home 2025. április 25., Márk napja
Online előfizetés
Cél: a munkahelyre váltható diploma
(o. i.)
2009.12.02.
LXIV. évf. 48. szám
Cél: a munkahelyre váltható diploma

Vendégek, diplomaosztóra váró fiatalok és virágcsokrokkal, fényképezőgépekkel várakozó családtagok - Szabó Attila felvételeSzabadkán, a Sárgaháznak nevezett egykori bankpalota épületében 2006 októberében kezdte meg munkáját Szerbia első, állami alapítású magyar egyetemi kara, a tanítóképző....

Vendégek, diplomaosztóra váró fiatalok és virágcsokrokkal, fényképezőgépekkel várakozó családtagok - Szabó Attila felvétele

Szabadkán, a Sárgaháznak nevezett egykori bankpalota épületében 2006 októberében kezdte meg munkáját Szerbia első, állami alapítású magyar egyetemi kara, a tanítóképző. Az új intézmény még abban az évben úgy határozott, hogy november 25-én, Alexandriai Szent Katalin napján ünnepli a napját. Nem véletlenül esett a választás erre a dátumra: 2006-ban volt 135 éve annak, hogy 1871. november 25-én Szabadkán megkezdte munkáját az állami tanítóképezde. A kar napjának tavalyi ünnepsége is jubileum jegyében zajlott: a 230 éves tanítóképzést ünnepeltük Szabadkán, ahol 1778 novemberében indították útjára az első tanfolyamot a katolikus iskolákban tanítók számára. A jubileumi ünnepség azt az üzenetet hordozta, hogy a múlt, a jelen és a jövő egyszerre lélegzik. Az idei -- a kari építkezés derekasan elvégzett munkája után -- most a jövőről szólt. Arról, hogy az alapozási időszak, a három akkreditált képzés (tanítóképzés, óvóképzés, mesterképzés) elindítása után most a kétszakos pedagógusképzés megalapozására kell összpontosítani. Úgy, ahogy az adott törvényes keretek között lehet: pótdiploma megszerzését biztosító programok kidolgozásával és megvalósításával. Ilyen a hátrányos helyzetű gyerekek oktatása, képesített szakemberek képzése, vagy az a speciális képzési forma, amelynek célja, hogy a tanítóképző kar végezhesse a polgári nevelés tantárgyát oktatók képzését. Utóbbi a hatodik éven történne -- az ötödik év mesterképzése után. A kétszakos diplomák megszerzését célzó programok kidolgozásában pedig olyan tantárgyakat tudnak és szándékoznak felvállalni a karon, mint az általános iskolai képzőművészet-, zene- és testnevelés. Minderről az ünnepségen dr. Káich Katalin, a szabadkai tanítóképző dékánja számolt be, aláhúzva: a kar eddig is mindent megtett, és a jövőben is mindent megtesz majd annak érdekében, hogy a tanítóképzőben szerzett diploma munkahelyre váltható legyen. Büszkén számolt be arról, hogy az elmúlt néhány hónapban Magyarkanizsa község területén a kar volt hallgatói közül majd 40 diplomása kapott állást. És örömmel jelentette, hogy a két testvérintézmény (a szegedi és a szabadkai) összefogásából, pályázati támogatással 15 vajdasági fiatal végezhette el a regionális rendezvényszervezői képzést, s ők ezen az ünnepségen vehetik át oklevelüket.
A Gaudemus igitur... eléneklésével kezdődött ünnepséget megtisztelte jelenlétével a Magyar Köztársaság belgrádi nagykövete, Varga Imre és neje, továbbá prof. dr. Milan Vesković, az Újvidéki Egyetem rektora, dr. Milan Simić, az Újvidéki Egyetem rektorhelyettese, a Magyar Köztársaság szabadkai főkonzulátusának vezető konzulja, Tápi Lajos és neje, a VMSZ két köztársasági parlamenti képviselője, Kovács Elvira és Fremond Árpád, a testvérkarok -- a bajai, a szarvasi, a kaposvári, a szegei tanítóképzők -- és a szabadkai karok képviselői, Hajnal Jenő, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet, msgr. Miocs József és Németh Ferenc a Forum könyvkiadó igazgatója. Felszólalásában Varga Imre nagykövet úr arról beszélt, hogy első alkalommal van itt ebben a gyönyörű épületben -- szabadkai főkonzulként ,,még csak álmokat dédelgethettünk' a magyar tanítóképző kar megszületéséről, s azt üzente a vajdasági magyar közösségnek: legyen büszke arra az intézményre, amely a tudományosságot szolgálja. Prof. dr. Miroslav Vesković, az Újvidéki Egyetem rektora arról beszélt, hogy a karok nagy családjában (a legfiatalabb, a szabadkai sorrendben a 14.) egyetlen cél és mérce van: a minőség, a színvonalas oktatás. Fremond Árpád köztársasági parlamenti képviselő 2000-ben iratkozott a szabadkai tanítóképzőbe, és az Építőmérnöki Kar emeletén egy kis szobában hallgatta az előadásokat az évfolyamtársaival -- nagykabátban. Innen az üzenete a kar hallgatóinak és tanárainak: becsüljék meg, mert kincs az, amijük most van.
Az idei kari diplomaosztó ünnepségen 33 végzős fiatal vette át oklevelét. Elismerésben részesült az intézmény legjobb hallgatója, az évfolyamok legjobbjai, és különböző versenyeken és szemléken eredményes diákok. A regionális rendezvényszervezői kurzus elvégzéséről szóló okleveleket T. Molnár Gizella adta át, aki a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Tanárképző Főiskolai Kar főigazgatójának, dr. Galambos Gábornak a személyes üzenetét hozta és jókívánságait tolmácsolta. Regionális rendezvényszervező oklevelet vett át Erdélyi Tóth Edit, Rumenyákovity Melinda, Siflis Ágota, Juhász Gábor, Hicsik Dóra, Bodrogi Hajnalka, Hajnal Anna, Góli Kornélia, Kovács Áron, Faragó Karolina, Nagy Kanász Viola és Tomin Kovács Laura.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..