Midőn fizikai valójában is rábukkantunk azon az augusztus középi kora délutánon, a leghalványabb sejtelmünk sem volt arról, hogy az apáti templomromnak elődje már évszázadokkal korábban itt volt.
Helyet foglalt hát ezen a vidéken, és miután ezt építtetői által megtevé, mindmáig állhatatosan meg is maradt. Eleve fontos igazodási pontként, de még annál is esszenciálisabb lelki támpontként. Minden jószándékkal ide érkezőnek, illetve alkalmasint a belőle (el)távozóknak.
A külső falakon két, korokat és történéseket egyaránt dokumentáló kőlapot találtunk.
„E XIII. századbeli templomrom körül állt hajdan a tihanyi apátnak alárendelt Apáti falu, mely a török hódoltság idején elpusztult. A romot az enyészettől a pannonhalmi Szent Benedek Rend támogatásával a M. Kir. Balatoni Intéző Bizottság óvta meg 1942-ben” — hirdeté az egyik. „A középkori apáti templomromot az O.M.V.H. tervei alapján közadakozásból az Apáti Templomrom Helyreállítási Alapítvány 1999-ben állította helyre” — üzené a másik.
A Tihanyi-félszigeten fellelhető információs táblák szerint igazodva magát a helyet a Sajkod nevű településrész peremén lelhetjük fel. Tőle délre, szinte karnyújtásnyira, a félsziget Őrtorony nevű kilátója emelkedik.