
Advent (úrjövet) a keresztény kultúrkörben december 25-ét, a karácsony napját megelőző negyedik vasárnaptól karácsonyig számított időszak. A karácsonyi ünnepkör advent első napjával kezdődik, és január 6-ig, vízkeresztig tart. Advent első vasárnapja, amely Szent András napjához legközelebb eső vasárnap, egyúttal az egyházi év kezdetét is jelenti.
A hagyományos adventi koszorú dísze a négy gyertya, melyek közül három rózsaszín és egy lila. A világító gyertyák számának növekedése szimbolizálja a növekvő fényt, amelyet Isten Jézusban a várakozónak ad karácsonykor.
Az első gyertya, amelyet ma gyújtunk meg az adventi koszorún a hitet jelképezi, a hozzá kapcsolódó személyek pedig Ádám és Éva. Az első emberek a Földön, akiknek elsőként ígérte meg Isten a megváltást és az ebben való hit fontosságát.
Fotó: Apró József
A második vasárnapon következik a remény gyertyája. A zsidó nép szimbóluma, akiknek Isten megígérte, hogy tőlük származik majd a Messiás, az emberiség reménye.
A harmadik lesz az öröm, amely Szűz Máriát jelképezi, aki Fiút szült az emberiség örömére.
A negyedik gyertya, amelyet az idén december 24-én gyújtunk meg, a szeretet szimbóluma és Keresztelő Szent Jánosra utal, aki szeretettel hirdette Jézus eljövetelét és a szeretet segítségével építette az utat az emberek szívéhez.
Áldott, békés adventi időszakot kívánunk mindenkinek!