
Szabadka Önkormányzata összesen mintegy 10 millió dinárt különített el a foglalkoztatási akciótervre. 2,5 milliót irányoztak elő a munkáltatóknak nyújtott támogatásra a nehezen foglalkoztatható munkanélküliek alkalmazására, ugyancsak 2,5 milliót az önfoglalkoztatáshoz nyújtott támogatásra, valamint 5 millió dinárt a különféle közmunkákra. A Köztársasági Munkaközvetítő Szolgálat által így 61 szabadkai polgár állhat munkába. Ezzel együtt összesen 16 pont szerepelt napirenden a Szabadkai Városi Képviselő-testület 32. ülésén.

Az összejövetel első pontja a város területén létesítendő, 9999 kW teljesítményű naperőmű, valamint a csatlakozó kábelvezeték és a többmódusú vezeték nyomvonala részletes szabályozási tervének kidolgozásáról szólt. Az erre vonatkozó szabályozási tervet még tavaly októberben elfogadták, most ezt módosították, és megteremtették a megfelelő közlekedési, technikai infrastruktúra kialakításának feltételeit. Az erőművet a valamikori Azotara helyére tervezik, összesen 23 hektáros területen. Az ülésen az ellenzék bírálta ezt a beruházást, hiányolta ugyanis a környezetvédelmi hatástanulmányokat.
Egy ilyen naperőműpark létrehozása és a napenergia felhasználása ma nem lehet kérdéses sem Szerbiában, sem Európában — nyilatkozta lapunknak Nágel János, a VMSZ frakcióvezetője. Mint mondta, Szerbia az Európai Unióhoz történő csatlakozási folyamatban kötelezettséget vállalt arra, hogy az EU-hoz hasonlóan a felhasznált energia 20 százalékát megújuló energiaforrásokból teremti elő. Ez a beruházás egyértelműen hozzájárul a fosszilis energiaforrások alkalmazásának csökkentéséhez.
— Érthetetlen az ellenzék hozzáállása. Ez egyébként egy magáncég részéről kezdeményezett beruházás, melyet saját földparcellán fognak realizálni. Bírálták a céget is, mely nemrégiben alakult meg, de az nem lehet vitás, hogy a szerbiai jogrend alapján lett bejegyezve, a szerbiai előírások szerint fog működni, és az sem kétséges, hogy a naperőműnek a fölépítése, illetve annak csatlakozása a szerbiai energiarendszerhez ugyanúgy a hatályos szerbiai előírások szigorú betartásával történik majd meg.
A szabadkai foglalkoztatási akciótervet részletezve Nágel János elmondta, a nehezen foglalkoztatható munkanélküliek alkalmazására 2,5 millió dinárt irányoztak elő. Idetartoznak a nők, a rokkantak, a 30 évnél fiatalabb és az 50 évnél idősebb személyek. Erre a pályázók 200 000 dinár vissza nem térítendő pénztámogatást kapnak, a program pedig 12 hónapig tart. Az önfoglalkoztatáshoz nyújtott támogatásra azok a személyek pályázhatnak, akik vállalkozást szeretnének beindítani, ők 300 000 dinár egyszeri vissza nem térítendő segélyben részesülhetnek. A közmunkaprogramra szánt 5 millió dinárra közvállalatok és egyesületek is pályázhatnak, ha meghatározott kategóriájú munkanélkülieket tudnak foglalkoztatni. Ez négy hónapig tart, és havi 30 000 dinár vissza nem térítendő összeg kifizetését teszi lehetővé — részletezte a frakcióvezető.
Napirendre került a környezetvédelmi költségvetési alap eszközeinek idei évi felhasználása is. Ökológiai célokra 178,2 millió dinárt különítettek el a költségvetésben, ez jelentősen nagyobb összeg, mint tavaly, amikor a környezetvédelemre 147,8 millió dinárt fordítottak. Az idén szemeteskukák beszerzésére 30 millió dinárt költenek, a regionális hulladéktároló kft. működési költségeire pedig csaknem 100 millió dinárt tartalékolnak. A környezetvédelemmel foglalkozó egyesületek programjainak finanszírozását 3 millió dinárral támogatják, így hamarosan kiírhatják a környezetvédelmi pályázatokat is. Elfogadták továbbá a város által létrehozott és működtetett alapoknak és alapítványoknak az idei működési tervét, illetve a tavalyi évi beszámolóit.
Fényképezte: Kartali Róbert