gazdák még hasznosabban tudják végezni a tevékenységüket. Ez az a hét-nyolc pont, amely kiemelten fontos számunkra. Természetesen még ezek mellett is van számos olyan kérdés, amelyet szeretnénk bevinni az úgynevezett kormányzati csomagba.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..