Bácsfeketehegyen Bányai János akadémikus, kritikus, irodalomtudós, prózaíró, szerkesztő, egyetemi tanár születésének 85. évfordulója alkalmából emléktáblát avattak a szülőházán, mely a nevét viselő emlékházként működik. Az ünnepi összejövetel része volt az irodalmi emlékkonferencia, megidézve munkásságát és szellemi örökségét.
Az egybegyűltek jelenlétében, nyolc évvel a neves akadémikus halála után, a szülőházán emléktáblát lepleztek le, így emlékezve a mindenkori vajdasági magyar kultúra egyik legnagyobb képviselőjére.
Szűcs Balázs, a Bányai János Irodalmi Alapítvány elnöke a bácsfeketehegyi általános iskola két diákjával közösen fedte fel az emléktáblát, melyet meg is koszorúztak.
— Ezekben az ünnepélyes percekben tudatosul bennünk, mit jelentett Bányai Jánosnak ez a szülőház, amely előtt állunk. Ő maga is benne van az elhangzott idézetben, a mentalitása, az egész lénye. Az őt ábrázoló dombormű avatása igen fontos, mert üzenetet hagyunk az utánunk következő nemzedék számára. Olvassák, figyeljenek oda, és jegyezzék meg Bányai János gondolatait. Szükség van bátorságra és kompromisszumkészségre is. Sehol sem volt annyira nagy a kiszolgáltatottság és a bizonytalanság, mint az akadémikuskörökben. Ezt jól tudta Bányai János is. A kisebbségben élő közösségeknek ugyanis nincs más lehetőségük az előrehaladásra, csakis az, ha nem szakadnak el a gyökerektől, de részévé válnak a nagyobb közösség kulturális vérkeringésének is — foglalta össze Bányai János szellemiségének, munkásságának üzenetét Szűcs Balázs az emléktábla-avatáskor.
— A mai napon a Bányai János Alapítvány kezdeményezésére megtörténik a Bányai János-emléktábla-avatás, amit a családi ház falán helyeztünk el. Az emlékkonferencia célja pedig, hogy picit kikutassuk, meghallgassuk azok véleményét is, akik együtt dolgoztak vele, vagy akiknek a tanáruk volt, és megtudjuk, mit jelentett Bányai János munkássága a múltban, mit jelent a jelenben és a jövőre nézve is. Mert ami az irodalmat illeti, azok az irányelvek, amelyeket ő lefektetett, véleményünk szerint hatással lesznek a jövőre. Az örökség, amit ránk hagyott, az olyan, mint amikor egy embert elvesztünk, akinek adunk a véleményére, és úgy jelenik meg a hiánya, hogy bizonyos szituációkban megkérdeznénk, mi a véleménye erről. Viszont amikor nincs mellettünk ez a személy, akkor bajban vagyunk. Akkor jelenik meg az az űr, amit a hiánya jelent. Ezt az űrt próbáljuk meg betölteni ezekkel a rendezvényekkel. Feltételezem, hogy évente sikerül megszerveznünk egy-egy programot, és egy kicsit közelebbről foglalkozunk Bányai János munkásságával, örökségével, és megnézzük, hogy mit takar ez — nyilatkozta lapunknak Szűcs Balázs.
Hugyik Richárd, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának kultúráért felelős tagja szerint Bányai János személye, munkássága, könyvei rendkívül jelentősek a vajdasági magyar művelődés-, illetve kritikatörténet számára.
— Bányai János rendkívül jelentős kritikus, a Magyar Tanszék kiemelkedő tanszékvezető tanára, egyúttal jelentős esszé-, tanulmányíró és művelődéspolitikus is volt. Bácsfeketehegyen született, de Újvidéken élt, az újvidéki, illetve a vajdasági magyar értelmiség egyik legkiemelkedőbb személyisége volt. Véleményem szerint rendkívül fontos, hogy megkapja ezt az emléktáblát. Az emléktáblának az eszmei támogatója a Magyar Nemzeti Tanács és a Bányai János Irodalmi Alapítvány, mely a táblát elkészíttette és ma felavatja. Mindez azért fontos, mert a vajdasági magyar irodalomtörténet egyik legfontosabb, legkiemelkedőbb személyiségéről beszélünk, aki az értelmiségi lét, a vajdasági magyar irodalom, a vajdasági magyar íróportrék, irodalomtörténet, irodalomelmélet, hermeneutika kiemelkedő kutatója, írója, elemzője volt, megkerülhetetlen személyiség a vajdasági magyar, illetve az egyetemes magyar irodalomtörténetben is — hangoztatta az MNT tisztségviselője.
Az emléktábla ünnepélyes felavatása után tanácskozás kezdődött az emlékház konferenciatermében. Mgr. Bordás Győző prózaíró, kritikus, szerkesztő, prof. dr. Marko Čudić, a Belgrádi Egyetem Filológiakara Hungarológiai Tanszékének tanára és Hugyik Richárd tartotta meg előadását.
Az emlékkonferenciához rendhagyó megnyitóünnepség is kapcsolódott, Maurits Ferenc festőművész, illusztrátor, költő állandó tárlatának megnyitója Miroslav Jovančić képzőművész, zenész közreműködésével. Ezt képzőművészeti kerekasztal-beszélgetés követte Különös effektusok címmel.
A jubiláris avatóünnepség, az irodalmi emlékkonferencia és a kiállítás a Bányai János Irodalmi Alapítvány, Magyarország Kormánya, a Bethlen Gábor Alapítvány és a Vajdasági Magyar Szövetség támogatásával valósult meg.
Fényképezte: Talpai Lóránt