
Eisenhut Ferenc (1857—1903) kiemelkedő realista és orientalista festő Hungária című alkotása beszerzéséről értesítette az érdeklődőket az Óbecsei Városi Múzeum.

A tulajdonos határozott kérése volt, hogy ne egy magánszemélynél vagy gyűjtőnél kallódjon el a festmény, hanem intézményben kapjon végleges elhelyezést. Így került végül az önkormányzat segítségével és önerőből a helyi múzeum tulajdonába, és így adódott lehetőség arra, hogy most az óbecsei múzeum egy eredeti Eisenhut-festménnyel büszkélkedhet — tudtuk meg Tojzán Ákos igazgatótól.
A festő nem kötődik különösebben Óbecséhez, de a régióhoz igen. XIX. századi, sváb művészről van szó. Palánkán született, tehetségét értékelve palánkai polgárok anyagi segítségével Budapesten kezdhette képezni magát. Később Münchenben, a Királyi Művészeti Akadémián folytatta tanulmányait. Élete nagy részét orientális témák festésével töltötte. A keleti utazásai mellett a magyar millenniumi rendezvények éveiben bekapcsolódott az ünneplésbe, részt vett a budapesti millenniumi kiállításon.
Néhány festményén a magyar történelmet örökíti meg. A zombori megyeházán megtalálható az 1896-ban Münchenben készült Zentai csata című, hatalmas festménye, mely ma is Zombor egyik legfontosabb idegenforgalmi látványossága. Ezt az alkotását kevesebb mint egy év alatt készítette el. A vászon 7 méter széles és 4 méter magas. A mű a csatát és annak végkifejletét mutatja be. Külön érdekessége, hogy az alkotó önmagát is ráfestette. Sisakos lovasként láthatja őt a festményen az érdeklődő, akinek az a benyomása, hogy ez a figura tekintetével követi őt.
Az immár Óbecsén bemutatásra váró festményen Eisenhut Ferenc Hungária alakját jeleníti meg, korszaka jellemző akadémikus realista stílusában, részletes kidolgozással és erőteljes színvilággal. Motívumai — a kard, a Szent Korona a kezében, a címer mögötte — a magyar történelem egy-egy korszakát jellemzik.
A festmény egy hete érkezett Óbecsére. Szükség esetén némi restaurálás vár rá, és a későbbiekben tervezik bemutatni egy olyan kiállításon, amelyen a régészet és a szépművészet elemei fognak találkozni. A művészettörténeti vonatkozásokat, a kép megalkotásának körülményeit, jellegzetességeit, valamint a festőművész izgalmas életútját bővebben is megismerheti majd az óbecsei közönség a rendezvény keretében.
Fényképezte: Szilágyi Edit