Manapság a leggyakoribb szexuális úton terjedő betegséget a Chlamydia trachomatis okozza, melyet az esetek 80%-ában a 25 évnél fiatalabb, szexuálisan aktív fiataloknál jegyeznek.
A fertőzésnek a legtöbb esetben semmi előjele nincs, az inkubációs időszak pedig néhány hét. A fertőzés a nőknél a következő tünetekkel jár:
* erőteljesebb hüvelyi folyás,
* vérzés a két menstruáció között vagy a szexuális együttlét után,
* vizelés idején szúró, égető fájdalom.
Férfiaknál:
* szekrétum a péniszből,
* vizelés idején szúró, égető fájdalom,
* a herék megduzzadása.
Nehezen felismerhető
Mivel a legtöbb esetben a fertőzés tünetei elmaradnak, a betegség felismerése is sokkal nehezebb. Látszólag teljesen egészséges személyek viszik át a fertőzést szexuális úton a partnerükre, és csak akkor jelentkeznek az orvosuknál, amikor a gyulladás tünetei már előrehaladottak. A fertőzés következménye a kismedence-gyulladás és a meddőség. Az esetek 10%-ában a nem kezelt Chlamydia-fertőzés hölgyeknél a kismedencében található szervek megbetegedésével jár. Ez a legtöbb esetben kórházi ellátást és alapos kivizsgálást, terápiát igényel. A fertőzés érintheti a petevezetékeket, és meddőséghez vezethet.
A nem idejében és a nem megfelelő módon kezelt betegség a férfiaknál is okozhat sterilitást, mert csökken az ondósejtek száma és életképessége. Ha várandós nő fertőződik meg, annak akár spontán vetélés vagy koraszülés is lehet a következménye, illetve a szüléskor a baba is megfertőződhet.
Diagnosztizálása
A Chlamydia trachomatis kimutatásához hüvelyi és húgyúti kenetmintára van szükség. Ha az eredmény pozitív, vagyis a kenetben baktériumot találtak, a szakorvos felírja a megfelelő terápiát, melyben a fertőzött személyen kívül a szexuális partnernek is kötelezően részt kell vennie. A terápia idején kerülendő a szexuális együttlét.
A Chlamydia trachomatist antibiotikumokkal kezelik: Azithromycinnel, Doxyicyklinnel, Ciprofloxacinnal, a kismamák esetében pedig Erythromycinnel. A kezelés időtartama a gyógyszertől és a fertőzés mértékétől függ. A terápia befejeztével meg kell nézni, hogy mennyire volt hatékony. Ezt ellenőrző mintavizsgálattal végzik, vagyis egy újabb kenetmintát vesznek. Az utóbbi időben a szakorvosok a Chlamydia trachomatis számos olyan ellenálló tenyészetével találkoznak, amely miatt a kezelés akár több hónapig is eltarthat.
A fertőzés megelőzése érdekében javasolt a gumióvszer használata, valamint a rendszeres, legalább félévenkénti nőgyógyászati rutinvizsgálat.