Fagyhalál
Halálos áldozatai is vannak az Egyesült Államokban uralkodó rendkívüli hidegnek. A kegyetlen időben öt perc alatt fagyási sérülést szenvedhet az utcára kimerészkedők orra, füle vagy ujja. Iowában egy tizennyolc éves egyetemista halt meg, Michiganben és Illinois államban három idős ember, Wisconsinban egy ötvenöt éves férfi fagyott halálra. Chicagóban egy hókotró sodort el egy hetvenöt éves férfit, ő később a kórházban hunyt el, Indianában egy fiatal pár lelte halálát a jeges úton, és két halálos áldozata van a pennsylvaniai jeges utakon bekövetkezett balesetnek. A postások több államban nem hordják ki a leveleket, az iskolákban szünetel a tanítás. Az Egyesült Államok területének mintegy 75 százalékán csontfagyasztó a hideg. Minnesotában bizonyos helyeken — a szélfaktort is figyelembe véve — mínusz 56 fok is lehet. Chicago egyes negyedeiben hidegebb van, mint a Déli-sarkon vagy Alaszkában. A vasúti pályaudvar sínjeit gázlángokkal melegítik. Kabátokat rabolnak az emberektől. Illinois és Wisconsin államban megnövelték a hajléktalanszállók kapacitását, és melegedőbuszokat helyeztek el a forgalmasabb környékeken. A klímaváltozás tagadásáról hírhedt Donald Trump elnök korábban Twitter-üzenetében „visszahívta” a globális felmelegedést, pedig köztudomású, hogy az Amerikát sújtó durva hideg is annak a következménye.
Visszaút
Visszakísérték az első közép-amerikai migránst az USA határán át Mexikóba. A hondurasi férfi illegálisan érkezett az Egyesült Államokba — írja a CNN. Vele szemben alkalmazták elsőként a nemrégiben hatályba lépett új bevándorlási szabályokat. Ezek szerint a menedékkérőknek az Egyesült Államok területén kívül kell megvárniuk ügyük lefolytatásának végét. Az amerikai bevándorlási hivatal illetékesei szerint az új jogszabályok végre rendet teremtenek, és megkönnyítik a határőrség munkáját. Donald Trump amerikai elnök továbbra sem állt el attól, hogy falat építsen a mexikói—amerikai határra.
Ahol a kutya a Nyugat-barát politika szimbóluma
Betiltják és büntetik a kutyasétáltatást Teheránban. A rendőrség felhatalmazást kapott az ügyészségtől, hogy következetesen felléphessen a köztereken, például a parkokban kedvencüket sétáltató kutyatulajdonosokkal szemben. Autóztatni is tilos az ebeket. Akit ezen kap a rendőrség, az súlyos büntetéssel számolhat — olvasható a BBC News honlapján. Az iráni rendőrség már több alkalommal is próbálkozott a kutyatartás teljes tilalmával, de ezek a kísérletek sorra kudarcot vallottak. Nem egy alkalommal el is kobozták gazdájuktól a kedvencüket. Az iszlám vallásban ez az állat tisztátalannak számít, egyúttal pedig a kutyatartást a megbuktatott monarchia Nyugat-barát politikája egyik szimbólumának is tartják, így az ország vallási vezetői nem nézik jó szemmel. Különösen a fiatalok körében lett divatos az utóbbi években a házi kedvencek tartása. Egy Twitter-felhasználó feltette a kérdést: vajon a következő hatósági intézkedésként autók helyett tevegelésre kényszerítik a teheráni lakosokat?