home 2024. november 21., Olivér napja
Online előfizetés
Dokumentumfilmek (újra) mozivásznon
Martinek Imre
2024.10.03.
LXXIX.. évf. 40. szám
Dokumentumfilmek (újra) mozivásznon

Új (őszi) etapja kezdődött meg jelen esztendő földanya havának (szeptember) utolsó kalendáriumi napján a három évtizedes múltra visszatekintő Dunatáj (dokumentum)filmprojekciónak az S4 — Háló Közösségi és Kulturális Központban.

A kedvező fogadtatásra/visszhangra talált tavaszi, tízalkalmas vetítéssorozatuk folytatásaként a szervezők ezúttal is heti rendszerességgel kívánják bemutatni a mozivásznon legjobb filmjeiket. Mint ismeretes, harminc év alatt a Dunatáj több mint ötven alkotója majd négyszáz dokumentumfilmet készített. Ebből született most újabb válogatás, mely november 18-ával bezárólag hétfői napokon szólítja meg és gyűjti egybe az érdeklődőket a fent megnevezett belvárosi helyszínen Budapesten.

Összhangban a már bevált munkakoncepcióval, a szeptember végi újrainduláskor is két dokumentumfilmet láthatott a nagyérdemű. Elsőként Frivaldszky Bernadett és Surányi Z. András operatőr Az ember lánya című, 46 perces alkotását, mely 2001-ben Ezüst banán díjban részesült.

Korunk egyik rabszolgaságáról, a prostitúcióról szól a film. Egy fiatal lány sorsa tárul fel előttünk. Arca nem látható, hangját pedig eltorzítva halljuk. A lírai dokumentumfilm asszociatív képsorai különleges hátteret adnak a megdöbbentő történethez.”

A második produkció, vagyis az Afrika közel van — Lilla naplója című 44 percben elmesélt élettörténet egy fővárosi leány, név szerint Schumicky Lilla naplójegyzeteiből, önkéntesen felvállalt hétköznapi rezdüléseiből merítve mutatja be a valót. A tényeket, melyeknek epicentruma — legalábbis ebben az esetben — a fekete kontinensen van.

Lilla huszonéves magyar lány, aki Ugandában egy menekülttáborban dolgozik önkéntesként. A néző rajta keresztül ismeri meg egy gyermekanya borzalmas sorsát, akit a lázadók 9 éves korában elraboltak, majd közel egy évtizedes rabszolgaság után megszökött gyermekével. A film két nap története, az egyik naplószerűen mutatja be Lilla afrikai életét, a másik Budapesten játszódik.”

Az alkotást, melynek rendezője Oláh Gábor volt, operatőre pedig Csukás Sándor, annak idején (2009-ben) a 40. Magyar Filmszemle versenykategóriájába is beválogatták.

A vetítéseket változatlanul közönségtalálkozó követte az alkotók részvételével. A helyszíni beszámolónkhoz választott képkockák a bemutatott filmekből valók.

Fényképezte: Martinek Imre

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..