05-02-1.jpg Az elmúlt időszakban kitűnt, hogy ha valamilyen párttal, országgal vagy politikussal kapcsolatban nem igazán lehet konkrét elítélendő ügyet találni, akkor lehet próbálkozni a WikiLeaks nevű kiszivárogtató műhellyel. Az információk igazságértéke azonban mindig kérdéses marad. Mindenesetre...
Az elmúlt időszakban kitűnt, hogy ha valamilyen párttal, országgal vagy politikussal kapcsolatban nem igazán lehet konkrét elítélendő ügyet találni, akkor lehet próbálkozni a WikiLeaks nevű kiszivárogtató műhellyel. Az információk igazságértéke azonban mindig kérdéses marad. Mindenesetre érdekesség, hogy az erdélyi magyar politikáról és a magyar-román viszonyról is viszonylag sok információ szivárgott ki a közelmúltban. Sok új azonban nem derült ki, hiszen az eddig is köztudomású volt, hogy a román politikával, külpolitikával rendkívüli módon vigyázni kell, mivel évszázados tapasztalat, hogy a román politikusok az őszinteséget mint fogalmat nem ismerik. Amit kifelé mutatnak, annak szöges ellentétét képesek számtalan alkalommal művelni. Az elmúlt évek során Orbán Viktor rendszeresen találkozott Traian Basescu román államfővel, s úgy tűnhetett, hogy igencsak baráti a két ország viszonya. Miközben a WikiLeaks-féle dokumentumok szerint Basescu Orbán Viktort a legszélsőségesebb politikus közé sorolta Európában, a Fideszt pedig szintén a legszélsőségesebb pártnak bélyegezte. Basescu egykor úgy nyilatkozott, hogy a kialakult feszült magyar-román helyzetért a külföldi agitátorok a felelősök. Orbán Viktor Európa legszélsőségesebb politikusainak egyike, a Fidesz pedig a legszélsőségesebb párt. Orbán Viktor és a Fidesz ''az etnikai katlan alá akar gyújtani” - fogalmazott Basescu.
A furcsa magyar-román viszony mellett azonban meglehetősen kritikussá vált a magyar-magyar viszony is az utóbbi időben. Ez részben a Tőkés László és Markó Béla közötti ellentétben, részben az eltérő politikai eszköztárban, ideológiában keresendő. A Fidesz kétségtelenül erős nyomást gyakorolt az utóbbi időben az RMDSZ-re, amelyet azonban nem igazán kell sajnálni. Hiszen a WikiLeaks dokumentumai szerint az RMDSZ a velejéig korrumpálódott, a párt legfelső vezetőségéig. Markó Béla pedig legalább annyira egyedül, önkéntesen hozta meg a fontos döntéseket, ahogyan a Fidesz vezetője is, csak az a különbség, hogy a Fidesz irányába ezt folyamatosan éles kritikaként szokták felhozni. Orbán Viktort vagy Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettest az örök megosztóként szokták aposztrofálni. Legutóbb a Lehet Más a Politika ostorozta ekképpen a kormány prominenseit. Dr. Dorosz Dávid országgyűlési képviselő és az LMP közleményében elítéli azokat a Fideszes törekvéseket, amelyekkel a kormánypárt a határon túli magyar közösségek megosztására törekszik. Orbán Budapesten akarja kijelölni a jó és rossz szervezeteket, az előbbieket pedig - akár az államközi egyezmények megszegése árán is - előnyös helyzetbe hozni. Az LMP szerint elfogadhatatlan, hogy a nem a Fidesz szája íze szerinti szervezeteket semmibe veszi a támogatások odaítélésekor, a neki tetszőket pedig előnyben részesíti. A határon túli magyar szervezetek támogatási kérelmeinek, pályázatainak elbírálásakor csak azt szabad figyelembe venni, hogy azok céljai mennyiben segítik a közösség építését, a szülőföldön való megmaradást.
Egyre inkább úgy tűnik tehát, hogy mindenki mindenkire dobálja a sarat, és egyre nehezebb fogózókat találni ebben a bonyolult viszonyrendszerben. A legjobban azonban mindenképpen a román politikának éri meg, hogy a magyar-magyar viszony is ellenséges legyen, illetve maradjon. Zavarosban halászni és rombolni ugyanis viszonylag egyszerű dolog.