Zentára érkezett a Zsinagógaépítészet Kelet-Közép-Európában 1782–1944 című vándorkiállítás, amelynek szervezője Magyarország Szabadkai Főkonzulátusa és a Szabadkai Zsidó Hitközség. Az összeállítást a holokauszt hetvenedik évfordulója alkalmából életre hívott eseménysorozat záró rendezvényeként láthatja több vajdasági település közönsége.
Klein Rudolf építésztörténésznek, fotóművésznek, a szabadkai Építőmérnöki Kar professzorának a képeiből összeállított tárlat időbeli utazásra invitálja a látogatókat: megismerhetik, mekkora utat jártak be a zsidók Kelet-Közép-Európában a felvilágosodástól a vészkorszakig, a mai Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Magyarország, Ukrajna, Románia, Horvátország, Szlovénia, Szerbia falvaiban, mezővárosaiban és nagyvárosaiban.
Dr. Takács László
Zentán, a Művelődési Ház kiállítási termében az egybegyűlteket Hugyik Richárd, a Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ igazgatója köszöntötte, majd dr. Takács László, Magyarország szabadkai Főkonzulátusának vezető konzulja következett, aki beszédében kitért arra is, hogy az anyaország kormánya mintegy százmillió forinttal támogatja a szabadkai zsinagóga felújítását.
Ceglédi Rudolf
A jelenlévőkkel megosztotta gondolatait Ceglédi Rudolf, Zenta község polgármestere és Kovács Róbert, a Szabadkai Zsidó Hitközség titkára is.
Kovács Róbert
„A Kelet-Közép Európa zsinagógáit bemutató kiállítás tablóin egymás mellett láthatók az egykor virágzó zsidó élet elpusztított, vagy romjaikban is lenyűgöző emlékei és a megújult, régi szépségükben megcsodálható, ma is működő templomok, emlékeztetve minket arra, hogy veszteségeink felmérhetetlenek. A Magyar Zsidó Kulturális Egyesület és a társadalom egészének küldetése, hogy ezt az örökséget megőrizze és a közönség elé tárja. A kiállítással emlékeztetni kívánunk az újabb tragédiák elkerüléséért érzett közös felelősségünkre.” (Részlet Kirschner Péternek, a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület elnökének szövegéből, amely a kiállítást kísérő kiadványban található.)