Magyarkanizsa Önkormányzata kétnapos, méltóságteljes és közösségépítő ünnepséget szervezett államalapító Szent István királyunk és az újkenyér tiszteletére. I. István királyt augusztus 20-án avatták szentté, 941 évvel ezelőtt pedig I. László magyar király VII. Gergely pápai engedélyével, a magyar püspökök, apátok és előkelők jelenlétében, I. István király ezüstládába zárt ereklyéit a székesfehérvári bazilikában oltárra emelte, amivel szentté avatta I. István királyt. Első királyunknak a magyar állam megszilárdítását, megerősítését köszönhetjük, az újkenyér pedig a jövőnkbe vetett hitet, bizakodást, reménységet képviseli. Az önkormányzat színes, minden korosztály számára vonzó programot állított össze: több zenei stílust képviselő koncertek, változatos gyermekprogramok, rajzpályázat, Legszebb Kenyér verseny, kiállítás és ünnepélyes kenyérszegés színesítette a programot.
Az ünnepségsorozat szombat délután kezdődött, amikor a Dobó Tihamér Galériában megnyílt Mezei Erzsébet neMEZEIm című önálló kiállítása, mely augusztus 30-áig tekinthető meg a képtár munkaidejében. Vasárnap reggel előbb a katolikus Szent Őrangyalok-templomban, majd a pravoszláv Szent Mihály Arkangyal-templomban is szentmise keretében megszentelték az újkenyeret. A délutáni program a városháza előtti parkban gyermekprogramokkal és kézműves-foglalkozásokkal kezdődött a Gyöngyszemeink Iskoláskor Előtti Intézmény, az oromi Zengő Tájház Nők és Fiatalok Kézműves-egyesülete, az Ősök Hangja Civil Szervezet és a Generáció Egyesület közreműködésével. Nagy sikert aratott a kaposvári Bábszíntér Vitéz László és az elátkozott malom című vásári bábjátéka is. Pályi János sziporkázó, életvidám, kesztyűs bábjátékot vitt közönség elé, és a végén kiderült, hogy Vitéz László be tudta-e vinni az őrlésre kapott zsák búzát a malomba, és vajon elbánt-e az útját álló ördögökkel. A Buborék zenekar interaktív koncertje után Hardi Klemm Katalinnal Ringató foglalkozás kezdődött, majd a nagyszínpadon Feke Pál, Magyarország egyik legismertebb és legelismertebb musicalszínésze szórakoztatta a közönséget. A nagyérdemű az István, a király rockoperából hallhatott betétdalokat, de Máté Péter és Zorán néhány ismert dala is felcsendült a városháza előtt. A szervezők meghirdették a Legszebb Kenyér versenyt is, melynek díjátadóját a fülbemászó dallamok után tartották meg. A bírálóbizottságnak az idén sem volt könnyű a beérkezett szebbnél szebb kenyerek közül kiválasztani az első helyezetteket. Végül a magánszemélyek között az oromi Faragó János kenyere lett a győztes, az egyesületek kategóriájában a Streamlet Művészeti Egyesület, a pékek kategóriájában pedig a Braća pékség végzett az első helyen.
A parkban a gyerekek számos játékot próbálhattak ki
— A kenyérkészítés a földtől kezdődik. A gabonát meg kell termelni, a búzát meg kell őrölni. A kenyér kovászolt, hosszú érlelésű kenyér, teljes kiőrlésű lisztből készült, tehát minden, ami jó, az benne van. Először hoztam kenyeret a rendezvényre, és azonnal sikerült nyernem — mondta az oromi Faragó János biotermelő.
A hét főből álló debreceni Kelet Brass Band saját dalai mellett örökzöldeket és mai, modern slágereket szólaltatott meg különleges hangszereken. A zenekar nemcsak a városháza előtt lépett fel, hanem a fő teret körbesétálva, a közönség között elvegyülve is muzsikált. A kenyérszegés előtti imát Magyar Zsolt plébánossegéd mondta el, majd megáldotta a kenyeret, ünnepi köszöntőbeszédet pedig Fejsztámer Róbert, Magyarkanizsa polgármestere tartott.
— A magyarkanizsai Szent István-nap és újkenyérünnep nemzeti identitásunk és közösségünk összetartozása szempontjából a község legjelentősebb rendezvénye. Szent István király a magyar törzsek szövetségét egy erős, központosított államba rendezte. Művének kiemelkedő jelentőségét a jelenkor igazolja. Tetteinek nyomán ugyanis a vármegyék és püspökségek ma is működnek, magyarságunk pedig ezer év után is létezik. Igaz, hogy nemzetünket államhatárok tagolják, de az egységes nemzettudat hidakat alkot mindenütt a Kárpát-medencében és azon túl is. A nemzeti ünnep identitásunk fontos építőköve. Olyan szimbólum, mint a zászló, a címer és a himnusz. Mindannyiunk feladata és felelőssége, hogy lényegét gyermekeinkkel is megértessük, mert Szent István munkássága ugyan biztos alapot adott, azonban a magyarság fennmaradásához arra is szükség volt, hogy az utódok generációról generációra, évszázadokon át hűségesek maradjanak ehhez a hagyatékhoz, ősi és keresztény hagyományainkhoz. Tiszteletünket napjainkban azzal tudjuk a legjobban kifejezni, hogy jövőt építünk itt, a szülőföldünkön. Magyarkanizsa községben az elmúlt másfél évtizedben olyan erős intézményrendszert építettünk, amely az itt élők életét gazdagítja, élhetővé és biztonságossá teszi. Az oktatás, a kultúra, a szociális védelem, a civil szféra területén továbbra is ugyanarra a lelkiismeretes munkára van szükség, mint eddig. Mivel közös a cél, közösen is kell dolgoznunk annak megvalósításán. Az egységben ugyanis erő, növekedés, biztonság van. A vajdasági magyar közösség abban a kivételes helyzetben van, hogy számíthat az anyaország történelmi jelentőségű támogatására. Támogatva az itteni családok, vállalkozások, mezőgazdasági termelők boldogulását a szülőföldön, az egyetlen helyen, ahol igazán otthon lehetünk. A mindenkori felelős vezetők dolga, hogy odafigyeljenek az elért értékek megőrzésére, de észrevegyék a helyzetekben rejlő lehetőségeket is. Bátran hozzák meg azokat az új döntéseket, melyek elsősorban a közösség érdekeit tartják szem előtt. Meggyőződésem, hogy az idei választások eredményeként megalakult régi-új önkormányzati vezetés éppen ennek a két szemléletnek, a hagyománytiszteletnek és a fiatalos lendületnek az ötvözete. Köszönöm, hogy szavazatukkal felhatalmaztak bennünket erre a munkára a következő négy évben. A kenyér tisztelete egyben mások munkájának a tiszteletét is jelenti. Mindenkiét, aki becsülettel, szorgalmasan dolgozik, akinek a saját érdeke éppoly fontos, mint a közösségé — mondta ünnepi beszédében a polgármester.
Az újkenyeret Fejsztámer Róbert, Magyarkanizsa polgármestere szegte meg
A köszöntő után a polgármester megszegte az újkenyeret, melynek első szeletét a népnek, a másodikat a szülőföldjüktől távol élőknek, a harmadikat pedig azoknak ajánlotta, akik már nincsenek közöttünk. Az ünnepélyes pillanatok után Magyarország legkeresettebb partizenekara, a Vegas Show Band fergeteges koncerttel örvendeztette meg a lelkes tömeget. A kétnapos közösségépítő ünnepség látványos tűzijátékkal ért véget.
Az ünnepségre rengetegen ellátogattak
Fényképezte: Tóth Tibor